Jak chránit web před spamem

Návody a tipy, jak ochránit webové stránky před zahlcením spammery a odkazy na weby o záhadných medikamentech.

Pokud si na internetu zřídíte webovou prezentaci, musíte se připravit na boj na všech frontách. Nejdříve musíte vymyslet, co na stránkách vlastně bude. Pak vymýšlíte jejich design, a jak budou vizuálně vlastně vypadat. Pak hledáte adresu, začínáte řešit SEO a když už stránka tak nějak existuje a běží, najednou se vám začnou objevovat odkazy na prazvláštní obchody a weby vkládané uživateli s čínskými a ruskými emailovými schránkami. Jak s tím bojovat? Podíváme se na několik základních taktik.

Captcha

Jedním z nejvíce rozšířených postupů proti roboticky rozesílaným odkazům a textům na webech jsou různé tzv. captchy. Jedná se obrázek, na kterém je kombinace písmen a čísel, které robot nerozlouskne a člověk vyplňující formulář s ním ho ručně opíše. Příklad vidíte třeba zde, kde ji používáme ve formuláři k položení dotazu na fórum, abychom zamezili zaplevelení poradního fóra zde na Radírně spammery.

Bezpečnostní otázka

Druhou možností, spamerskými programy lépe prolomitelnou, ale na druhou stranu i lidmi lépe čitelnou, je přidat všude tam, kde máte na stránce místo pro vložení dotazu, nějakou otázku. Tak to je i v našem kontaktním formuláři (v tomto případě se vyplněný text nezobrazí na webu, ale přijde na redakční email).

Jsi robot?

Další možností je použít automatizované systémy pro rozpoznání spamu, který rozpozná, že se nejedná o text poslaný z prohlížeče, ale automatizované aplikace. Takto jsou řešeny zase formuláře pod články pro diskuzi a doplnění, jak si můžete všimnout i pod tímto textem.

Problematika boje se spamem na webu se stále vyvíjí, je potřeba stále rozšiřovat a zesložiťovat capchu, protože i scanující robotické programy  (využívající technologii pro rozeznání textu z obrázku – tzv. OCR) jsou stále dokonalejší a jednodušší kombinace už dovedou rozlousknout. Zatím neprolomena je recaptcha, která využívá textů ze starých časopisů a skládá se ze dvou slov, z nichž druhé není ve chvíli zobrazení recaptchy na stránce ještě dešifrováno. Existuje dnes už i ve formě pluginu pro WordPress nebo phpBB. A navíc – jejím použitím na vašem webu přispějete k přepisu starých novin a knih do elektronické podoby.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *