Windows PowerShell ke stažení

Vylepšete si svůj příkazový řádek ve Windows a stáhněte si ultimátní pomůcku ve formě Windows Power Shell.

Klasické cmd (tedy příkazový řádek, který vegetuje ve Windowsech ještě z dob prastarého DOSu není opravdu něčím, co by disponovalo nějakými úžasnými možnostmi – pro základní práci stačí, nicméně s příkazovým řádkem, jak ho známe v Linuxu a unixových systémech se rovnat nemůže. Vývojáři Microsoftu si toho byli vědomi a proto pro serverový operační systém Win Server 2008 připravili zcela nový příkazový řádek, který přináší možnosti podstatně širší, zejména co se skriptování týče. Nainstalovat si ho můžete i vy, a posunout svou práci na svých domácích Windowsech na profesionální úroveň.

Určitý problém je v tom, že PowerShell není osamocený program, ale součást komplexního frameworku. Proto je potřeba nainstalovat ho v tomto celku a nepokoušet se ho nějak izolovat. Přehled všech variant najdete na oficiálním webu, zcela dole mezi balíčky Windows Management Framework Core. Zde vyberte svůj operační systém (nezaměňte verzi pro x86 systémy s 64bitovými balíčky). Po stažení instalátoru stačí postupovat podle pokynů.

Mám PowerShell. Co teď s ním?

Práce s touto novou příkazovou řádkou se od běžného cmd výrazně liší a příkazy nejsou navzájem kompatibilní. Abyste proto mohli využít potenciálu powershellu na plný výkon, můžete sáhnout po příručce uživatele, kde se seznámíte se základní strukturou a tím, jak vytvářet skripty. Tato příručka je dostupná zadarmo a online na Technetu, najdete ji na této adrese.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *