Online strategie zdarma

On-line strategické hry, jak už z názvu vyplývá, jsou strategické hry, které hrajete přes internet proti ostatním protihráčům všude po světě (nebo v České republice, jedná-li se o český server). Tento článek se bude zabývat hrami dlouhodobějšími, kde je nutná registrace.

Než nabídneme některé oblíbené a známé hry, kde vám jejich nastíníme pozitiva i negativa, zkusme si napřed vysvětlit, o co v těchto hrách jde, a definujme si nějaké ty základní pojmy.

Registrace

Každý si už určitě něco registroval, takže není čeho se bát. Nikde u níže uvedených her by po vás neměli vyžadovat žádné osobní údaje, které byste se měli zdráhat dát. Budete muset jen vyplnit:

Nick

Jméno, jak se chcete jmenovat ve hře.

Email

Nutný k tomu, abyste mohli obdržet aktivační zprávu.

Heslo

Je dobré si zvolit opravdu bezpečné a vyvarovat se tak nepříjemnostem.

Server

Jelikož hry se stále vyvíjejí, ostatní hráči sílí a nikomu by se asi nechtělo čekat třeba rok, než skončí kolo, aby mohl stanou opět na počátku a mít vyrovnané šance s ostatními, tak hry většinou běží na více serverech, aby se dostalo i na později příchozí. Doporučujeme zvolit si poslední spuštěný, jelikož úroveň hráčů bude nižší.

Pravidla hry

Dále si pak určitě přečtěte pravidla a všeobecné informace, na základě kterých pak označíte políčko, že jste byli obeznámeni. Ano, je to otrava, ale stojí vám neznalost podmínek za smazání účtu?

Národ, rasa, druh

Některé hry po vás budou chtít, vybrat si ještě třeba národ, polohu, povolání atd. Takže než se budete registrovat, je dobré si o té hře něco přečíst, nebo se podívat na tutoriál.

Cíle hry

Každá hra to má trošičku jinak, ale hlavní je zkrátka rozvíjet sebe a svou virtuální společnost, jejíž název se podle hry také liší, například aliance, klany, gildy atd. Většina her se stále vyvíjí a zlepšuje.

Jak hru pojmete je zcela na vás, ale hlavní je bavit se a nekazit hru ostatním: chovat se slušně a řešit spory v klidu byste rozhodně neměli zapomínat ani ve hře.

Teď už se od teorie odpoutejme a podívejme se na nějaké příklady:

Travian

 • Web: www.travian.cz
 • Časová náročnost: Vysoká
 • Doba hry: Může dosahovat až roku a půl.
 • Země původu: Německo

Hra má vlastní české servery, kterých rozhodně není málo. Odehrává se v antice (pozdní). Na začátku si zvolíte mezi třemi národy:

 • Germáni: Bojovný národ, mají nejlevnější vojsko.
 • Galové: Mají výhody v obraně, například pasti a dobré obrané jednotky.
 • Římané: Střed mezi obranou a útokem. Mohou stavět budovu a pole současně.

Po té, co si vyberete národ a polohu (sever, jih, východ, západ) a aktivujete svůj účet, se dostanete do své vesničky. Vaše stávající vesnice se automaticky stává hlavní, což v praxi znamená, že vám nemůže být odcizena nájezdy jiných hráčů. Tento status můžete následně dát jiné své obsazené, či dobité vesnici, ale to až pro pokročilejší. Ještě bych ráda upozornila, že i když to tak vypadá, tak to že jste Germán, jako váš soused, ještě neznamená, že vás nemůže napadnout, naopak panuje zde velká rivalita, kdo bude v každém národu ten nejlepší.

Nyní se zaměříme na jádro hry, a to sice výstavbu vesnice. Ve vaší vesnici můžete stavět surovinové budovy, které zvyšují vaši produkci dřeva, hlíny a železa.  Tyto suroviny jsou nezbytné pro stavbu dalších budov, cvičení, trénování vojáku apod.

Obilí, jak již z logiky vyplývá, slouží pro obživu lidí ve vesnici (populace) a vojáků. Populace vás nejen nutí stavět další obilné pole, ale také vám ukáže srovnání, jak dobře na tom oproti protihráčům jste.

Pak tu máme budovy, sloužící pro diplomacii a vojenské. Jak hru pojmete, jestli jako stavitel, nebo útočník, to je jen na vás.

Cíl hry? Herní kolo vyhraje vždy aliance, která postaví, jako první budovu Div světa na 100. úroveň. Tento div se dá stavět jen ve speciálních vesnicích k tomu určených a přidaných ke konci hry. Postavit ho není rozhodně jednoduchá záležitost, můžete čekat útoky jiných aliancí, ale i počítačových útočníků naprogramovaných  tvůrci hry.

The West

 • Web: www.the-west.cz
 • Časová náročnost: Nízká
 • Doba hry: Nekonečná
 • Země původu: Německo

Hra má momentálně devět českých serverů. Odehrává se na Divokém západě.

V této hře si na začátku povolání nevybíráte, volba je před vámi, teprve když dosáhnete úrovně deset.

Na začátku máte povolání Greenhorn. Následně vybíráte mezi Dobrodruhem, Duelantem, Dělníkem a Vojákem. Každé povolání má své unikátní výhody.

O co tedy ve hře jde? Jde o to vyvíjet svou postavičku a to následovně: vylepšovat úroveň, získávat vybavení, plnit úkoly, získávat peníze, zlepšovat své bojovné body.

Pak tu máme ještě méně sobeckou možnost, a to sice pomáhat vašemu městu či pevnosti. Město je něco, jako aliance v Travainu a pevnost je sídlo, zahrnující několik měst, o které se stále válčí.

Divoké kmeny

 • Web: www.divokekmeny.cz
 • Časová náročnost: Střední
 • Doba hry: Mnohonásobně vyšší, než u Travianu
 • Země původu: Německo

Hra má samozřejmě také české servery, zde si žádné povolání nevybíráte, hra je trochu podobná hře Travian. Zavede vás do prostředí středověku.

Podobnost je například v tom, že jste také vlastníkem vesnice, také obsazujete nové a další. Ale rozdíl, který vás může překvapit je, že zde vám mohou ostatní hráči vzít i vaší hlavní vesnici. Možnost zřídit si své vojáky a budovy mají všichni stejnou.

Cíl hry: Herní server se hraje až do doby, kdy hráč nebo kmen obsadí 80% vesnic.

Ikariam

 • Web: www.cz.ikariam.com
 • Časová náročnost: Střední
 • Doba hry: Nekonečná
 • Země původu: Německo

České servery nechybí ani zde.

Hra byla inspirovaná hrami Travian a Civilization, můžeme zde najít jisté podobnosti. Jako u všech těchto her, i zde můžete zakládat, nebo se přidávat do společností. I zde budujete vesničku, tentokrát na ostrovech, dále hra nabízí unikátní systém boje. Hra se odehrává v antickém prostředí, oproti jiným hrám má řadu odlišností a zvláštností, jako třeba Zázrak (jedná se o svatyni určitého antického boha uprostřed ostrova, zajišťující výhody).

Cíl hry: Osobní rozvoj.

Her je mnohem více, ale kdybychom vám zde měli i jen nastínit všechny, článek se asi nedobere konce.

Pár informací a srovnání na závěr

Hry nabízejí určité výhody za peníze, protože nějak na svou existenci a vývoj vydělávat musí, nejmarkantnější je to u hry Travian. Tam bez zlatek (což je jistý druh odměny koupené za pravé peníze) téměř vyhrát nejde. Zpoplatňuje se třeba nejen lepší útok, obrana, výměna surovin, ukončení staveb a výzkumů (hned bez čekání, na vyšších úrovních můžete čekat i pár hodin (podle o typu serveru), ale i větší produkci surovin.

U Travianu a Divokých kmenů je příjemné to, že mají svůj daný cíl, tudíž nehrozí, že budete hrát 3 roky hru a nevidět žádný světlý bod na obzoru.

Kdybychom se měli zaměřit na grafické provedení, nejméně povedené je asi u Ikariamu, je naprosto nerealistické, až dětsky vyobrazené. Samozřejmě je to věc názoru, ale posuďte sami: už jen logo hry trošku vyvolává dojem špatně zvolené mini hry.

Co se týká hry The-west, tu můžeme ocenit za velice nápadité pojetí stavby města. V Divokých kmenech prostě založíte kmen, vezmete lidi a konec, v Travinu sice rozšiřujete ambasádu, ale jedná se pouze o stavbu jedné budovy. Zato v Thewest si dělník staví každou budovu kousek po kousku. Je to složitý a pomalý proces, ale krásný nápad, který zpestřuje hru.

Doufáme, že vám náš článek pomůže zvolit tu správnou hru, která vám pomůže zkrátit si jinak nevyužitou chvilku.

Kristýna Jahnová

Rate this post

3 komentářů k Online strategie zdarma

 1. Dobrý den,
  nevím co se stalo na mém PC nemůžu hrát on-line hry, po připojení se mi to okamžitě sekne.
  Děkuji za pomoc.Lubomír

 2. Super článek o online hrách, které jsou zdarma. Můj syn se poslední dobou nadchl pro tyto hry a já jsem překvapená, jaká je jejich vysoká kvalita, i když jsou zdarma. Je fascinující sledovat, jak se do nich zabere a jakým způsobem si rozšiřuje své herní dovednosti. Často mu při hraní asistuje i můj manžel, který si občas rád zahraje nějakou strategickou hru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *