Platba v hotovosti nebo kartou?

Svět moderní techniky nám neustále nabízí nová řešení pro běžné denní situace, která nám mají usnadnit život. Nejdříve to byla elektrická lampa namísto té petrolejové, splachovací záchod místo kadibudek, a dnes jsou to dokonce platební karty, které se chystají nahradit uchovávání peněz v hotovosti.

Platební karty k nám přišly prostřednictvím bank, slibují snadnější a pohodlnější zacházení s financemi a pomalu, ale jistě?, se snaží vystrnadit bankovky a mince z našich peněženek. Proč? Možná proto, že s relativně imaginárními čísly se v investicích lépe pracuje, a díky nim se snižují také náklady na výrobu bankovek a kovových mincí. Mnozí jiní by vás jistě přesvědčovali ještě o spoustě dalších výhod, které s sebou nesou malé plastové kartičky. Jsou však platební karty opravdu lepší než staré dobré peníze, jejichž hodnotu máte materiálně jistou? Ano, i ne.

S platebními kartami a hotovostí je to stejné jako s čímkoli jiným. Všechno má svá pro a proti a je pouze na člověku samotném, čemu dá přednost. Někdo na platební karty nedá dopustit, někdo by zase za nic neopustil bankovky a mince. Je to věc jednak o vkusu, jednak po pohodlnosti, praktičnosti a zvyku. – I z toho důvodu je možné, že nás v nejbližší době žádná peněžní reforma v tomto smyslu nečeká. Nedá se předpokládat, že by se většina shodla na jednom z obou způsobů placení, tudíž si stále ještě můžeme vybrat, co se nám zdá lepší. V následujících řádcích mám pro vás několik základních informací jak o placení pomocí platebních karet, tak o placení hotovostí, které vám mohou váš vlastní postoj vůči penězům celkově přiblížit.

Hotovost

Peníze v hotovosti existovali již dávno před námi. Dokonce lze říci, že již téměř na samotném počátku života tak, jak jej známe v lidštější podobě. Zlaté a stříbrné mince, v každé zemi a kultuře jinak jmenované, nás přiváději do daleké historie. Vrátíme-li se však do současnosti, leccos se od těch dob změnilo. Dnešní mince jsou vyráběny zejména ze slitin kovů, protože jejich výroba je díky tomu levnější a také máme bankovky, které ve své papírové podobě paradoxně ukrývají větší měnovou hodnotu než kovové mince.

Největší výhodou hotovosti – bankovek i mincí – je to, že jsme si vědomi, co materiálně vlastníme. V případě hotovosti se totiž nejedná pouze o jakási napsaná čísla, ale také o přesný počet kovových koleček a papírových lístků, které vlastníme. Díky tomu jsou možná peníze jako takové stále tolik oblíbené, i s příchodem modernějších systémů, protože se dají lépe uhlídat. Člověk má jen to, co opravdu má, ne to, co si jen myslí, že má.

Největší nevýhodou hotovosti ale je, že bankovky a mince zabírají místo a kovové mince jsou navíc v hojnějším počtu docela těžkou záležitostí do našich kapes a kabelek. Malé hodnoty mincí se navíc rády ztrácejí, bankovky zase bývají předmětem trestné činnosti padělání.

Platební karta

Platební karta je novodobý systém, který umožňuje bezproblémovou platbu na terminálech v kamenných obchodech i při transakcích přes internet. Materiální hodnotu svých peněz při používání platebních karet neznáte, znáte pouze číslo, které vám ukáže váš bankovní účet, respektive jeho stav. V peněžence nebo dokladech však nenosíte balíky peněz, pouze plastovou kartičku o velikosti vizitky a nejlépe v hlavě také tzv. PIN kód, který vám kdykoli umožní z platební karty čerpat své „imaginární“ peníze.

peníze

V dnešní době dává platebním kartám mnoho lidí přednost. Obchody se s jejich existencí zžili a většina z nich nabízí při nákupu platbu přes terminál, tedy platební kartou. Také při nakupování přes internet mají platební karty – a bankovní účty, své odpodstatnění. Při platbě převodem z účtu totiž většinou neplatíte k poštovnému ještě poplatky za převzetí zboží, čemuž se v případě hotovosti nevyhnete. Mimo toho, platební karty ve styku s bankomaty, kterých se všude ve městě nevyskytuje po málu, dokážou z „kouzelné skříňky“ „vycucat“ i peníze v hotovosti.

Stále totiž existují případy, kdy se pomocí platebních karet platit nedá – buď nejsou terminály, nebo je to pro danou službu či instituci, obchod.. zkrátka nevýhodné.

Zdánlivě jedinou nevýhodou platebních karet je to, že častěji bývají předmětem odcizení, společně s PIN kódem, díky kterému pak z karty u bankomatů mohou zloději vybrat nemalé částky. Platební karty totiž na rozdíl od přímé hotovosti, shraňují a sčítají veškeré vaše finance (tedy i statisíce…), kdežto v případě hotovosti můžete mít vždy u sebe jen malou část z nich (např. jen pár tisíc). Druhou nevýhodou platebních karet je však to, že se stále jedná o prostředek moderních technologií, o nichž je známo, že selhání je u nich o dost pravděpodobnější, než u člověka. Může se vám tak stát, že v okamžiku, kdy pomocí platební karty budete chtít zaplatit nutnou položku, systém selže a platba provedena nebude. Třetí nevýhodou, kterou v platebních kartách vidím, je to, že „imaginární“ stav účtu se hůře kontroluje. V případě hotovosti se pouze stačí podívat do peněženky a víme, kolik nám zbývá. V případě platebních karet a bankovních účtů se však dají limity i překročit do záporných čísel, což vám při nepozornosti může nadělat zbytečné dluhy, o které rozhodně nestojíte.

Porovnávání kladů a záporů platebních karet vs. hotovosti je však docela relativní. Někdy je totiž jednodušší a výhodnější použít hotovost, jindy zase platební kartu. Ideálním řešením se proto zdá, vlastnit a nosit při sobě obojí. A také obojí chránit, zejména před krádeží!

Obyčejně platí, že velké položky se platí skrz účet, malé v hotovosti. Stále se však setkáváme s lidmi, kteří platební karty ze strachu striktně odmítají a používají je maximálně na výběr hotovosti z bankomatu. Ne třeba mít jejich systém za zlé. Každý ať se řídí tím, co mu nejvíce vyhovuje a s čím se cítí jistější. Rizika se nacházejí zkrátka na obou stranách, ačkoli u platebních karet se zdají být větší. Na druhou stranu se říká, že „kdo se bojí, nesmí do lesa“.

2 komentářů k Platba v hotovosti nebo kartou?

  1. Hezký článek o ničem. Přitom, to nejdůležitější a vlastně nejzajímavější na platbách kartou, zde není zmíněno. Bodejť, jen zasvěcení ví, že je lepší platit kartou protože jsou platby …

  2. A napadlo vás někdy vyzkoušet Bitcoin? Je to super platidlo nové generace a teď se jeho cena bitcoinu propadla i pěkně nízko, takže super čas na nákup:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *