Jak využít dotační program Nová Zelená úsporám light naplno?

Jak využít dotační program Nová Zelená úsporám light naplno?

Díky novému dotačnímu programu Nová zelená úsporám light, který vychází z “klasického” programu Nová zelená úsporám (NZÚ), mohou o dotaci na úpravy nemovitosti, které pomohou snížit výdaje za energie, žádat rodiny s nízkými příjmy. Cílovou skupinou tohoto programu jsou především důchodci a lidé pobírající příspěvek na bydlení, kteří mají v plánu provádět na domě opatření jako je zateplení či výměna oken. 

Žadatelé mohou dotaci čerpat na zateplení fasády domu, stropu, podlah, výměnu oken či vchodových dveří. Skvělou zprávou pro ty, kteří už některý z úkonů provedli je, že pokud máte například zateplený přední štít domu nebo vyměněnou pouze polovinu oken, lze čerpat příspěvek na zbývající část.

Dům zateplíte s penězi na účtu

U většiny dotačních programů je běžné, že si opatření musí nejdříve žadatel zaplatit ze svých úspor či zapůjčených peněz, a teprve po jeho realizaci má na příspěvek nárok. V případě Nové zelené úsporám light je to ale přesně naopak – vzhledem k tomu, že je program určen lidem s nízkými příjmy, jsou peníze na úpravy domu odeslány předem. Následně je nutné opatření provést, doložit fotodokumentaci a máte hotovo. 

Úpravy podporované programem NZÚ a možné částky k čerpání

Typ opatření Částka k čerpání
výměna oken 12 000/jedno okno, až 150 000 na všechna okna
výměna vchodových dveří 18 000 na jedny dveře, až 150 000 Kč celkem
zateplení podlah (strop sklepa) 60 000 na celé opatření
zateplení fasády až 150 000 korun
zateplení stropu 50 000 Kč na kompletní opatření
zateplení střechy 120 000 na celou střechu

Pokud v tabulce hledáte výměry, na které můžete tyto částky čerpat, hledáte marně. Na jakkoliv velký strop či střechu dostanete vždy stejnou částku. Výhodou je rychlejší čerpání i kontrola – není nutné dokládat další dokumenty ani nic měřit. 

Čerpání dotace z NZÚ light zvládnete i sami – přinášíme návod i konkrétní příklady

Proč vůbec příspěvek čerpat? Pojďme se podívat na jednoduchý příklad ze života. Víme, že teplo stoupá vzhůru. Máme-li nezateplený strop a střechu, veškeré teplo z radiátorů, za které v dnešní době platíme nemalé peníze, přes střechu utíká ven. Pokud zateplíte tuto část domu, ušetříte až 30 % za vytápění. Navíc můžete na zateplení střechy čerpat 120 tisíc korun nebo 50 000 korun českých na zateplení stropů. Touto částkou lze pokrýt zateplení plochy přibližně o 100 metrech čtverečních.

Podmínky pro čerpání příspěvku 

Dotaci NZÚ light je určen pro majitele rodinných domů a rekreačních nemovitostí.

Žadatelem tedy může být:

  • majitel rodinného domu s trvalým pobytem v daném domě minimálně od 12.9.2022
  • majitel rekreační nemovitosti, ve které je trvale hlášen nejpozději od 12.9.2022

Zároveň žadatel musí:

  • pobírat starobní či invalidní důchod ve 3. stupni
  • pobírat příspěvek na bydlení v rozmezí od 12.9.2022 do dne podání žádosti

Jak si o příspěvek požádat?

O příspěvek se žádá elektronickou formou. Vše zvládnete rychle a z pohodlí domova Nutné jsou však dvě věci – internetové připojení a funkční bankovní identita občana. Nenechte se od podání žádosti NZÚ light odradit tím, že bankovní identitu nemáte. Je to hned a mnoho bank ji s vámi rádo zprovozní i po telefonu. S vyplněním elektronické žádosti pak starším žadatelům jistě pomohou děti, vnoučata nebo někdo z okolí, kdo umí pracovat s počítačem. Dostupný je i přehledný manuál, který vás ke zdárnému vyplnění navede. Pokud nikoho takového v okolí nemáte, můžete se obrátit například na terénní sociální pracovníky či požádat o pomoc obecní úřad. 

Kontrola skutečného využití čerpané dotace

Je zřejmé, že NZÚ light musí zkontrolovat, zda byly poskytnuté finance využity dle pravidel programu. Jak taková kontrola probíhá? Jednoduše – po dokončení opatření dodáte fotografie před realizací a po ní. Dále doložíte doklad o provedení úprav odbornou firmou a máte splněno. 

Jak zateplit strop nebo jaká okna použít?

Zateplení stropu minimální tepelný odpor R=7,5 izolační vrstvy = 30 cm izolace
Zateplení střechy minimální tepelný odpor R=7,5 izolační vrstvy = 30 cm izolace
Zateplení podlah (strop suterénu) minimální tepelný odpor R=3
Zateplení fasády minimální tepelný odpor R=5
Výměna oken minimální šířka rámu 70 mm a izolační trojsklo
Výměna vchodových dveří tepelně-izolační výplň a případné zasklení musí být provedeno izolačním 2-sklem nebo 3-sklem.

Lámete si hlavu nad tím, kterou foukanou izolaci vybrat? Pomůže vám s tím srovnávač izolací.

Hodnocení programu Nová zelená úsporám light

Dotační program Nová zelená úsporám light je něco, co tu ještě nebylo. Příspěvek se vyplácí předem, což otevírá dveře právě těm méně movitým žadatelům, pro které je určen. Nedostanou se tak do “začarovaného kruhu”, kdy nemají úpravy nejprve z čeho zaplatit, aby jim po dokončení mohla být dotace vyplacena. Další výhodou je velmi rychlý proces podání žádosti, schválení i kontroly provedení. Žádné zbytečné papíry, potvrzení ani sáhodlouhé návštěvy kontrolorů. Pokud patříte do některé ze skupin, pro které je tento program určen, s žádostí neváhejte. Ušetříte spousty peněz na vytápění, což se v dnešní době hodí dvakrát tolik! 

 

3.2/5 - (5 votes)

2 komentářů k Jak využít dotační program Nová Zelená úsporám light naplno?

  1. O dotačním programu Nová zelená úspora jsem již slyšela a chci ho využít na pořízení tepelného čerpadla. Bohužel musím ještě nějaký čas počkat, jelikož nejdříve potřebuji zateplit dům, aby mělo smysl ho pořizovat. Výměna okem mě čeká během letních měsíců, jelikož chyběl letos stavební materiál, a tak se rekonstrukce mého domu trochu pozdrží. Proto jsem se rozhodla pro montáž klimatizací, kterou používám k ochlazení vzduchu.

  2. Jako ono je to fajn, ale na tu Light dosáhne fakt jen málokdo, protože je to podmíněné poměrně nízkým příjmem. I když teda nevím, jak to bude fungovat třeba v rámci účelovosti toho celého zateplení. Je možné, že třeba plastové tašky na střechu za to pořídíte. Asi se to chce zeptat někoho, kdo tomu trochu rozumí a ně mně. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *