Moje zkušenosti s investicemi Mintos

Moje zkušenosti s investicemi Mintos

Mintos je P2P platforma propojující investory s žadateli o úvěr, prostřednictvím nebankovních úvěrových společností. Mintos patří k největším a pravděpodobně také nejoblíbenějším online tržištím s P2P půjčkami v Evropě. Pojďme se podívat na naše zkušenosti s touto P2P platformou! Jak funguje, kdo na ní investuje i jaké má výhody a nevýhody.

Mintos recenze

Co je to platforma Mintos?

Nejprve se podíváme, co vlastně pojem P2P úvěr znamená. V dnešní době se s tímto pojmem setkáváme velmi často. Hlavní podstata P2P úvěrů je půjčování si mezi sebou – tedy bez banky. Jak se říká, lidé půjčují lidem. Jedná se o tzv. půjčky napřímo, které v dnešní době většinou již korigují právě portály jako je Mintos. Díky tomu se udržuje vzájemná rovnováha mezi dlužníkem a věřitelem.

Výhody P2P půjček jsou na obou stranách. Investor (věřitel) tak může získat zajímavé ohodnocení, spotřebitel na straně druhé levnější úvěr nežli v bance.

Velmi zajímavou a mladou P2P platformou je také Debitum Network, která byla založena teprve v roce 2018 v Rize. Tato platforma nabízí možnost investování do krátkodobých firemních úvěrů. Nabízí zajímavé zhodnocení, které se pohybuje okolo 9 až 12 %.

Pro více informací o Debitum Network se podívejte na naši recenzi Recenze: Debitum Network.

Platforma Mintos je v oblasti P2P investic velmi úspěšnou. Již na počátku roku 2019 zde bylo registrováno na 130 000 investorů a objem úvěrů činil 2 miliardy EUR. Průměrné zhodnocení na investora pak činí 11,8 %. Investovat lze do úvěrů poskytnutých 57 společnostmi z 29 zemí.

Proto jsme si sami vyzkoušeli, jaké to je zainvestovat s Mintos!

Pojďme se společně podívat, co se nám líbilo a co naopak ne.

Výhody platformy Mintos

 • Stabilní výnos
 • Rozhraní v českém jazyce
 • Jistota garance v případě nesplácení
 • Registrace zdarma a vedení účtu investora bez poplatků
 • Snadné ovládání a neustály vývoj
 • Velké množství nabídek (statisíce)
 • Investice v několika měnách a převody za přiměřené poplatky
 • Možnost nízkých investičních vkladů
 • Nástroj Auto Invest

Nevýhody Mintos

 • Poplatek za převod do jiných měn
 • Kurzové riziko
 • Daňové přiznání stejně jako u každé jiné investice

V České republice již přes rok funguje také úspěšná platforma Portu, která se zaměřuje na automatizované investování do dluhopisů a akcií. Portu je jakýmsi průkopníkem v robotizovaném investování. Přináší hned několik výhod, ke kterým se řadí možnost investování již od 1 000 korun, zajištění proti měnovému riziku, i určení portfolia na míru dle vašich zkušeností a záměrů. U Portu se také nemuíste obávat žádných závratných poplatků. Jediný poplatek činí 1 % ročně. Skvělá je také široká nabídka a možnost diverzifikace portfolia.

Podívejte se na naše recenzi Moje zkušenosti s Portu.

Mintos recenze

Jak tedy Mintos opravdu funguje

Platforma Mintos propojuje žadatele o úvěr a investora prostřednictvím nebankovních úvěrových společností. Těch je na Mintosu téměř 60. Investor má přístup k tržišti s úvěry, kde si nakoupí podíly (investice) v minimální výši 10 EUR. Na jeden úvěr se složí více investorů. Tento způsob je nazýván peer-to-peer (P2P).

Tržiště se neustále rozrůstá a investoři tak mohou vybírat mezi širokou nabídkou úvěrů. K dispozici je 8 druhů úvěrů z 28 zemí, které jsou rozděleny dle měn. Investovat můžete například pouze na českém tržišti, přičemž se vyhněte již zmiňovanému měnovému riziku.

Zakoupit tak můžete celkem vysoké množství podílů. Ve srovnání s podobnými P2P portály se jedná o velmi rozmanitou platformu s bohatou nabídkou úvěrů.

Kdo na Mintosu investuje a kdo může investovat?

Na platformě Mintos se pohybuje okolo 5 % českých investorů. Nejvyšší příčku však obsazují Němci s téměř 40 %. Dále s ezde setkáte například s Brity, Švýcary nebo Španěly. Jelikož se jedná o pobaltskou platformu, najdeme zde také Estonce a Litevce.

Na Mintosu mohou investovat jednotlivci i celé firmy. Co se týká jednotlivce, minimální věk musí být alespoň 18 let. Dalšími podmínkami jsou: vlastní bankovní účet v EU nebo ve třetím státě s AML/CLF regulací.

Mintos recenze

Proč na Mintos neinvestuje více lidí?

I když Mintoš nabízí zisk 10 – 12 % a je zde zaznamenáno opravdu malé množství problematických jevů, i tak se Mintosu celkem hodně investorů vyhýbá.

Důvodů je hned několik. Největší strach mají ze zahraničního původu Mintosu a obchodních podmínek v angličtině. Pokud tedy někdo neumí anglicky, možná se mu tak platforma Mintos vzdaluje a neuvažuje o jejím používání.

Tyto strachy jsou však často zcela neopodstatněné. V dnešním moderním světě by zahraniční původ společnosti již neměl být problémem. V případě potíží bude s investory komunikovat insolvenční správce, který jim pomůže nastalou situaci řešit. Nemusíte se tedy bát, že byste museli jet do Lotyšska a stěžovat si tam.

Co se týče obchodních podmínek v anglickém jazyce, ani to by neměl být důvod k tomu, abyste se Mintosu vyhýbali. Pokud se opravdu pustíte do investování, není nic jednoduššího, než si nechat obchodní podmínky přeložit. Budete v obraze a přesně vědět, do čeho jdete.

Mintos recenze

Rozdělení na primární a sekundární trh

Na Mintosu lze investovat na dvou tržištích, která jsou přístupná pro každou měnu – primární a sekundární trh.

Primární trh

Zde můžete nakoupit investice přímo od poskytovatelů.

Sekundární trh

Na sekundárním trhu naopak obchodujete s ostatními investory a můžete zde prodávat své již zakoupené podíly. Jedná se o obchodování se vším všudy, můžete prodávat podíly se slevou nebo s dalším poplatkem.

Pokud se tedy potřebujete svých podílů zbavit a získat zpět hotovost, sekundární trh je pro takový obchod ideální. Vše navíc probíhá bez poplatků.

Bezpečnost Mintosu

Určitě se ptáte, jak je obchodování na Mintosu bezpečné?

Všechny investice s sebou přináší určitá rizika. Tomu se samozřejmě snaží platforma Mintos co nejvíce vyhnout. Proto se drží následujících opatření:

 • Půjčky poskytují v souladu s platnými zásadami poskytovatelů
 • U hypotečních úvěrů nebo půjček na automobil je v nabídce zajištění
 • Pro podnikatelské úvěry je k dispozici např. osobní záruka
 • U určitých půjček nabídl poskytovatel záruku zpětného odkoupení (buyback guarantee)

Mintos recenze

Měnové účty

Na platformě Mintos můžete jako investor participovat až ve 12 různých měnách. Každá měna představuje typ účtu, pro který si můžete zobrazit konkrétní statistiky a grafy.

Součástí Mintosu je také směnárna, která nabízí rozumné poplatky.

Auto Invest

Skvělou výhodou Mintosu je nástroj Auto Invest, který vám ušetří čas s nákupem a prodejem podílů. Lze si v něm předem nastavit vámi dané parametry pro nákup vhodných úvěrů a poté jej nechat odvést dobrou práci za vás.

A co garance investora?

Na Mintosu existují 2 druhy garancí. Buyback guarantee a LTV. Buyback guarantee je postaveno na podstatě odkoupení úvěru zpět. Pokud tedy dlužník nesplácí po dobu 60 dní, je jeho úvěr vykoupen nebankovní společností zpět.

LTV – loan to value je poměr úvěru a zástavní hodnoty. Nejčastěji se vyjadřuje v procentech. Pokud je LTV vyjádřeno nižším číslem, obvykle to znamená, že je úvěr bezpečnější. Prostřednictvím parametrů si lze tyto úvěry vyfiltrovat. Často jsou takto označené úvěry mnohem bezpečnější nežli úvěry bez LTV.

Mintos recenze

Jaká je minimální investovaná částka?

Minimální investice je stanovená pouze na primárním trhu.

Činí:

 • 10 EUR
 • 80 DKK
 • 25 GEL
 • 50 PLN
 • 10 GBP
 • 100 SEK
 • 50 RON
 • 700 RUB
 • 300 CZK

Na sekundárním trhu není stanovena minimální investice.

Jak lze na investicích vydělat?

Každý, kdo si půjčí, platí měsíční splátku dle smlouvy. Ta se skládá z jistiny, úroku a poplatku z prodlení.

Část platby za jistinu snižuje nesplacenou část vaší investice, ale úrok a poplatek za opožděnou platbu se naopak považují za váš příjem.

Když je platba zpracována, je vám její část připsána na váš Mintos účet. Tyto prostředky můžete dále investovat do jiných půjček nebo si je převést na svůj bankovní účet. Pokud budete investovat do různých úvěrů, v průběhu měsíce tak bude na vašem Mintos účtu probíhat neustálý tok plateb.

Mintos recenze

Kolik to stojí?

Mintos nemá žádné poplatky ani za založení účtu investora, za vklady, ani za výběry. Nebude vám účtován ani jakýkoliv jiný poplatek. Vedení účtu u Mintos je prostě zcela zdarma.

Doporučení na závěr

Pokud vás investování do P2P láká a rádi byste vyzkoušeli tento typ investic, vždy si dejte opravdu pozor na to, abyste investovali pouze finanční prostředky, které můžete případně postrádat. Každá investice s sebou přináší rizika, která ačkoliv jsou na platformě Mintos velmi malá, pořád tu jsou. Samozřejmě, toto riziko můžete eliminovat výší částky, kterou pro Mintos alokujete – vyzkoušet ho můžete na tomto odkazu.

Naše hodnocení Mintosu

Plusy

 • Vedení účtu zdarma
 • Největší platforma na P2P půjčky s historií
 • Široká nabídka půjček z různých zemí
 • Funkce automatického investování
 • Sekundární trh
 • Půjčky s garancí zpětného odkupu

Mínusy

 • Naprostá většina nabídek půjček je v EUR
 • Zatím dostupné pouze přes web, chybí mobilní aplikace
 • Poplatky za směnu měny

Hodnocení Radírny:

Pokud hledáte stabilizované prostředí pro investici do P2P půjček, je Mintos nyní tou pravděpodobně nejlepší volbou. Rozsahem nabídky a funkcemi se mu v současnosti nevyrovná žádný z P2P portálů a během své dosavadní historie zatím neměl vážnější finanční ani technologické komplikace, takže určitě stojí za to, ho otestovat - lepší alternativu na investic do P2P půjček nyní nenajdete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *