Jak podat přiznání k DPH online

Návod, jak podat přiznání k  dani z přidané hodnoty online přes internet.


Pokud chcete odevzdat přiznání k DPH, nemusíte dnes už navštivovat finanční úřad a vše se dá zrealizovat od pracovní desky vašeho stolu přes počítač. Stačí si na základě vystavených a přijatých faktur vystavit přehled, kde jsou všechny potřebné cifry a dále postupovat podle následujících kroků.

Přiznání v rámci České republiky

Nejprve se podíváme na to, jak se přiznat k platbě dani z přidané hodnoty za zboží a služby prodané nebo nakoupené v tuzemsku.

  1. Přejděte na adresu daňového portálu –  jako prohlížeč doporučujeme v tomto případě použít, abyste se vyhnuli pozdějším komplikacích při práci v aplikaci, Internet Explorer.
  2. Následně pokračujte v menu volbou Elektronická podání pro daňovou správu a zde zvolte možnost Elektronické daňové formuláře.
  3. Zajímat nás bude první odstavec, nazvaný Daň z přidané hodnoty. Zde v seznamu souborů vyberte položku nazvanou Přiznání k dani z přidané hodnoty platné od 1.1.2009, čímž se dostanete do vlastního formuláře vyplňování přiznání. (pozn. uvedený formulář je platný v době psaní článku, tj. pro rok 2010)
  4. Na formuláři nejprve vpravo nahoře vyberte váš místně příslušný finanční úřad, a pod ním vypište své číslo plátce DPH. Pokud podáváte běžné přiznání s předstihem, nechte zaškrtnutu položku řádné. Dále kousek vpravo vyplňte příslušné zdaňovací období, kterého se přiznání týká – pokud podáváte hlášení po čtvtletích, vyplňte pouze políčko pro čtvrtletí (např. pokud je pro druhé, napište tam číslo 2) a rok, měsíc nechte prázdný. (Pokud podáváte přiznání po měsíci, necháte volné políčko pro čtvrtletí).
    Sjeďte pomocí rolování o něco níže – zde jsou dvě políčka oddo. Ta nechte prázdná, vyplňovali byste je pouze v případě, že byste byli v insolvenci.

    Nyní se posuňte ještě níže – datum se vyplní automaticky a můžete ho nechat. Jako typ plátce můžete nechat v případě, že jste OSVČ (tj. fyzická osoba) nebo ho podáváte za s.r.o., zaškrtnutou výchozí volbu – Plátce daně §94.

    Jako poslední věc v tomto kroku nezapomeňte úplně dole vybrat převažující ekonomickou činnost v období, za kterou přiznání k DPH podáváte. Dále pokračujte stisknutím tlačítka Další krok.

  5. Na další obrazovce se dostáváte do rozhraní, kde vyplňujete informace o sobě, kontaktní adresu, číslo popisné a orientační subjektu za který přiznání vyplňujete, případně pokud je odevzdáváte jako zástupce ještě tyto údaje. Dole nezapomeňte v obou případech vyplnit jméno a příjmení vyplňujícího.
  6. V následujícím kroku se konečně dostáváme na vlastní vyplňování přiznání. Pokud jste tedy v uplynulém období prodali nějaké zboží nebo služby v rámci České republiky, zaneste je zde (ve většině případů vám budou stačit proto první dva řádky) – pečlivě projděte i ostatní položky k vyplnění. Stejně tak i v kroku 4 a 5.
  7. Dále se dostanete na formulář, kam vyplníte svůj nárok na odpočet z daně, a krok po něm je pak věnován krácení nároku na odpočet daně.
  8. Nakonec se v rámci vyplňování dostanete na formulář věnovaný výpočtu daňové povinnosti. To je poslední stránka věnovaná zapisování údajů do přiznání.
  9. Nyní spusťte přes tlačítko Protokol chyb kontrolu úplnosti vyplněných údajů. V případě, že hlásí nějaké problémy, je potřeba vrátit se o pár kroků zpátky a vyřešit je, a pak provést kontrolu znovu. Ve chvíli, kdy už chyby nehlásí, můžeme přejít k odeslání přiznání na finanční úřad.
  10. Vlastní odesílání probíhá elektronicky, získáte však navíc protokol o odeslání ke stažení a vytisknutí. Aby bylo elektronické podání odevzdáno úplně, je navíc na konci potřeba ho podepsat elektronickým podpisem – ten získáte na poště asi za dvěstě korun.Druhou možností je stáhnout a vytisknout si potvrzení o odeslání, to podepsat a odeslat ho doporučeně poštou, případně odevzdat na podatelnu na váš místě příslušný finanční úřad.
Rate this post

1 komentář k Jak podat přiznání k DPH online

  1. Jen ještě dodám, že když provádíte službu, která má místo plnění jinde v EU, kterou pak posíláte přes VIES, je potřeba ji uvést v českém přiznání k DPH na řádku 21.

    A ještě jedna věc k té unii.. Když tam i prodáváte zboží, musí se posílat každý měsíc, nestačí to čtrtletně jako DPH pro Českou republiku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *