Kalendáře z vlastních fotek

Návod, jak vytvořit kalendář z vlastních fotografií.


Pokud máte sérií fotografií, ze které byste chtěli vytvořit vlastní kalendář pro příští rok, existuje několik možností jak postupovat, od metod bližších klasické fotografii, přes modernější technologické postupy.

Výběr fotografií

V prvé řadě si určitě sestavte komplet fotek, které chcete při vytváření svého kalendáře použít. Jejich formát a Kalendářrozvržení – orientace na výšku/na šířku jsou základním východiskem při dalších krocích týkajících se rozhodování, jaký typ kalendáře konkrétně zvolit. Pokud se vám podaří vybrat několik desítek fotek, můžete uvažovat o stolním kalendáři týdenního typu, pokud je jejich počet blízký 12 a jsou jednotně orientovány na výšku nebo na šířku, zřejmě se bude jednat o nástěnný kalendář. Dále nepodceňte kvalitu jednotlivých obrázků, při převodu formátů a tisku dochází vždy k určitým ztrátám kvality provedení, takže vstupní foto by mělo být v kvalitě co možná nejvyšší, aby se tyto ztráty eliminovaly a na vytisknutou fotku se stále dalo dívat.

Typy kalendářů

Existují tyto varianty kalendářů, do kterých se mohou vsadit fotky:

  • stolní – klasické kalendáře řešené týden po týdnu, s kroužkovou vazbou a vnitřním stojánkem pro postavení na stůl
  • nástěnné – pro každý měsíc jiný obrázek, nahoře svázané kroužky a opatřené poutkem určeným k zavěšení na zeď
  • kapesní – řešené jako kartička zpravidla z jedné strany opatřená obrázkem a z druhé přehledem měsíců a svátků

Každý z těchto základních typů se dá samozřejmě zhotovit řadou metod, jak po stránce technologické, tak co se rozvržení textu s čísly a názvy dnů týče.

Tiskneme doma

První možností, kterou můžete využít pokud máte k dispozici dostatečně kvalitní barevnou tiskárnu je sáhnout k tvorbě pomocí specializovaného programu.

Word

Například, jednoduchý kalendář se dá vytvořit i ve Wordu, najdete je pod tlačítkem Office (dříve Soubor) > Nový > zde najdete položku Kalendáře a několik základních šablon, které pak můžete upravit a vložit do nich vlastní obrázky.

Publisher

Ze sady Microsoft Office pak nejlépe umí vytvářet kalendáře Microsoft Publisher, kde opět přes volbu Soubor > Nový > Kalendáře najdete větší množství šablon, z nichž některé jsou už přímo připravené pro vkládání vlastních obrázků.

Dále existuje několik prográmků volně ke stažení, které se specializují na vytváření kalendářů, v čeština je zdarma k dispozici například tento program.

Problémem tisku na vlastní tiskárně však je omezení formátu na většině tiskáren do velikosti A4, navíc řada z nich nezvládá tisk na kvalitnější papír (křídový, plakáty apod.), takže výsledek nemusí dopadnout přesně podle očekávání, problémem je také svázání jednotlivých listů k sobě – to se však dá zajistit v každém knihařství nebo copy centru.

Profesionální řešení

Jak jsme už naznačili výše, při řešení zcela odkázaném na domácí techniku hrozí, že výsledek nebude působit přesně tak, jak bychom od kalendáře očekávali. První možností, jak dosáhnout profesionálního výsledku je nechat si vyvolat fotky v některé fotosběrně a ty pak vlepit do připravené šablony, kterou můžete koupit samostatně za pár desítek korun. Nechat si vytisknout vlastní velkoformátovou fotografii umožňuje například Posters.cz.

Pokud dáte přednost kompletnímu řešení, kdy odešlete do sběrny nebo firmy, která se na výrobu kalendáře na zakázku specializuje, stačí dodat vaše fotografie v elektronické podobě nebo vypálené na CD a o vše ostatní se postarají, jedná se o řešení, kterému můžete dát přednost, pokud nemáte dostatek času pro složitější manipulace s fotografiemi a chcete dosáhnout 100% profesionální vzhledu vašeho vlastního kalendáře, toto řešení je také vhodné např. pokud chcete kalendář využít jako firemní prezentaci, kterou budete rozesílat zákazníkům.

3/5 - (17 votes)

3 komentářů k Kalendáře z vlastních fotek

  1. Každý rok dávám jeden nový kalendář z našich rodinných fotek prarodičům, pokaždé stejně velký úspěch 🙂

  2. Taky dáváme v práci kalendář jako dárek. Letos jde kalendář k tisku tady http://www.pg.cz a věřím, že to bude radost ho každý měsíc otáčet. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *