Stavíme počítač. Díl 3: Základní deska

Když už víme, jakou budeme mít skříň, můžeme jít vybrat základní desku.

Základní deska neboli motherboard je hrozně důležitá. Troufám si říct, že co se výběru týče, je to ten nejdůležitější komponent. Od ní se totiž odvíjí zbytek počítače. V minulém díle jste se měli rozhodnout, jakou desku vložíte do své skříně. Nejspíš jste si vybrali ATX, nebo MicroATX. Jsou i jiné typy desek (BTX, ITX…) ale myslím, že většina z vás vybrala ATX či MicroATX. Nyní už byste měli být pevně rozhodnuti, na co budete PC používat.

Nad čím se musíte zamyslet, je čipová sada neboli chipset. Tento termín označuje dva čipy na základní desce (takzvaný severní a jižní můstek). Uvědomte si, jaký procesor hodláte do desky osadit! A to buď AMD, nebo Intel. Podle tohoto kritéria si pak vyberete socket (to je místo do kterého se upevní procesor), který chcete. Například budete chtít AMD a to znamená vybrat mezi sockety 462 SC. A, 939, AM2, AM3…). Takže dejme tomu, že vyberete socket AM2+ a zjistíme si, jaké do něj jdou procesory.

Také si musíte zjistit, jaké jsou frekvence pro operační paměti, abyste se poté vyhnuly problémům s nekompatibilitou RAM (Zkrátka kolik a jakých RAM podporuje chipset). Pokud vám to bude vyhovovat, máte napůl vyhráno.

Teď už je jen na vás jakou desku zvolíte, a to podle toho jakou budete potřebovat ostatní výbavu. To znamená, kolik budete potřebovat například: SATA, FDD, ATA, USB, PS2, HDMI…a dalších konektorů. Také se zamyslete nad sloty jako:PCI, PCI Express, PCI Express x1, PCI Express x16… Rozmyslete si, jaké budete chtít audio: 5.1, 2.1. A samozřejmě se podívejte, jaká je na desce grafika (To je důležité zejména tehdy, pokud nebudete chtít dávat do PC grafickou kartu).

Rada na závěr: Zkontrolujte si jaké je k desce dodáváno příslušenství, zejména Cd s ovladači a uživatelský manuál!

Josef Žaloudek

Rate this post

1 komentář k Stavíme počítač. Díl 3: Základní deska

  1. Mám GABYTE MB GA-970A-DS3P odešla potřebuju nějakou lepší u této píšou že je míň výkona na Procesory řady FX taky nemam moc peněz stačí mi pár alternativ.
    procesor AMD FX-Series FX-4130
    Grafika Asus ENGTX560 Ti DCII TOP/2DI/1GD5
    Ram Kingston 4GB 1600MHz CL9 HyperX Blu (Kit 2x2GB)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *