Jak se zbavit viru “Policie ČR”

Postup odvirování nehezkého případu viru, snažícího se vzbudit dojem, že je varováním od české policie.

Jak virus vypadá

Vir Policie ČR - 1. verze
Vir Policie ČR – 1. verze
Vir Policie ČR - 2. verze
Vir Policie ČR – 2. verze

Virus se neustále šíří v nových vlnách, zvyšuje se jeho odolnost vůči jednoduchým postupům odstranění a mění se také trochu podoba stránky, která se zobrazuje po infikování tímto virem. Kromě české mutace se vyskytuje i v dalších jazycích, například ve slovenské verzi, kde nevyhrožuje policie ČR, ale policajný zbor Slovenskej republiky. Společné prvky na stránce, kterou blokuje přístup do Windows jsou:

 • Několik odstavců jmenujících různé paragrafy a čísla článků, které měl uživatel porušit.
 • Okénko s webovou kamerou.
 • Kód na odblokování stránky s virem a zpřístupnění plochy.
 • Platební brána pro zaslání platby.

Co je cílem viru

Tento vir patří v současnosti k těm nejen velmi agresivně se šířícím a poměrně těžko odstranitelným, ale zejména k velmi věrohodně vypadajícím. Jeho sdělení je zhruba následující:

 • Policie ČR detekovala, že na počítači děláte něco, co je v rozporou se zákonem (porušujete autorská práva, pomáháte terorismu, šíříte pornografii atd.).
 • Za toto chování vám hrozí vazba až na několik let.
 • Pokud do 2 dnů (někdy zase 48 hodin, 72 hodin, podle verze viru) nezaplatíte určitou částku (někdy 2000 Kč, jindy 3000 Kč

Příčiny zavirování

Nákaza se do počítače dostala s nejvyšší pravděpodobností kvůli tomu, že jste šli někam kam jste neměli – tj. na zavirované stránky. Nemuselo se ani jednat o hned o nějaký ruský server s warez verzemi dětského porna, naopak – dost často už dnes dochází i k tomu, že vir napadne nejprve nějaký normální web (například díky tomu, že správce má uložené heslo na ftp přímo v ftp klientu),  a z něj se pak šíří dále. Z nějaké napadené či cíleně infikované stránky se vám tedy pak vir stáhl pravděpodobně díky tomu, že nemáte aktualizován flash player na poslední verzi, případně nemáte poslední verzi java virtual machine. Právě toto jsou bohužel bezpečnostní díry v pluginech obsažených v prohlížeči, které antviry většinou nezachytí a pokud nemáte správně nastavený firewall, jste poměrně snadno napadnutelní.

Jak odvirovat počítač od této havěti

Nebojte se žádné žaloby ani vězení. Toto varování je od začátku do konce podvod a jeho cílem je vylákat z vás peníze, které doputují autorovi viru.

 1. Nejprve vložte do počítače, kde virus není, USB flashku, stáhněte a uložte na ni program RogueKiller (ke stažení zde)
 2. Spusťte infikovaný počítač a než nastartuje Windows, stiskněte (klidně i opakovaně) klávesu F8. Z možností spuštění pak zvolte Nouzový režim s příkazovým řádkem (Vista/7/8) nebo Nouzový režim s příkazovým řádkem MS-Dos (XP).
 3. Vložte USB disk a spusťte program RogueKiller. Ten by měl odstranit vir z počítače. Pokud nic nedetekuje, je potřeba jít do Správce úloh (klávesová zkratka Ctrl+Alt+Del nebo Ctrl+Shift+Esc) pak zvolte Soubor > Procházet. Nyní projděte disk a podívejte se, zda nenajdete některý z následujících souborů a pokud ano, odstraňte ho.
  C:\Documents and Settings\profil uživatele\Nabídka Start\Programy\Po spuštění\ctfmon.lnk, náhodný soubor.lnk, runctf.lnk
  C:\Windows\ náhodný soubor.runctf.lnk
  C:\Documents and Settings\All Users\Data aplikací\dsgsdgdsgdsgw.js
  C:\Documents and Settings\profil uživatele\dsgsdgdsgdsgw.js
  C:\ProgramData\dsgsdgdsgdsgw.bat.
  C:\ProgramData\dsgsdgdsgdsgw.0s.
  C:\ProgramData\dsgsdgdsgdsgw.js.
  C:\ProgramData\dsgsdgdsgdsgw.pad.
  c:\users\UŽIVATELSKÝ PROFIL\wgsdgsdgdsgsd.exe,(náhodný soubor exe).
  C:\Users\UŽIVATEĽSKÝ PROFIL\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\runctf.lnk.
  C:\Users\UŽIVATELSKÝ PROFIL\wgsdgsdgdsgsd.dll.
  C:\Users\UŽIVATELSKÝ PROFIL\náhodné názvy.DLL,(wgsdgsdgdsgsd.dl).
 4. Obnovte stav systému do podoby, než se zaviroval. To provedete pomocí nástroje Obnovení systému.
 5. Proveďte důkladnou antivirovou kontrolu a pročištění počítače.

 

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

 1. stači nouzovy režim a vymazat temp což je c:/dokumt and setinks/profil/local setinc/temp a happy u win 7 je to users a totež

 2. Mám starý PC a chtěla bych ze sony ericsson stahnout fotky. Poradíte mi jak. CD už nemám.

 3. O který typ Sony Ericssonu se přesně jedná?

 4. Ahoj prosím pomůže mi někdo,mám v počítači vir a ne mohu se ho zbavit.dekuji

 5. a o jaký vir se konkrétně jedná co ti to tam dělá, je to tenhle policejní a nebo něco jde o něco jiného?

 6. Už několik dni mi v pc najednou vyskočí tvář chlapa a říká, že s mě najde a zabije. Antivir a ani Malwarebyte s anti Malware program nepomáhají. Může mi někdo poradit, jak se toho hnusu zbavit? Díky.

 7. Jedná se o tento výskyt viru “policie čr” co je to tam vlastně za chlapa, nějaké nápisy u toho jsou?

 8. Ahoj tento vir policie čr se mi také dostal do pc, ale co mám dělat když nefunguje ani nouzový režim.

  Zkoušel jsem bootovací CDéčka (Kaspersy, AVG,..) ale nic nenašli.
  Tak nwm. poraďte prosím.

  Mám win xp

 9. Ahoj, zobrazila se mi stránka policejního viru, hned jsem jí zavřela a resetovala počítač, avast nic nenašel McAfee taky ne. Mám tedy vir v počítači? Díky za radu.

 10. mam problem pc kdyz zapnu tak v poho nabíha ale když semá zapnout do windousu tak se restartuje a zase to sami a pořád dokola porad temy co mam dělat prosim předem děkuju

 11. prosím jak odstranit vir Deutschland Polizei Fall, je to obdoba policie čr ze Samsungu S3? restartovat jsem zkoušela ale bohužel mi naskočí ta stránka a mobil nefunguje, jde jen vypnout a zapnout po zapnutí vyskočí tato stránka a nikam se nelze dostat. děkuju

 12. Syn právě chytil virus česká policie do mobilu.Nevíme co s tím,nejde ani nikam vjet ani mobil vypnout,můžete poradit co s tím?

 13. Dostal jsme tehleten vir na mobil a nevím co stim nevite nekdo ??

 14. Stáhni si Avast pro mobil a udělej hloubkovou kontrolu telefonu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *