V předchozím díle jste si ujasnili, k čemu počítač chcete. Nyní vybereme skříň a zdroj.
Jakou skříň pro počítač
Počítačová skříň, to je takový obal na vnitřnosti počítače. Se skříní se často prodává i zdroj, ale není to podmínka. Výběr skříně je důležitý zejména z toho důvodu, abyste si uvědomili, jakou do ní budete muset osadit základní desku. Protože pokud budete chtít malý počítač, nejspíše do něj budete muset zakoupit desku tipu MicroATX, do jiné bedny zase pasuje ATX. A to je na tom to důležité! Nesmí se vám stát, že koupíte malou skříň na desky MicroATX a do ní se budete snažit nacpat desku ATX, to se vám v životě nemůže povést. To je na tom to důležité. Při výběru dobře koukejte na rozměry!
Takže se třeba rozhodnete pro stojatou skříň tower (neboli věž) a do ní pasující ATX. Někdo může chtít zase desktop (to jsou ležaté skříně) a opět si musíte zjistit, jakou do nich vložíte desku. Samozřejmě se vám také musí líbit vzhled skříně. Můžete koupit nejrůznější modely, kterých je dnes na trhu nepřeberné množství a zaleží jen na vašem vkusu. Už dávno pominuly doby, kdy byly počítače jen kus zežloutlého (původně bílého) plastu a plechu. Dále si u skříně zjistěte, kolik má pozic (zásuvek na HDD, DVD …) a jaké má konektory (USB, výstup na sluchátka, vstup na mikrofon …)
Zdroj
Zdroj si zakoupíte zvlášť, nebo ho vámi vybraná skříň může již obsahovat. Ale pozor!!! Podle toho jaké budete kupovat komponenty, musíte mít silný i zdroj! Přesněji jeho výkon, který se uvádí ve wattech. Pokud budete do počítače dávat součástky, které mají velkou spotřebu, musí je zdroj utáhnout (být dostatečně silný). Kupříkladu herní dělo se 4 jádrovým procesorem, silnou grafickou kartou, televizní kartou a dalšími multimediálními periferiemi bude potřebovat velice silný zdroj. Kdežto slabší kancelářské PC s úspornějším procesorem a integrovanou grafickou kartou nebude potřebovat moc silný zdroj.
Dobře vybírejte a hlavně jako začátečníci nic neuspěchejte. Platí zde pravidlo: dvakrát měř jednou řež.
Josef Žaloudek