Jaký je normální krevní tlak

V tomto článku bychom vás rádi seznámili s problematikou krevního tlaku, jaké nemoci způsobuje, jaká je jeho fyziologická hodnota a jaké léky se užívají na jeho normalizaci. Krevní tlak je jednou z nejdůležitějších fyziologických hodnot, které v lidském těle máme. Jakmile je krevní tlak nějak vychýlen od svého normálního stavu, může způsobit mnoho nebezpečných situací a je úplně jedno zda je krevní tlak nízký či naopak vysoký, z dlouhodobého hlediska je odchylka od normálního stavu nebezpečná na jakoukoliv hodnotu.

Co to vlastně ten krevní tlak je?

Jedná se o tlak krve, která působí na stěnu cév. Krevní tlak vzniká díky srdečním stahům, je různý v každé části lidského těla, ale tyto změny v hodnotách jsou běžným lidem nepozorovatelné. Krevní tlak se dělí na dvě hodnoty, které se nazývají systolický a diastolický tlak krve. Každá hodnota představuje jinou funkci srdce. Systola je stah a diastola je ochabnutí srdečního svalu, proto i hodnoty jsou jiné a systolický tlak je vždy vyšší.

Normální hodnoty krevního tlaku jsou 120/80. Drobné odchylky od tohoto čísla jsou v pořádku. Hraniční hodnoty musí být pozorovány po dobu minimálně 3 měsíců při každodenním měření ve stejný čas. Krevní tlak se měří na velkých arteriích čili tepnách. Přístroj na měření krevního tlaku se nazývá tonometr. Digitální tlakoměr si můžete koupit domu, jedná se o investici, která se zejména ve vyšším věku zcela vyplatí. Krevní tlak se měří v tzv. Torrech, jedná se o milimetry rtuťového sloupce.

Jak správně měřit krevní tlak

Krevní tlak si můžete doma změřit takovýmto digitálním tlakoměrem – určitě se vyplatí mít jeden doma, podobně jako teploměr.

 

 

Měření tlakoměrem se provádí tak, že upevníte manžetu na zápěstí, nejlépe levé ruky. Zmáčknete příslušné tlačítko a ruku si pohodlně opřete o stůl, aby nevysela ve vzduchu. Manžeta se bude naplňovat vzduchem a vy můžete cítit tlak na ruce. Po zhruba 60 sekundách budete mít hodnoty zobrazené na displeji. Pokud se bude manžeta opakovaně plnit vzduchem a nebo se vám zobrazí nelze změřit, tlakoměr odepněte a chvilku počkejte, poté opakujte.

Při návštěvě lékaře je princip stejný, akorát zdravotní sestra odečítá hodnoty, které slyší za použití fonendoskopu přiloženého na vaši tepnu v loketní jamce.

Hypotenze a její vliv na lidské tělo

Hypotenze je nízký krevní tlak, jehož hodnota se pohybuje pod hranicí 100 systolického a 60 diastolického tlaku. Opět se musí jednat o hodnoty měřené po dobu tří měsíců. Hypotenzi mohou doprovázet typické stavy jako je únava, točení hlavy nebo nauzea. Příčiny mohou být v tomto případě akutní, kdy se jedná především o náhlou synkopu, neboli ztrátu vědomí, dále šok (alergický, ztráta krve) nebo poruchu srdečního rytmu. V tomto případě je velice důležité vyhledat lékařskou pomoc a začít tento stav řešit. U chronické hypotenze se jedná o tyto příznaky: malátnost, spavost, bledost, zimomřivost, snížená funkce potních žláz a bolest hlavy.

Vyšetření u hypotenze se provádí v různých polohách a vyšetřuje se jak krevní tlak reaguje a v jaké poloze je nejnižší.

Video o tom, jak si správně změřit krevní tlak

Hypertenze a její komplikace

Mnohem horší pro lidské tělo je zvýšený krevní tlak, neboli hypertenze. Zde se jedná o hodnoty přesahující 140 systolického a 90 diastolického tlaku. Opět se zde tlak měří po dobu tří měsíců a až poté je možné diagnostikovat hypertenzi. Vysokým tlakem trpí především obézní lidé, kteří mají stresové zaměstnání, dále kouření, vysoký příjem soli, nevhodný životní styl, vysoký věk, dědičnost, ale také onemocnění ledvin, žláz s vnitřní sekrecí nebo onemocnění oběhové soustavy (zejména srdce). Hypertenze je velice nebezpečné onemocnění, píše se že až 25% úmrtí u lidí nad 40 let je právě díky této chorobě.

krevní tlak

Hypertenze se může projevovat bolestmi hlavy, únavou, poruchami spánku, vnitřním třesem, opoceností nebo dušností. Srdce a cévy na hypertenzi v pozdějším stádiu také reagují, srdce se zvětšuje (zejména levá část, která je přetížená), objevují se aterosklerotické změny na tepnách, které později vedou k vytvoření trombu, ten vede k cévní mozkové příhodě nebo srdečnímu infarktu. V posledním stádiu, kdy hypertenze graduje, mohou být výrazně poškozeny orgány, dochází ke krvácení do mozku, ucpání tepen na dolních končetinách, které poté vedou k amputaci. Dále se začíná projevovat ischemická choroba srdeční, jejichž příznaky jsou dušnost, opocenost, bolest na hrudi, bušení srdce. Zhoršení vidění, ledvinné selhání a další život ohrožující stavy.

Je velice důležité pravidelně si od 40 let měřit krevní tlak a při zvýšení navštívit lékaře a hypertenzi začít včas léčit. Hypertenze je jednou z civilizačních chorob, která je velice ošemetná a v prvním stádiu není vůbec znatelná. Nepodceňujte její riziko a hlavně včas navštivte lékaře.

Prevence a léčba

Co se týče preventivních opatření, není zcela účelná jedna činnost. Prevencí, ať už u hypertenze, tak u hypotenze je změna životního stylu. Především sportování, pravidelná strava i spánek. Účinná preventivní opatření u hypotenze neexistují.

Léčba vysokého krevního tlaku – mezi prvními léčebnými úkoly při léčbě hypertenze je změna životního stylu (kouření, solení, alkohol, sport, snížení váhy), dále vám lékař předepíše antihypertenziva, která snižují krevní tlak, diuretika, která podporují vyloučení tekutin z těla, vazodilatancia, která stahují cévy, betablokátory, ACE inhibitory a další speciální léky. Dbejte na pokyny lékaře a dodržujte předepsané dávkování a čas.

Léčba nízkého krevního tlaku – léčba se řeší až při dlouhodobém problému speciálními léky, které ovlivňují napětí ve stěnách cév.

Rada na závěr

Nejenom užíváním léků si můžete pomoci od problémů souvisejícím s krevním tlakem. Využívejte různé bylinné doporučení a rady alternativní medicíny. Určitě lékařské i alternativní postupy kombinujte a nevsázejte jen na jednu či druhou stranu. Bylinkové čaje, doplňky stravy a další preparáty vám dokáží ulevit.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *