Stavíme počítač. Díl 10: Monitor

Počítač bychom měli sestaven, ale potřebujeme také něco vidět a právě proto musíme zakoupit monitor. Ale jak ho vybrat? Jsou mezi nimi nějaké rozdíly?

CRT monitory už vyšly dávno z módy a kromě lidí co stále ještě používají opravdu starý počítač už je téměř nikdo nepoužívá. Takže se kupují LCD monitory ale mnoho lidí neví, že všechny LCD monitory nejsou stejné, jsou mezi nimi obrovské rozdíly. Výrobci uvádějí monitoru různá onačení jako je „TFT“, ale to vám moc neřekne.

Co je TFT

Podstatné je podrobnější rozlišení, konkrétně sub-typ TFT panelu, který bývá nejčastěji TN, MVA, PVA, S-PVA a S-IPS. Dá se říci, že pokud se výrobce příliš nechlubí sub-typem, bude to ten nejlevnější, tedy TN.

TN se vyznačuje skutečně špatným podáním barev, nedostatečným pozorovacím úhlem, a často i jen 6-ti bitovými skutečnými barvami (tzn. monitor zobrazuje jen stovky tisíc barev místo desítek miliónů). Standardní PVA a MVA panely jsou lepší, nabízejí lepší barvy i pozorovací úhly. S-IPS je z hlediska kvality barev na tom nejlépe, a podobně je na tom i PVA, s označením S-PVA.

Odezva

Moderní panely jsou na tom s odezvou již docela dobře, ale stále můžete zakoupit starší panel, u kterého je potřeba na parametr odezvy dát pozor. Jakýkoliv monitor s reálnou odezvou pod 12 – 16 ms je použitelný na libovolnou činnost, ale vyšší hodnoty (nad 16 ms) mohou na monitoru způsobovat takzvané duchy.

Jsou i jiná kritéria, která byste si měli zjistit, jako: Jas, kontrast, připojení ke grafické kartě (starší konektor D-sub nebo moderní DVI)… Nemohu na tomto místě popisovat jednotlivé monitory, ostatně situace na trhu se mění každý měsíc, ale jednu základní radu bych vám dal. Vždy si o monitoru zjistěte co nejvíce – a to nejlépe ze srovnávacích testů na internetu.

Josef Žaloudek

Rate this post

1 komentář k Stavíme počítač. Díl 10: Monitor

  1. Dnesni monitory se pohybujou s odezvou 8 ms a hlavne kdyz uz radis co si koupit tak nevim jakej je rozdil v tech barvach kdyz ti lidske oko je schopne zaregistrovat zakladnich 500 barev a pak je to cim dal tim horsi nehlede na to ze tohle ti nepomuze s vyberem…. dale by si taky mohl podotknout neco o tom jakou mas lampu nebo jestli je to letkovej monitor ze maji nizsi spotrebu a tolika netopi…a hlavne crtcka se dneska porad prodavaj a porad to jsou nejlepsi monitory ze vsech kvuli zobrazeni barev… miluju kdyz mi prinese nekdo ze sveho monitoru letak a pak se divi kdyz to vidi u me ze to ma uplne jine barvy kvuli tomu ze ma lcdcko ktere zobrazuje spatne barvy … jedine lcd co dnes stoji za zminku sou samsungy ktery jako jediní ti zobrazi vsechny barvy ve spravne barevnosti a nemusis se bat ze ti misto zelene vyleze z tiskarny hneda=) a pokud mas kvalitni monitor tak te pak zaprve ani neboli oci kdyz u toho sedis dele a kdyz ti vadi jas a kontrast barev tak si ho taky musis spravne nastavit =) a normalne si k tomu sednout =)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *