Jak ušetřit za elektřinu

Platíte za elektřinu až dost a chcete snížit zálohy a celkově ušetřit? Pak je tento článek přesně pro vás. Při použití následujících tipů můžete bez problémů ušetřit i tisíce ročně.

Snižte spotřebu

 • Mějte rozsvíceno jen v místnostech, kde opravdu jste. Na chodbě, v předsíni a v dalších pokojích, kde hrozí prostoje, nasaďte časový spínač.
 • Co žere, ať neběží. Podívejte se do návodu a zjistěte, které spotřebiče nejvíce spotřebovávají energii. Pokud to nemůžete zjistit, pořiďte si wattmetr a změřte, co spotřebovává u vás doma nejvíce elektřiny.
 • Snižte teplotu praní v pračce a mytí v myčce. Například místo na 90° perte na 60°C, stejně tak v myčce na nádobí nevyužívejte nejvýkonnější program. Nové pračky jsou až o 50% úspornější než staré modely, na to také pozor! Snažte se také využít kapacitu pračky na maximum, tj. zaplnit naplno její kapacitu. Při žehlení pak neváhejte občas vypnout žehličku a využít k žehlení zbytkové teplo. Před žehlením nechte prádlo dostatečně uschnout.
 • Vařte úsporně – využívejte pokliček, díky kterým stačí na ohřátí jídla na vyšší teplotu nižší množství elektrické energie než bez nich, využívejte tlakové hrnce. Stejně tak dávejte na sporák pokud možno hrnec ve stejné velikosti, jako je plotna. Vodu ohřívejte v elektrické konvici – je to úspornější, než na sporáku. Potraviny do 400 g je výhodnější ohřívat v mikrovlnce, než v hrnci nebo v troubě.
 • Vyměňte energeticky nejnáročnější spotřebiče za nové – např. současné ledničky mohou ušetřit až o třetinu více energie než staré typy. Co se týká ledniček – také pravidelně odmrazujte a nenastavujte zbytečně nízkou teplotu – stačí 5°C. Mějte také kolem ledničky minimálně 10 cm mezeru, aby mohla správně fungovat a nepřehřívala se. Dejte pozor na dlouho otevřené dveře do ledničky. Dále do ledničky neukládejte nikdy tekutiny v otevřené nádobě. Pravidelně odmrazujte a čistěte ledničku od prachu.
 • Vypínejte všechny spotřebiče, které jsou na dálkové ovládání ze sítě – tzv. stand by režim znamená v podstatě jen to, že stále užírají trochu elektrické energie, aby byly kdykoliv připraveny na bleskové zapnutí přes ovladač.
 • Snižte teplotu vytápění na rozumnou úroveň, nechoďte přes zimu doma v tričku ale ve svetru.
 • Nekoupejte se, ale sprchujte – je to zdravější a úspornější. Při sprchování využívejte úsporné hlavice. Neváhejte snížit teplotu vody bojleru – ze 70°C na 60°C.
 • Perte a myjte nádobí v noci – u řady dodavatelů je v noci odběr elektřiny levnější, než ve dne.
 • Staré CRT televize jsou energeticky náročnější než plazmové televize a ze všech nejméně energie potřebují LCD televize.
 • U počítače a monitoru nastavte jejich automatické přepínání do stavu spánku při nečinnosti.

Změňte dodavatele

Všechny výše zmíněné kroky jsou vám ovšem stále poměrně málo platné, pokud přese všechno máte nevýhodně zvolený tarif, nebo prostě drahého dodavatele elektřiny. To, který dodavatel a tarif je pro vás nejvýhodnější, si můžete celkem jednoduše spočítat na webu Kalkulačka energií. Stačí zadat do formuláře údaje, které najdete na faktuře od dodavatele elektřiny a pak si na této stránce spočítat, kde vás to vyjde nejvýhodněji.

1 komentář k Jak ušetřit za elektřinu

 1. Mně osobně se nejvíce osvědčilo vypínat všechny spotřebiče, co běží ve stand-by režimu – to znamená rádia, televizi, monitor, prostě všechno a pár stovek měsíčně to dá

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *