Režim spánku

Režim spánku nebo také úsporný režim. Jeho funkce, nastavení a použití ve Windows.

Použití

Režim spánku se dá použít jako alternativa ke klasickému vypínání. Výhoda spočívá především v tom, že při opětovném zapnutí počítače, který byl uveden do režimu spánku, se ihned dostanete přesně do toho stavu, ve kterém jste ho zanechali, to znamená, že při příštím spuštění počítače naleznete přesně tytéž programy, ve kterých budou otevřeny ty samé dokumenty, se kterými jste pracovali.

Jak to funguje

Při vypínání počítače se zjednodušeně řečeno uloží jeho stav do RAM. V úsporném režimu má tedy počítač určitý odběr elektrické energie (oproti normální provozu však nepatrný), při úplném odpojení by došlo k úplnému vymazání RAM a tím i uložených informací o stavu PC.

Jak uvést počítač do úsporného režimu

Klávesnice

Některé klávesnice mají přímo speciální klávesu pro uvedení do režimu spánku integrovanou. Pro správnou funkčnost je potřeba správně nastavit chování tohoto tlačítka ve správě napájení (Start > Nastavení > Ovládací panely >Hardware a zvuk > Možnosti napájení)

Při vypínání Windows

Klasicky přes Start > Vypnout (ve Windows Vista šipka vedle tlačítka na vypnutí) > Režim spánku

Probuzení počítače

Ke znovuobnovení běhu počítače stačí poklepat myší nebo na klávesu, případně stisknout tlačítko napájení na skříni počítače.

Rate this post

10 komentářů k Režim spánku

 1. Dobrý den,

  Nevíte náhodou někdo proč se mi po obnovení z režimu spanku na noteboaku Asus s Win XP profesional vypne wifi, začalo to až teď po reinstalaci Win xp na mém Pc.
  díky za pomoc

 2. Vypne se úplně? Nejde zpětně zapnout ani přes klávesovou zkratku (u Asusů to bývá např. Fn + F2)?

 3. Dobrý den, mam windows vista a pokazde dkyz dam rezim spanku, tak se mi vypne obrazovka, pocitac prestane tak hucet, ale stale jede vetraky, neony, proste vse, nevim kde mohu nastavit tohle vypnuti, dekuji za odpoved…

 4. To je v režimu spánku normální, protože stav se uloží na RAM, jestli chcete vypnout úplně a uložit přitom stav systému, tak zvolte Hibernaci – při ní se stav pc uloží na harddisk. Pokud vám hibernace nefunguje, zkuste se podívat do nastavení biosu, do správy napájení, případně paměti, jestli tam někde není zakázána.

 5. Dodbrý den,
  mam notebook asus, po přeinstalaci windowsu vista mi nejde zapnout režim spánku a nevím jak na to.

 6. přeinstaloval mě kamrád pc ale ztratila se mě ikona vedle staru na režim spánku kde je chyba??

 7. Zdravím
  Mám takovej menší problém)
  Mám puštěnej počítač dokonce u něj i sedím a nepravidelně a často jak kdy se vypne obrazovka jako by se spustil režim spánku.Veškeré nastavení jsem prolezl a nic nenašel čím pak to může být?
  Windows 8.1

 8. Dobrý den, mám problém s režimem spánku, ale i s vypínáním pc.
  Mám HP pavillion a W10. Po aktualizaci, nepravidelně, ale v 98% když pc vypnu nebo ho dostanu do režimu spánku a opět rozběhnu, naskočí mi logo HP a opět se vypne, ale úplně na tvrdo. Takže se to spustí jako po čistém vypnutí.
  Nevítě někdo co s tím a co to způsobuje? Děkuji

 9. Přeji dobrý den.
  Po aktualizaci win7 mi fefunguje režim spánku.
  Udělal jsem update biosu, základní desky a všech periferijích.
  Dokonce jsem jsem udělalal update OS z win.7 na win.10 ale nic nepomohlo.
  Nastavený režim spánku mám pořádku. Vypne se monitor, HDD, ale comp né.
  Můžete poradit?
  Předem všem díky.

 10. Dobrý den, pří zaklopení obrazovky se mi po aktualizaci windows vypíná wifi, po otevření notebooku se musím znovu v liště v pravo dole ručně připojit k wifi, kde to prosím najdu v nastavení? Mám HP pavilion

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *