OSP testy online

Jste student základní nebo střední školy a chystáte se na přijímací zkoušky, jejíž součásti jsou i OSP testy? V tomto článku si o testech, které měří vaše obecné studijní předpoklady řekneme pár důležitých informací a poradíme vám, kde je na internetu naleznete online.

Nejdříve se podíváme na to, k čemu tyto testy vůbec slouží a z čeho se skládají. Jak již z názvu vyplívá, testy mají sloužit k poměření šancí na úspěšné studium. V České republice je tento systém testování stále populárnější a stále větší množství škol ho využívá jako přijímací řízení, nebo alespoň jeho část.  To považujeme za dobrý nápad, ale nepovažujeme to za adekvátní způsob, pokud se na základě výsledků těchto testů chcete vy sami rozhodnout o možnosti dalšího studia.

Důvod je v celku jasný, když si děláte takový test poprvé, je to pro člověka nová zkušenost, a pokud s něčím podobným nemá zkušenosti, může být jeho výsledek o mnoho horší, než jsou jeho studijní předpoklady ve skutečnosti. Pokud chcete úspěšně studovat je jednou z důležitých věcí také motivace, a tu bohužel tento test nezměří.  Pokud chcete přeci jen využít nějaký test k ověření vašich šancí na dobré studijní výsledky, doporučujeme IQ test, jelikož ten udává přesnější informace (ovšem i ten se dá do určité míry  natrénovat).

Hodně studentů si skutečnosti popsané výše uvědomuje stejně jako my z redakce, takže neponechává nic náhodě a na testy se důkladně připravuje. Tím pádem se pak dostáváme do extrému druhého, když si někdo tento typ testů bude procvičovat pár měsíců, stane se z něj expert na tyto úlohy, i přes to že jeho OSP není stejné, jako hodnota vyhodnocení testů.

To je způsobeno jistou stereotypností těchto testů, které obsahují pár typů otázek, na porozumění textu, nalezení vhodných vztahů mezi věcmi, logiku apod. Jakmile těchto testů pár vyřešíte, pochopíte systém a případné chytáky a okolnosti, které vám prvně unikly, nemůžete testy zkazit, pokud nejste trémista a disponujete alespoň průměrnými schopnostmi.

Nyní se už podíváme na weby, kde si lze testy zdarma zkusit, nebo rovnou zakoupit větší množství testů, zapsat se do kurzu těchto testů apod. Jeden z webů je přímo společnosti SCIO, která testy na většinu našich škol, které využívají  OSP testy, jako formu přímícího řízení dodává.

http://www.scio.cz/onlinetesty/demo.asp

http://www.osp-testy.cz/

Kristýna Jahnová

Rate this post

1 komentář k OSP testy online

  1. Děkuji za článek, byl velice pěkný. Jen pro další studenty jako jsem já, ještě doplním třeba že další testy můžete najít na stránkách oscio.cz, ty mi také velice pomohly.

    http://www.oscio.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.