Jak bezpečně a definitivně smazat data

V nedávném článku jsem vás milý čtenáři informovali o velice šikovné možnosti obnovit smazaná data ve vašem počítači. Jedná se opravdu o velice užitečnou a důmyslnou alternativu, jak si zachránit potřebné soubory.

Naskýtá se ale otázka, když mohu tento proces zvládnout tak jednoduše já, může to samé udělat mé dítě, když jsem v práci? Nebo snad má žena, přítelkyně, spolužáci atd. ?

Odpověď je naprosto jednoduchá a není těžké se jí dovtípit, ano Může. Kdokoli si může prohlížet vaše smazaná data. Obzvláště pokud máte operační systém Windows je sloveso mazat dosti relativní pojem. Naštěstí pro vás, lze si vypomoct podobným prostředkem, jako při obnově a sice stáhnout si chytrý program, který zahladí veškeré stopy.

Recuva

K tomuto účelu bychom vám rádi doporučili program Recuva. Program je nejen česky, ale i zdarma. Nabízí funkci smazání citlivých dat. Pro představu jak to funguje, program zkrátka a jednoduše nahradí tato data jinými přepíše data původní a po původních datech nezbude ani památky. Mimo to můžete tímto programem data i obnovovat, obnovu lze provádět, jak z karet paměťových tak i z pevných disků, včetně obnovy neuložených dokumentů MS Office. Tento program je opravdu vydařené spojení obnovy i odstranění nepotřebných, či citlivých dat.

Hard Drive Eraser

Pokud hledáte program čistě na odstranění dat, ba dokonce na permanentní periodické odstranění dat, můžeme vám doporučit Hard Drive Eraser, jedná se o velice dobrou alternativu programu s tímto zaměřením. Program je tentokrát v jazyce anglickém, ale opět zdarma. Zde si lze nastavit permanentní odstraňování dat na zvoleném disku k tomu si ještě volíte druh přepsání binárními čísly, mezi tyto typy patří i standard americké armády, podle kterého přepíše program data 35x. Obnova dat po takovém to přepsání je téměř nemožná.

Mazání vašich dat si vždy dobře rozmyslete i s obyčejným mazání je obnova někdy složitá, natož po akci těchto programů.

Kristýna Jahnová

Rate this post

1 komentář k Jak bezpečně a definitivně smazat data

  1. Nejedná se o mazání nýbrž obnovu dat – pro úplnost 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *