Jak na hromadné stahování souborů

Jak vyřešit situaci, když máte k dispozici seznam souborů, které potřebujete stáhnout (například v tabulce v Excelu) a potřebujete je hromadně stáhnout.

Tip: Chcete dostávat odměny za to, že brouzdáte po internetu?
Vyzkoušejte prohlížeč BRAVE s vestavěným blokováním reklamy.

Zdarma stahujte zde

Tuto situaci řeší běžný uživatel třeba tehdy, když chce stáhnout více souborů z jednoho filmu nebo hodně naskenovaných částí nějakého dokumentu, ve firemním prostředí je pak tato situace ještě častější – stahování katalogů, tisíců položek ze serveru dodavatele tehdy, když nemáte přístup na ftp, to všechno jsou záležitosti, které je potřeba řešit nějak jinak, než opakovaným klikáním myši tak, aby technika pracovala za vás a vy jste od neustálého klikání myší neměli svalovou a psychickou poruchu.

Možnosti řešení

Přesně k řešení tohoto problému se dá využít aplikací, které nám zůstaly tak trochu jako relikty minulosti, kdy bylo kvůli rychlosti stahování optimalizovat a fázovat – obecně se jim říká správci stahování nebo stahovací (download) manažery. Vůčihledně tomu, kolik souborů a kam potřebujete stáhnout, můžete sáhnout k jednomu z následujících řešení:

 • použít stahovací manažer v podobě doplňku do prohlížeče,
 • a nebo v podobě samostatného programu.

Doplňky do prohlížeče si většinou neporadí se složitějšími operacemi jako je načasování stahování, import seznamu souborů nebo práce se stovkami položek se stažení – pokud vám ale stačí stáhnout si několik jednotek nebo malých desítek souborů, bohatě by vám měly postačit. Jedná se například o DownThemAll pro Firefox a nebo DownloadAll pro Google Chrome.

Samostatná aplikace je samozřejmě většinou řešení komplexnější a především nejste při jejím nasazení závislí na tom, jestli je právě otevřeno okno prohlížeče. Po testování více zástupců placených i bezplatných řešení se nám zatím nejlépe osvědčil program Free Download Manager, který na dalších řádcích stručně představíme.

Jak hromadně stahovat přes Free Download Manager

 1. Program si můžete stáhnout na jeho oficiální stránce bezplatně zde.
 2. Instalace je jednoduchá, celý program je v češtině, zde žádné záludnosti nehrozí.
 3. Spusťte program a připravte si seznam souborů ke stažení. Stačí, když máte pod sebou odřádkovaný seznam odkazů na soubory, které potřebujete stáhnout a zkopírujete do schránky, nebo vytvoříte (například v programu Poznámkový blok) textový soubor s jejich seznamem. Pak v Free Download Manageru jděte do menu Soubor > Import a importujte seznam odkazů.
  Import seznamu URL ke stažení
  Import seznamu URL ke stažení
 4. Ovládání dávky je velmi jednoduché – v horní liště především nepřehlédněte tlačítko Zastavit všechna stahování, které umožňuje zastavit aktuální stahování a vrátit se k němu později přes zelenou šipku Spustit všechna stahování.
  Zastavení stahování
  Zastavení stahování
 5. Při stahování vyskakují různá upozornění, která mohou omezovat ostatní práci na počítači. Naštěstí se dají poměrně jednoduše vypnout – přes menu Nastavení (Ctrl+O) > Zprávy.

1 komentář k Jak na hromadné stahování souborů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *