5 tipů, jak zrychlit Windows 7

Je váš počítač s Windows 7 neskutečně líný, až nepoužitelný? Pak jsou tyto tipy přesně pro vás. Poradíme, jak zrychlit jeho fungování – tyto tipy mohou zvýšit výkon vašeho pc i o několik desítek procent.

Tip č.1: Vypněte Aero

Ano, animovaná a průhledná okna ve Windows jsou opravdu hezká a oproti starším verzím Windows se na ně kouká o dost příjemněji. Horší je, že jejich vykreslování zabírá drahocenný výkon procesoru a nezanedbatelnou část operační paměti. Pokud tedy máte k dispozici počítač, který se při přesouvání oken a načítání plochy nechová zrovna dvakrát bystře a svižně, proveďte toto:

 1. Klikněte pravým tlačítkem myši na plochu
 2. Z menu, které se objeví, vyberte položku Přizpůsobit
 3. V seznamu témat vyberte některé z těch, které jsou zařazeny jako Motivy základní a vysoký kontrast. Základní motiv se podobá Windows XP, vysoký kontrast pak vychází z rozhraní, které měly Windows 2000 nebo Win 98

Tip č. 2: Vypněte indexování

Indexování je dobrá věc tehdy, když často hledáte různé soubory. Pokud to až tak často neděláte a při hledání jste ochotni si chvilku počkat, můžete s klidem v duši indexování souborů zrušit.

 1. Klikněte pravým tlačítkem myši na Počítač
 2. Zvolte položku Spravovat
 3. Dále pokračujte na Služby a aplikace > Služby
 4. V seznamu služeb najděte Windows Search
 5. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a jděte do vlastností
 6. Typ spuštění změňte na “Zakázáno” a změnu potvďte.

Tip č.3: Pročistěte registry

Smazané programy, různé aktualizace na novější verze… Tohle všechno jsou operace, které neustále provádějí změny v registru a pak tam často zůstávají záznamy, které se snaží vyvolat už dávno nefunkční aplikace a služby. K tomuto účely poslouží velmi dobře například program CCleaner. Další tipy o čištění počítače najdete zde.

Tip č.4: Vyměňte antivir

Jedním z programů, který běží neustále a projevuje se negativně na poklesu výkonu počítače je antivir a firewall. Tady je potřeba najít kompromis mezi výkonností v oblasti odstraňování a detekce hrozeb a zatěžováním počítače. Ve většině testů se prokázalo, že nejmenší vliv na výkon počítače má antivir od Microsoftu, Security Essentials. Docela dobře si ale vede i český Avast – více o antivirech dále píšeme zde.

Tip č.5: Proveďte upgrade hardware

Tohle je krok, který provádí kupodivu strašně málo uživatelů počítačů – místo, aby si čas od času vyměnili několik komponentů, kupují si místo toho počítač úplně nový. V řadě případů přitom stačí investice v řádech několika set korun a nárůst výkonu počítače může dosahovat nečekaných hodnot. Nejjednodušší operace co zvládne v zásadě každý jsou:

 • výměna RAM – skoro na každé základní desce je ještě nejméně jeden volný slot, který když osadíte pamětí RAM za několik set korun si zněkolikanásobíte operační paměť. Stačí se podívat do podrobných informací o vaší základní desce, vybrat kompatibilní RAM a v zásadě ji pak už jen zastrčit do příslušné zdířky. Prosté a přitom velmi účinné.
 • výměna grafické karty – pokud často používáte graficky náročné programy, případně máte velkou obrazovku (přes 20 palců), pak  oceníte nárůst v oblasti grafického výkonu. Opět, stačí jen najít kompatibilní grafickou kartu a vyměnit její místo s původní – bližší postup najdete v článku o výměně grafické karty

3 komentářů k 5 tipů, jak zrychlit Windows 7

 1. dobrý den,mám počítač typu: HP Compaq dc5750 MICROTOWER, a nyní mám nainstalovaný windows 7,ale bohužel mi pc nestíhá má pouze paměťovku 512 mb,chtěl jsem se vás zeptat zda-li nevíte jakou paměťovku s maximálním výkonem můžu nahradit s původní?,popřípadě přesný typ i s cenou a obchodem,rád bych si ji co nejdříve opatřil,děkuji za odpověď

 2. dobry den .mam win 7 profesional a potreboval bych poradit.po zapnuti pc se pravdepodobne nacita celej obsah pocitace a musim cekat tak patnact minut aby se mne nacetl nejakej vyhledavac a ja mohl na internet.se, zacatecnik a nevim jak nastavit pc aby se mne po spusteni nacitali jen dulezite veci.dekuju predem za radu

 3. Dobrý den,
  pc se pomalu načítá a i některé stránky neotevře. Děkuji předem za radu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *