Proč chodit do sauny

Pravidelné chození do sauny zlepšuje imunitní systém, velmi vhodně uvolňuje třeba o všedních dnech po práci a je velmi příjemné. Dlouhodobě vykazuje pozitivní účinky na zdraví. Jak se ale na návštěvu sauny připravit a jak konkrétně pomáhá?

Skoro v každém okresním městě se již v současnosti sauna, buďto je běžně dostupná například při městských lázních anebo nějaká privátní, která ale většinou jde jen pronajmout celá, takže pro větší skupiny. Vydejte se do blízké sauny, možná ani nevíte, jak vypadá sauna, která ve vašem městě funguje.

Proč jsou vlastně sauny tak oblíbené a na jejich návštěvy dokonce přispívají některé zdravotní pojišťovny? Pravidelné chození do sauny působí jako prevence například proti chřipce, nachlazení či nemocem dýchacích cest. Zároveň napomáhá k otužování těla, tedy větší odolnosti například před různými epidemiemi.

Poprvé do sauny

A nyní prakticky. Před návštěvou sauny je třeba zhruba dvě hodiny nejíst, zejména ne těžká jídla. Do sauny si nachystejte ručník, sprchový gel, pití a peníze. Plavky se do sauny nenosí, pokud se stydíte, můžete si intimní partie zakrývat ručníkem, na kterém budete sedět. Pití je nutné proto, že při pobytu v sauně vypotíte velké množství vody, takže bude potřeba doplnit tekutiny. Po příchodu se důkladně osprchujte, abyste byli šli do sauny čistí. Ale pozor: je nutné se důkladně usušit, abyste nezvlhčili vzduch v sauně.

sauna

Délku pobytu v sauně nenatahujte, zejména pokud jste začátečníci a po 6 až 12 minutách opusťte prohřívárnu. Ve většině saun se nachází ochlazovací bazén, ale před jeho návštěvou se musíte osprchovat, abyste nezašpinili vodu potem. Po ochlazení v bazénku si na chvíli odpočiňte, zejména se doporučuje využít venkovní odpočívárny, pokud je k dispozici. Budete lež venku, úplně nazí, i když bude třeba prosinec. Krásný pocit…

Alternativy tradiční sauny

Kdo těžce snáší vysokou teplota v klasické finské sauně, může zkusit takzvanou infrasaunu, lidský organismus v ní ohřívá infračervené záření, teplota v ní dosahuje 45 – 60° C. Infrasauna je vlastně taková menší kabina, kterou si můžete koupit i domů. Cena není v porovnání s cenou finské sauny vysoká, levnou infrasaunu zakoupíte do dvaceti tisíc.

Na trochu jiném principu pracuje parní lázeň: zde je teplota podobná teplotě v infrasauně, ale vzduch je zde vlhký. Má podobné zdravotní účinky jako sauna, ale pomáhá také pokožce a pravidelné návštěvy celkově omladí organizmus.

2 komentářů k Proč chodit do sauny

  1. Já si třeba saunování v poslední době velmi oblíbil. Dokonce natolik, že začínám uvažovat nad tím, že bych si saunu pořídil i domů. Nejvíce se mi zamlouvají ty finské. Už jsem se i díval po nějakých výrobcích a třeba sauny od https://www.saunaproject.cz/ nevypadají vůbec špatně.

  2. Já mám třeba taky saunování hrozně rád. Mám to štěstí, že vlastní saunu doma mám. Nechával jsem si ji minulý rok postavit na míru od https://www.dyntar.cz/ a musím říct, že zatím jsem s ní naprosto spokojený. Co vím, tak právě sauny Dyntar u nás patří mezi jedny z nejlepších. Pořízení takové sauny také nebyla vůbec levná záležitost. Ale stojí to za to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *