Aliexpress – jak na fakturu

Aliexpress – jak na fakturu

AliExpress je vlastně takový internetový katalog čínských výrobců zboží. Není konkrétně zaměřený na jeden druh zboží, naopak na něm naleznete miliony položek z různých kategorií. Na výběr tak máte oblečení, elektroniku, náhradní díly do automobilů ale také například těžební stroje na kryptoměnu a to zde není zdaleka vyjmenováno tolik kategorií, kolik jich AliExpress nabízí. Rozhodně se tak nemusíte obávat, že to, co zrovna hledáte, byste na Aliexpress.com nenalezli. Velkou výhodou je také to, že na spousty výrobků je doprava do České republiky zdarma. Nemusíte tak platiti žádné velké poplatky a ještě poměrně levně nakoupíte zajímavé zboží, které na našem trhu bohužel neseženete. Proč tedy nenakoupit zde?

Placení na AliExpress

Možností, jak za vybrané zboží zaplatit, je na e-shopu AliExpress skutečně mnoho. Na výběr máte platbu kartou, bankovním převodem či elektronickou (internetovou) peněženkou. Problém ovšem je, že nejoblíbenější elektronická peněženka PayPal zde chybí. Naštěstí ale můžete zaplatit spoustou dalších internetových peněženek, na které si jen vzpomenete. Pokud byste tedy hledali to nejlevnější řešení, pak je ideální volbou platba kartou.

>> Přejít na ALIEXPRESS.COM

Výhodou je, že platbu si strhne AliExpress a nikoli přímo obchodník. Tento e-shop tak peníze drží u sebe do té doby, než potvrdíte, že zboží dorazilo v pořádku, nepoškozené a že se jedná skutečně o takové zboží, jaké jste si objednali. Jakmile toto potvrdíte, teprve poté AliExpress přeposílá peníze přímo obchodníkovi. Důležité je podotknout, že po zadání platby na AliExpress mu chvíli trvá, než údaje zpracuje a potvrdí. Platba je ale většinou stržena během 24 hodin, takže se nemusíte obávat, že budete na zaplacení svého zboží čekat třeba týden.

Další možné výdaje

Ačkoli jste právě ušetřili hromadu peněž díky levnému zboží z AliExpressu, můžou na vás čekat další nepříjemné výdaje, o kterých možná nemáte ani ponětí, že na vás za rohem čekají. Konkrétně se jedná o náklady na CLO a DPH. Mnozí zákazníci, kteří přes tento čínský katalog výrobků nakupují ani neví, že mohou někdy nějaké CLO či DPH platit. Všechny tyto věci se pak vyřizují přes celnici, na které jsou balíky zadrženy do doby, než nezaplatíte příslušné poplatky. Zkoušet tyto poplatky pak po obchodníkovi vymáhat je zcela zbytečné, neboť AliExpress jasně varuje, že všechny další poplatky jako právě zmiňované CLO či DPH si platí zákazník.

DPH, tedy daň z přidané hodnoty, se platí při každé objednávce, která přesáhne hodnotu 22 € a to včetně poštovného a balného. Celková cena DPH je 21%. Tato povinnost platit DPH se vztahuje na všechny země Evropské Unie, liší se pouze výše ceny, kterou musíte zaplatit. Nečekejte ale žádné velké slevy, jedná se o změnu spíše v 2-3 %. Ne vždy jej ale platíte. Pokud si objednáte například mikinu v hodnotě 30 €, ale na balíčku bude napsáno 2 trička za 15 €, celník tento balík řešit nejspíše nebude.

Proč? Odpověď je jednoduchá. Balíček velikostně i váhově odpovídá dvěma tričkům, takže jediné, co může celník udělat, je projet zboží přes rentgen, na kterém ale nepozná, zda se jedná o mikinu či trička. Balíček tak odešle a vy jej obdržíte bez povinnosti cokoli platit. Pokud by ale zjistil, že balík neobsahuje to, co je na něm deklarováno, zaplacení DPH byste se nevyhnuli.

CLO je pak celní poplatek, který se platí v případě, že objednáváte zboží ze zemí třetího světa. Pokud se DPH nebo CLO bude vypočítávat, nesmíte zapomenout na fakt, že se bude muset cena zboží přepočítat na české koruny. K tomu používají celníci kurz, který byl platný k 1, pracovnímu dni měsíce října minulého těla. Proč využívají celníci zrovna tento kurz, není jasné.

Pokud by se tedy stalo, že vám balíček zadrží celníci, dozvíte se to prostřednictvím dopisu. Celní správa je totiž povinná obeslat adresáta balíčku s tím, že je balíček uložený na příslušném místě a je třeba jej proclít. Podle toho se pak můžete rozhodnout, jak budete dále postupovat.

Výpočet ceny poplatků

Jak bylo zmíněno, pokud budete očekávat balík v hodnotě do 22€, nebudete platit vůbec nic. Pokud váš balík ale bude nad 22€ ale zároveň nebude dražší než 150 €, zaplatíte pouze DPH a poplatek kurýrní službě za dovoz zboží domů. DPH je zde 21% z celkové ceny balíčku. Pokud ale objednáváte balíček nad 150 €, nejdříve budete muset zaplatit CLO. To se také vypočítá jako první. Díky tomu pak budete platit i DPH 21%, které ale již bude určitou částí ponížena právě o zmiňované CLO. Díky tomu tak ještě před odesláním peněz budete vědět, kolik byste si měli připravit na další výdaje spojené s proclením vašeho zboží.

Proclení zboží

Zboží můžete proclít sami v Praze, reps. proclení můžete řešit osobně. Pokud by se vám do Prahy nechtělo, můžete k tomuto kroku zmocnit poštu nebo kurýrní službu, která vše vyřídí za vás. Samozřejmě pak ale tyto služby nejsou zadarmo.

Jestliže se rozhodnete, že si zboží vyzvednete sami, a vyřídíte si také všechny poplatky, stačí, když dojdete osobně na pobočku pražské vyměňovací pošty. S sebou samozřejmě nesmíte zapomenout důležité doklady jako doklad o zaplacení zboží, stejně tak doklad o tom, jaký druh zboží se v balíčku nachází. Podle výše zmíněného se vypočítají konkrétní poplatky, které musíte na místě zaplatit. Pozor, platba je možná pouze v hotovosti a navíc vám pošta naúčtuje také 99 Kč poplatek za uskladnění.

Jestliže se nakonec rozhodnete nechat vše na poště, není to o moc složitější proces. Stačí, když vyplníte plnou moc. Tu Česká pošta potřebuje proto, aby měla v ruce nějaký dokument, že za vás může jednat. Formulář pro plnou moc můžete pohodlně stáhnout přímo z webových stránek České pošty. Tu pak stačí jen vyplnit a odeslat například e-mailem. K mailu ale nesmíte zapomenout přidat doklad o zaplacení zboží, stejně jako doklad o druhu zboží a prohlášení, že zboží je pro vaše osobní účely. Vše ostatní pak pošta vyřídí a také za vás CLO a DPH zaplatí. Vy pak tedy zaplatíte CLO a DPH až po doručení balíku poštou. K celkové ceně pak bude přičtený také poplatek 192 Kč za veškeré vyřizování. I přes tyto poplatky se ale někdy skutečně vyplatí nechat Českou poštu tyto problémy vyřešit za vás. Máte to tak bez stresu a z pohodlí domova.

Díky tomu, že AliExpress posílá zásilky také jinými přepravními společnostmi, můžete si nechat zboží proclít přímo od nich. Tuto možnost nabízí například společnost DHL. V tomto případě jednoduše vyplníte formulář, který má DHL na webu. K němu naskenujete doklad o zaplacení zboží a samozřejmě také popis zboží a jeho druh. I DHL si samozřejmě bere poplatek za vyřízení a proclení. Jedná se o 2% z částky, minimálně ale 550 Kč a maximálně 2 000 Kč. Tento poplatek společnosti zaplatíte po převzetí zboží. Podobným způsobem pak postupuje také FedEx, kde ale zaplatíte 2,5 % z částky, minimálně pak 340 Kč.

Závěrem

Ačkoli se někdy může zdát, že je proces proclení složitý a nákup z AliExpressu nevýhodný, opak je pravdou. Tyto problémy jsou jen malou daní za to, jak originální a hlavně levné zboží si v tomto internetovém katalogu můžete zakoupit. Rozhodně to stojí za!

Nevýhodou je možná fakt, že nedostanete fakturu od AliExpressu, a zkoušet toto reklamovat někde v Taiwanu se vám opravdu nevyplatí. Na druhou stranu, pokud zboží proclíte, můžete pak zahrnout tyto položky do účetnictví. To se může hodit pro ty z vás, kteří uvažují o tom, že si na AliExpress.com založí vlastní podnikání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *