Celulitida – jak na ni

Celulitida, nebo-li pomerančová kůže trápí dnes téměř každou ženu. Některé ženy mají to štěstí, že se u nich celulitida nikdy neobjevila a jiné zas řeší, jak se jí zbavit. Jaké jsou opravdu účinné úkony, abyste se celulitidy zbavila?

Nejčastěji celulitida postihuje zadeček, stehna, u někoho i lýtka a paže. Pomerančová kůže se jí nazývá právě kvůli jejímu vzhledu, kdy jsou na povrchu kůže vidět jemné dolíčky. Dochází k ní zvětšením tukových buněk v podkoží.

Příčina vzniku celulitidy

Za vznikem celulitidy jsou často dědičné předpoklady, tedy genetika. Avšak další příčinou je zpravidla sedavé zaměstnání, málo pohybu, nezdravá strava, nedostatek tekutin, hormonální změny, kouření, dlouhé postávání aj.

U koho se celulitida objevuje

U mužů se objevuje celulitida opravdu minimálně. Trpí jí právě ženy a to především kvůli hormonům, Ženy mají na zadečku a stehnech kůži tenčí a více se v těchto partiích ukládají tuky. To, u koho se celulitida objeví, je rovněž závislé na věku, váze a psychickém stavu člověka.

celulitida

Doporučení, jak se celulitidy zbavit:

Zdravá vyvážená strava

Zdravá a vyvážená strava, to je běh na dlouhou trať a je to spíše otázkou zdravého životního stylu. Pokud konzumujete jídla z fast foodu, smažené pochutiny, mnoho cukrů, tuků, jídla s velkým množstvím chemických přídavků, jíte nevyváženě a s velkými přestávkami, nebo snad trpíte vlčím hladem nebo nějakou poruchou příjmu potravy, nemůžete se divit, že celulitidu máte. Kdo naopak jí vyváženě, dostatek zeleniny, ovoce, vynechá pšeničnou mouku, omezí tuky, cukry, fritované, zařadí do jídelníčku vhodné potraviny a bude si jídlo vařit v páře nebo péct, tam už je přece jen větší pravděpodobnost, že se můžete celulitidy zbavit.

Dostatek pohybu

Je jedno, jestli jdete na procházku, jdete se proběhnout, boxovat, vyjet si na kole, plavat nebo lyžovat. Jakýkoli pohyb se počítá. Tím, že budete sedět na gauči u televize nebo na židli u počítače seč tukové buňky moc nepohnout a tím ani celulitida nezmizí. Jestli je vám pohyb nepříjemný nebo vás snad nebaví, snažte se alespoň chodit pěšky do práce nebo do školy, pořiďte si psího mazlíčka, který vás donutí se jít alespoň pár kilometrů denně projít, nebo se domluvte s kamarádem či kamarádkou, a choďte na procházky nebo na lekce do fitness centra spolu (ve dvou se to přece lépe táhne :)). Skvělé jsou konkrétně na partie nohou a zadečku také dřepy a výpady.

Sprchování

Na celulitidu je i skvělé sprchování, při kterém střídáte v krátkých intervalech studenou a teplou vodu a aplikujete na problematickou partii (nejčastěji zadek a stehna, u někoho však často i ruce nebo lýtka). Obecně otužování a střídání teplé a studené vody je na celulitidu dle průzkumů velmi účinné.

Masáže

masáž

Masáže jsou skvělé a na celulitidu obzvlášť. V drogeriích koupíte i speciální kartáčky a olejíčky přímo dělané pro úbytek celulitidy. Nemusíte mít zázračné krámy za několik stovek nebo dokonce tisíc, stačí obyčejné tělové mléko nebo jakýkoli podobný krém a tím si problematické partie masírujte alespoň pár minut denně, třeba i opakovaně. K masážím bychom mohli zařadit i doporučení na různé peelingy, které nemusí být kupované, ale postačí si vyrobit domácí – skvělý je například tzv. „logr“ z kávy, kterým pomažete problémové partie, promasírujete, necháte chvíli působit a smyjete (opakujte zhruba 1x týdně).

Dostatek tekutin

Dostatek tekutin je jedním ze základních pravidel, jak se celulitidy zbavit. Neznamená to však, že do sebe budete lít po litrech Coca Colu a jiné slazené nápoje. Snažte se pít pouze neperlivou vodu, ideálně s citronem nebo limetkou a alespoň 2 – 2,5 litru denně.

Hormonální antikoncepce

Není to sice pravidlem, ale mnoho žen uvádí, že se jim celulitida objevila nebo zhoršila po tom, co začaly užívat hormonální antikoncepci (pilulky). Zkuste, pokud vám nic nebrání, antikoncepci na pár měsíců vysadit, jestliže vás opravdu tolik trápí, a nechte se překvapit, zda celulitida začne mizet. Pokud nezmizí, pravděpodobně bude problém jinde, než v pilulkách.

Hormonální antikoncepce obsahuje estrogen v celkem výrazném množství, a proto není vhodná pro ty, které se celulitidy chtějí zbavit.

Sauna

sauna

Sauna je na redukci celulitidy také skvělou volbou. Existuje i množství dalších úkonů, které odstranění celulitidy urychlí. Příkladem je radiofrekvence (pomocí čtyř elektrod zahřívá pokožku a tím dochází k přeskupení kolagenových vláken, je bezbolestná a působí hloubkově), lymfodrenáž (speciální masáž, která působí na lymfatický systém a umožní tělu odplavit toxické a odpadní látky pryč z buněk), nebo například kavitace (tzv. bezbolestná liposukce, která pomocí ultrazvuku rozbijí tukové buňky).

Ať už máte celulitidu jakkoli viditelnou, mějte ráda sama sebe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *