Jak získat silné heslo

Jak a proč volit silná hesla a zvýšit vaši počítačovou bezpečnost.

Národní armády nenabírají už jen bojující vojáky, ale i hackery, nabourání národních systému moderních vyspělých státu by totiž v konečném důsledku mělo drtivější dopad, než kterákoli zbraň hromadného ničení a to hlavně z důsledku, že by stát nebyl zničen, ale zcela bezmocný a v područí.

Tím vás nechceme strašit, nebo snad naznačovat, že se na vaší domácnosti chystá zaútočit armáda hackerů, ostatně není tajemstvím že Windows a další software mají v sobě tzv. zadní vrátka, která umožňují tajným službám dostat se k informacím uživatelů. Na druhou stranu se u nás stále více rozmáhá internetové bankovnictví a další služby, které jsou sice vítaným pomocníkem k úspoře času a rychlému přehledu o vašich financích, na druhou stranu pokud si nedáte pozor, můžete na to šeredně doplatit.

Pokud program, hra, či internetová služba vyžaduje heslo, je to za určitým účelem, obzvláště bezpečné heslo a kvalitní server, který poskytuje emailové schránky, je nutné pečlivě zvolit. Jelikož je to právě email, který používáte při registracích, tudíž jsou ve vaší schránce uložena hesla k dalším mnohdy důležitějším internetovým dveřím. Paradoxně je to právě heslo k emailové schránce, které bývá podceňováno.

Nyní se podíváme na základní předpoklady kvalitního hesla, které by vám při troše štěstí neměl nikdo nabourat.

Různá hesla na různé weby

Nevolte stejné heslo na vše, toto není způsob, jak vás donutit procvičit mozkové závity, ale autoři se přes některé weby, fóra a hry mohou k vašemu heslu snadno dostat, pokud bude totožné s heslem od emailové schránky (kterou pravděpodobně zadáte kvůli registraci) je to skoro jako kdybyste dali zloději klíče s plánem domu, jako bonus.

Významná jména

Nevolte hesla, která mají pro vás nějaký význam, zvířátko z dětství, jméno rodičů apod. Toto heslo může být sice poměrně bezpečné i přesto, že v něm nejsou obsaženy čísla ani speciální znaky. Hacker asi nebude hledat, jak se jmenovala vaše zlatá rybka, na druhou stranu, pokud si proti sobě poštvete třeba inteligentní ex-kamarádku, která tyhle údaje zná, může se stát, že heslo prolomí.

Snažte si hesla zapamatovat, abyste si je nemuseli nikam psát ať na počítači, nebo na papír jedná se jen o riziko na víc, které rozhodně nepotřebujete.

Už jsme se zmínili o kombinaci čísel s písmeny, dále platí, že čím delší tím lepší.

Pokud vás žádné vhodné heslo, či šifra nenapadá, můžete využít internetových služeb na generování nových hesel, jako nabízí třeba web: http://www.generate-password.com/

Na tomto webu si můžete vygenerovat libovolný počet hesel, která můžete volit ze dvou kategorií, a sice heslo vyslovitelné, nebo bezpečnější.

Kristýna Jahnová

Rate this post

2 komentářů k Jak získat silné heslo

  1. Právě jsem napsal komentář a nic. Asi to někdo schvaluje před publikováníám, ok, pak byste to mohli napsat, abych si nemyslel, že se ztratil a psal jsem to nadarmo 🙂
    Něco ve stylu „Díky za váš komentář, bude schválen/zamítnut do … já-nevim-24-hodin-třeba …“

  2. nene to určitě nikdo neschvaluje, můžeš kdyžtak napsat jaký máš prohlížeč? kouknu se jestli to bylo chvilkovým zpomalením serveru nebo se tam něco stalo vážnějšího

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *