Přemýšlíte o novém bydlení a líbí se vám myšlenka moderní dřevostavby, u níž jsou náklady na provoz v porovnání se starými zděnými domy naprosto minimální? Zcela zásadní pro vás určitě bude způsob financování. Jaké jsou v tomto směru možnosti?
Máte stavební spoření? Pak získáte výhodný úvěr
Ne každý si může dovolit vlastní bydlení zaplatit ihned ze svých naspořených peněz. Je ale dobré, pokud jste si už v minulosti začali alespoň spořit v bance, konkrétně pomocí stavebního spoření. Pak totiž máte možnost získat peníze na bydlení, případně alespoň jeho rekonstrukci. Úvěr ze stavebního spoření vám banky poskytnou zpravidla tehdy, máte-li již naspořeno alespoň 25 % z cílové částky, na kterou jste se ve smlouvě domluvili. Výhodou jsou nízké úrokové sazby. Peníze rovněž většinou získáte bez nutnosti zajištění, pokud se jedná o částku v řádech maximálně stovek tisíc korun.
Na hypotéku musíte mít našetřeno
Dalším způsobem financování bydlení je hypotéka. Ještě před několika lety bylo možné si ji sjednat až do výše 100 % hodnoty nemovitosti. Dnes už je situace jiná, banky vám půjčí peníze maximálně do 90 % ceny domu, a to i v případě dřevostavby. Musíte mít tedy naspořené určité množství peněz, abyste na hypoteční úvěr dosáhli.
Peníze se dají získat i na rekonstrukci
Pakliže na domě provádíte pouze rekonstrukci, není praktické si brát velký úvěr ve formě hypotéky. V tom případě se vyplatí spíše speciální rychloúvěr na rekonstrukci, jenž vám umožní získat dost financí na to, abyste ze staršího domu udělali moderní bydlení s energeticky úspornými prvky.
Proč investovat do dřevostavby?
Dřevostavby jsou v poslední době mimořádně oblíbené, a to i u lidí, kteří provádějí výstavbu či rekonstrukci. Úspora energie dosahuje desítek procent v porovnání s klasickými zděnými stavbami. Je to dáno nejen použitými materiály a kvalitou zateplení, ale právě i inovativními systémy a zařízeními. Řadí se mezi ně třeba ekologická tepelná čerpadla, rekuperační jednotky, využívají se také kondenzační plynové kotle atd. Díky tomu je domácnost méně závislá na centrálních dodávkách energií. Ročně se dá ušetřit výrazné množství peněz. Na energeticky úsporná zařízení navíc fungují dotace. Příkladem je státní dotační program Zelená úsporám.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak funguje legislativně otázka stavebních pozemků, mohu dřevostavbu na pilířích stavět i na zahradních pozemcích? A potom ještě, jestli se dá do dřevostavby po postavení ihned nastěhovat? Někde jsem slyšel, že si musí stavba „sednou“. Je to pravda nebo mýtus? Tady jsem narazil na firmu, co by mi mohla dřevostavbu postavit https://ma-construction.cz/ nemáte s nima prosím někdo zkušenosti?