Jak vyčistit klávesnici

Jak odstranit nečistotu z počítačové klávesnice.

Počítačová klávesnice se každodenním používáním ohmatává a zůstávají na ní zbytky kůže, prach a další nečistoty. Podle průzkumů je jedním z míst, na kterém dochází k vysoké koncentraci bakterií, virů a červotočů. Bojovat s nimi se dá buď nákupem stále nových klávesnic, nebo jejich pravidelným čištěním. My se zaměříme na druhou variantu.

Odpojení

Nejprve vypněte počítač a pro jistotu také odpojte kabel, který spojuje klávesnici s počítačem. Při čištění může dojít ke stisku různých klávesových kombinací a s vaším počítačem by se mohly začít dít podivné věci.

Prach musí ven

Nyní klávesnici obraťte vzhůru nohama – nebo spíše klávesami dolů – a vyfoukejte z ní prach pomocí kompresoru, plechovky se stlačeným vzduchem. Vždy po vyfouknutí prachu stiskněte klávesy – tím se uvolní další dávka nečistoty – a pak znovu zamiřte proud vzduchu na klávesnici. Pokud byste místo na kompresor vsadili na vysavač, vystavujete se riziku vcucnutí kláves – tento způsob čištění proto důrazně nedoporučujeme.

Jestli ovšem chcete sáhnout k zásadnímu zákroku, vyndejte každou klávesu zvlášť a vyčistěte ji ze všech stran, přičemž místo jejího uložení opět můžete vyfoukat.

Jako nová

Na závěr vezměte hadřík nebo ještě lépe štěteček. Nejprve ho namočte do čisticího přípravku na bázi alkoholu a pak s ním dokončete čistí proces – pozor: rozhodně nepoužívejte vodu. Zaměřte se na ohmatané části klávesnice.

Popsaný postup je vhodný pro pc klávesnici klasické konstrukce, čistit takto notebookovou klávesnici nedoporučujeme.