Jaké jsou programy zdarma ke stažení

Programy zdarma ke stažení. Freeware, shareware, trial a demo.

Open-source programy

Programy zdarma se dají rozdělit do několika kategorií. První z nich jsou programy, které jsou šířeny pod některou z otevřených licencí, a tyto programy můžete zdarma nejen používat, ale dokonce i upravovat jejich zdrojový kód (source code – odtud open source) a takto upravené opět dále šířit, samozřejmě za podmínky splnění licenčních podmínek. Příkladem je například Mozilla Firefox, OpenOffice, Miranda a další.

Freewarové programy

Freeware jsou takové aplikace, které vám výrobce software poskytuje bezplatně k používaní v jejich plné verzi. Někdy je k jejich získání potřeba vlastnit zakoupený software, takto byl například dříve šířen Internet Explorer, který vyžadoval vlastnictví legálních Windows (dnes již se tato kontrola při instalaci neprovádí). Pro uživatele programu není mezi používaním programu, který má otevřený kód a klasickým freewarem však žádný rozdíl. Jako freeware je dostupný např. originální ICQ klient, Internet Explorer, WinAmp (standardní verze), Skype aj.

Shareware

Program vydaný jako shareware se chová po určitou dobu (typicky 30 dní) jako plná verze a za jeho použití se nic
neplatí. Po uplynutí této doby jsou vám ale tyto funkce zablokovány a program funguje jen v omezené míře nebo vůbec. Takto se chová Microsoft Office, TotalCommander, WinRar aj.

Trial a demo

Jak už název napovídá, jedná se pouze o DEMOnstrační verzi, omezenou, případně zkušební. Tuto omezenou verzi programu můžete zpravidla používat bez omezení, výrobci software je ale uvolňují především proto, aby si uživatelé mohli vyzkoušet základní ovládání programu před tím, než si koupí plnou verzi. Často se v této formě vyskytují hry, bývá v nich několik ukázkových kol, které mají hráče navnadit na kompletní hru.

Rate this post

2 komentářů k Jaké jsou programy zdarma ke stažení

  1. Jak si stáhnout čtečku Bible a následně Theophilos na tablet
    s Androidem

  2. Theophilos je určen pouze pro Windows, pro Android ovšem existují jiné programy pro čtení bible, například YouVersion (bible.com) – stačí zadat na Google Play výraz Bible a nainstalovat ten, co bude nejlépe vyhovovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *