Geometrie online: Myš místo pravítka

Jak používat myš jako geometrickou pomůcku a využít ji jako pravítko. Program, se kterým se matematika stane zábavou.

Středoškolská, vysokoškolská a pro někoho možná i matematika na základní škole představuje něco nepochopitelného, obtížného a mnohdy i spánku nedopřávajícího. A přitom by to tak vůbec nemuselo být. Matematika je úžasná a kouzelná v tom, že k řešení problému potřebujete minimální počet informací a vědomostí oproti jiným předmětům, pouze nějaký ten základní stavební kámen, vzorečky apod. A pokud máte jistou dávku logického uvažování a inteligence, můžete si většinu vztahů domyslet a odvodit.

Za jednu z hlavních věcí, kterou uplatníte hlavně v geometrické části je rovněž schopnost vizualizace, jinak řečeno jaké si prostorové představivosti, pokud jste ji nedostali do vínku, získáte ji nejspíše pouze a jen cvikem.

V minulosti jsme vás informovali o různých webových stránkách a fórech zabývajících se matematikou, dnes vám povíme cosi o programu, který pomáhá při studiu matematiky od základní úrovně až po tu univerzitní.

Program se jmenuje GeoGebra a pomůže vám s následujícími odvětvími matematiky: geometrie, algebra, tabulky, grafy, statistiky a infinitezimální počet, tohle vše naleznete v jednom programu, který je navíc zdarma, jelikož chce usnadnit studium nejen studentům z Ameriky či Evropy, kde se týmu, který ho vytváří, podařilo získat řadu ocenění.

Program je vážně skvěle propracovaný, práce v něm je opravdu radost, grafy či jiné úkony máte zobrazené dle vašich stanovených kritérií během sekundy, takže ušetříte plno času jejich rýsováním a můžete daný čas využít mnohem lépe, například zkoumáním dalších vlastností či úpravou atd. Za obzvláště dobré zde považujeme možnost grafů, jako i goniometrických funkcí, což nabízí opravdu málo programů a ještě méně je jich zdarma.

Jediné co by se vám nemuselo na první pohled líbit, je že se budete muset podobně jako v Excelu naučit vyjádřit slovní úlohu, matematický útvar nebo danou funkci vzorcem, který bude program schopný převést. I toto se ovšem snažili tvůrci vyřešit a tak s trochou logiky a ochoty problém vyřešíte raz dva.

Návody, další informace nebo odkaz na stažení naleznete na oficiální webové stránce programu: http://www.geogebra.org

Kristýna Jahnová

5 komentářů k Geometrie online: Myš místo pravítka

 1. Dobrý den mám dceru ve 4 třídě základní školy neumím ji vysvětlit rýsováni rovnoběžek můžete mi pomoci děkuji

 2. V trojuhelniku je velikost uhlu ABC o 8° vetsi nez uhel CAB a uhel ACB je dvekrat vetsi nez CAB. Kolik meri vnitrni uhly v trojuhelniku.

 3. V Trojuhelniku je velikost uhlu ABC o 8° vetsi nez uhel CAB a uhel ACB je dvakrat vetsi nez CAB. Kolik meri vnitrni uhly v trojuhelniku.

 4. Potřebuji narýsovat trojúhelník ABC když známe strana c=6cm kružnice opsaná=4cm Těžnice na stranu a=5cm. Potřebuji i postup prosím. Děkuji.

 5. Je to možné řešit např.: ABC=CAB+8; ACB=2xCAB; ABC+ACB+CAB=180. Do třetí rovnice dosadíme (závorky nejsou nutné, jsou pouze pro jednoduchost):
  (CAB+8)+(2xCAB)+(CAB)=180
  4xCAB=172
  CAB=43°
  CBA=43+8
  CBA=51°
  ACB=2×43
  ACB=86°

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *