Jak postavit vlastní počítač

Počítač dnes již nalezneme téměř ve všech domácnostech a stal se užitečným pomocníkem každodenního života. Jak si ale sestavit vlastní?

Jak už bezpochyby všichni víme, věda a technika jdou neuvěřitelnou rychlostí kupředu.  Od 30. let 20. století, kdy byl zprovozněn první počítač na světě, se již mnoho změnilo. Lidé neustále počítač zdokonalovali a vylepšovali, až do dnešní podoby. Možná si pamatujeme na dobu, kdy byl počítač s výkonem procesoru okolo 752 MHz nejvýkonnější, nebo kdy arkádovka Prince of Persia byla vrcholem herního průmyslu. Konkurenční firmy (především firmy INTEL a AMD) se předhánějí, kdo vytvoří silnější a výkonnější procesor.

Firmy, které se zabývají sestavováním výpočetní techniky a dále jejich distribuováním jsou velice ziskové, což má dopad především na cenu výsledného stolního počítače. Proto je mnohdy nejvýhodnější, nejen z finančního hlediska, ale i z hlediska toho, že se naučíte něco nového,  si počítač sestavit sám. Pro pokročilého uživatele není problém si sestavit počítač z vlastních komponent, stačí se držet návodu. Jeden takový návod bychom vám zde chtěli předvést.

Jaké součástky budeme potřebovat

Při nákupu komponentů do mého počítače si musíme dát pozor nato, aby základní deska podporovala všechny ostatní komponenty. Tím máme na mysli především procesor (CPU) a paměti (RAM). V případě,  že mi základní deska nepodporuje daný procesor, bude celá vaše další snaha zbytečná!

Takže co budeme potřebovat? Komponenty k sestavení počítače jsou následující:

Základní deska

Než si nějakou základní desku obstaráte, pomyslete nato, že budete muset podle ní podřídit většinu zbývajících komponentů počítače!

Procesor (CPU)

Je základní součástí počítače (dal by se přirovnat k mozku člověka). Čte z paměti strojové instrukce a na jejich základě vykonává program. Při výběru CPU si především uvědomte, jaké máte nároky na váš budoucí počítač.Pokud budete chtít po počítači, aby zvládal složitější hry, budete potřebovat „o hodně“ výkonnější procesor, než který vám bohatě stačí na surfování po internetu nebo třeba vytváření textových souborů. Je to většinou nejnákladnější věc v počítači.

Paměti (RAM)

Další ze základních komponent počítače. RAM v překladu random access memory, tedy paměť která umožňuje přístup k libovolné části v konstantním čase bez ohledu na její fyzické umístění. Pokud se ale chystáte využívat počítač k hraní náročnějších her, platí pravidlo čím více tím lépe… Jinak ovšem při základním využití můžete se řídit cenou, takže záleží na vašich prioritách.

Grafická karta

Pokud plánujete počítač využívat na hraní her, zase platí čím větší tím lepší.

Pevný disk (HDD)

Zdroj

Skříň (case)

Dbejte na to, aby skříň měla dostatek „slotů“ na ventilátory. Není dobré, když v casu (skříni počítače) bude zbytečně vysoká teplota: snižuje to životnost komponentů.

Chlazení

Ve skříních bývají také většinou vestavěné ventilátory, ale z vlastní zkušenosti doporučujeme  přidat ještě minimálně jeden ventilátor. Pokud si neste jistí, zda chlazení stačí, zeptejte se v jakémkoliv servisu který se zabývá počítači.Určitě vám rádi poradí.

Sestavujeme počítač

Jako první si dáme do skříně zdroj. Poté si připravíme základní desku ( je výhodnější z hlediska praktičnosti si desku sát na stabilní podklad,což může být třeba stůl…, připojit komponenty –  a až potom vkládat do skříně).

Nejprve si vložíme procesor do připraveného slotu. Hlavně dávejte pozor na to, abyste se nedotkli kontaktů na spodní straně procesoru. CPU zajistíme pojistkou, která je již připravena na základní desce.

Poté naneseme teplovodivou pastu.Stačí aby byla nanesena v tenčí vrstvě, ovšem rovnoměrně.

Jako další na ředě jsou paměti.Paměti vložíme do již připravených slotů (k základní desce by měl být dodáván detailní popis všech slotů desky). Na krajích každého slotu pro RAM by měly být lehce vysunovatelné „pacičky“. Ty musíme před vložením RAM odsunout směrem ven ze slotu. Dokud nám pacičky při vkládání nevklouznou do drážek na bočních stranách pamětí, tak nejsou správně usazeny.

Pokud jsme splnili předchozí úkoly, můžeme již základní desku přišroubovat do skříně. Poté musíme přidělat kovový štítek na výstupy desky ze skříně (na zadní straně), a pak už můžeme přidat do skříně pevný disk a zapojit všechny kabely včetně ventilátorů na své místo (zase by mělo být vše podrobně popsáno v příručce na základní desce).

Nyní můžeme vložit grafickou kartu do slotu. Zkontrolujte zda jste všechno udělali správně a zapojte do elektřiny.

Důležité upozornění: Při manipulaci se zdrojem dbejte na to, aby zdroj nebyl pod proudem. Hrozí úraz vysokým napětím! Při manipulaci s počítačem se dále doporučujeme uzemnit, aby statická elektřina nezklikvidovala některou součástku (stačí se třeba se držet radiátoru).

Jan Rodl

Rate this post

13 komentářů k Jak postavit vlastní počítač

 1. Dobry den koupil jsem sy novou DVD mechaniku a prepojil a pocitac mi nenajizdi do windousu porad to startuje odznovu a ukazuje vlozit dysk a v biosu mastrs slave a sekundari slavave mi to ukazuje no detekcion no detekcion je to windovs 7 a dys tam dam automaticky trak mi to taky nenajde hardysk je to sata1 sata 2

 2. není to tím, že jako master je nastavená v biosu teď ta nová dvd mechanika?

 3. Jak nainstaluji operační systém?

 4. každý trochu jinak, který přesně? ale postup už dneska není nijak složitý, v prvním kroku se naformátuje disk (případně rozdělí na oddíly) a pak už je to všechno víceméně automatika, u windows se toho moc nastavit nedá.. U Linuxu se toho dá volit o něco víc, ale ani tam to není větší problém, všechno se nakliká přes průvodce a nechá běžet. Problém je akorát, když jsou na tom disku už nějaká data, co by se měla zachovat, pak už to problém trochu být může.

 5. Jak bych nainstaloval třeba Windows 7 Home Premium?

 6. už vidim jak dám zdroj do bedny a desku tam nedám přes zdroj :-/
  pro menší skříně se bude muset postup obrátit a nejdřív dát MB do bedny, přišroubovat a pak až PSU

 7. nechápu o čem to mluvíte?

 8. nechápu o čem to mluvíte???

 9. mam ještě starý počítač.tento ne, ale dal jsem svůj mému otcovi.windowsXP už není k dispozici a ten dvd disk s windowsem,co má,je nelegální.zkoušeli jsme tam dát windows vista a sčernala obrazovka.pravděpodobně grafika.jak zvýšit výkon.co nejlevněji.přes CZC.cz jsem to zkusil a tam by mi to vyšlo na nějakých 10 000kč,což mohu už koupit notebook.poradte.děkuji

 10. v tem je tedy hlavní problém? že nefunguje windows, nebo že chceš navýšit výkon?

 11. černá obrazovka,nefunguje windows.ale počítač je slabý na W-vista.jak to vyřešit

 12. Ono hodně podle mě záleží na tom, co s tím počítačem vlastně chcete dělat. Jasně, je to primárně na práci, ale taky na zábavu a na hry. Třeba nedávno jsem tady četl o tom, jak vybrat herní příslušenství a hlavně jaké je na trhu. Jako osobně bych dneska třeba už na klávesnici nehrál. V tomhle ohledu teda mnohem více preferuji gamepad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *