Jak nahradit MS Visio programem zdarma

Varianty programů, které se dají stáhnout místo Microsoft Visio zadarmo a dají se použít na tvorbu diagramů.

Microsoft Visio je zřejmě nejznámějším programem na vytváření různých diagramů, projektových schémat, grafických Diagram z program Visioznázornění organizací, procesních diagramů nebo myšlenkových map. Přitom z této celé rozsáhlé funkcionality často pro váš projekt potřebujete jen několik málo z nich, nebo třeba jen jednu. Dá se najít nějaký program, který dokáže to samé jako Visio, ale je ke stažení zadarmo? Dobrá zpráva je, že ano, a takovýchto programů je dokonce několik a tady se na ně podíváme:

GraphViz

Pokud žijete v příkazovém řádku, tento článek čtete přes Lynx a filmy pouštíte přes terminál, pak jste našli přesně to, co hledáte a po instalaci se vám hodí tato manuálová stránka. Pokud to není váš případ, pokračujte dále.

Dia

Poměrně známá náhrada Visia je v snad všech repozitářích linuxových distribucí (Visio nevyjímaje). Ohledně pohodlí využívání je bohužel o několik řádů pozadu, nicméně dá se vytvořit od diagramu tříd po procesní diagram víceméně cokoliv, jen o něco méně pohodlněji a ne tak hezky jako ve Visiu.

yED

Program se dá stáhnout, má i svou omezenou verzi pro použití přímo online, ta je omezena na 30denní použití, nicméně klasická aplikace je k dispozici zadarmo pro Windows, Linux i MacOS. Prostředí je dosti podobné Visiu, obrazce se dají pohodlně přetahovat z lišty přímo na pracovní plochu, šipky mezi obrazci se generují automaticky v nejvýhodnějším směru. Podle našeho názoru se s yEdem pracuje pohodlněji než s Diou a nabízí více typů diagramů s vizuálně atraktivnějšími objekty, proto je takovým neformálním vítězem našeho malého souhrnu.

Práci s programem si můžete prohlédnout na tomto videu:

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *