Co je Geocaching, jak začít, jaké GPS přístroje jsou pro něj nejvhodnější, kde hledat cache a další rady pro začátečníky v Geocachingu.
Co je Geocaching
Geocaching [džíokešing nebo poločesky geokešink] je něco mezi celosvětovou hledačskou hrou, tipy na výlety a zároveň komunitní zábavou. O co tedy přesně jde?
Nejdříve je potřeba, aby někdo vytvořil tzv. cache [keš] (nespleťte si s cash – hotovost) . Jedná se o různě velkou plastovou nádobku, která je ukryta tak, aby nebyla na první pohled vidět. V ní je zpravidla schovaný log – tedy záznamník návštěvníků, kteří tu byli před vámi a tužka, abyste se mohli připsat také. Tento log má i svou elektronickou podobu na webu Geocaching.com, o tom však ještě podrobněji níže. Mimo logu je v některých keších také nějaký dárek, jako třeba malá hračka – zejména v těch, u kterých se předpokládá že je budou hledat na rodinných výletech i děti. Předmět si můžete vyzvednout a vzít s sebou, aby však keš neztratila na kvalitě a zachovali jste se vzhledem k dalším hledačům tak nějak zodpovědně, měli byste výměnou něco podobného zanechat i pro další návštěvníky keše.
K vyhledání keší o nejnižších obtížnostech často ani žádné GPS nepotřebujete, vystačíte si s webem Mapy.cz, případně papírovou mapou do ruky a pročtením nápovědy na Geocachig.com. Složitější jsou ale ukryty jednak v opravdu málo dostupných místech – křovích, korunách stromů – ale také nemají v popisu na webu přesně danou polohu a tu si musíte dopočítat. Například znáte polohu poblíž stojící skupiny stromů a polohu úkrytu v sekundách si dopočítáte podle počtu stromů ve skupině na základě vzorce, který je v popisu, a vy pak na své GPS navigaci zadáte tuto novou hodnotu a jdete podle ní k cíli.
Geocaching.com
Registrace na webu www.geocaching.com je v podstatě nezbytností, pokud se do hledání keší s vaší GPSkou chcete pustit. Vyhledat místa, kde jsou keše ve vašem okolí ukryta, můžete i bez registrace, nebudete ale moci se dostat k přesnějším informacím o místě – jeho zařazení podle obtížnosti, jakými dopravními prostředky je dostupné, ani k radám vedoucím k odhalení složitějších úkrytů.
Nejvhodnějšími navigacemi jsou turistické navigace, které mají příjem nastavený pro prostředí s hustým lesním porostem a které se narozdíl od autonavigací nesnaží najít nejbližší silnici nebo polní cestu a ukazují vždy přímo k cíli. Výhodou určitě je, když máte v navigaci také aktuální mapu, není to však podmínkou, pokud chcete putovat s papírovou mapou a GPS používat pouze jako takový vylepšený kompas.
Pingback: Geocaching: Jak najít keš — Radírna – Internetová online poradna
kuk potřebuji radu prosím když zakládám novou keš jak zjistím své souřadnice k pozdějšímu zadání do formuláře děkuji za odpověd a přeji hezký den
zdravím a prosím o radu,kde najít povinnosti pro založení nové keše.Moje děti jsou již aktivní,ale rád bych jim udělal překvapení.Půjde o památnou lavičku a strom v Českém Ráji,díky adam,turnov