Recenze: Debitum Network

Recenze: Debitum Network

Debitum Network je P2P platforma, která byla založena v roce 2018 se sídlem v Rize. Portál poskytuje úvěry výhradně malým firmám a nabízí možnost investovat zejména do krátkodobých úvěrů. Zatím se jedná pouze o velmi malou platformu, prostřednictvím které prošlo na více než 400 úvěrů. Ačkoliv je Debitum Network zatím velmi mladý portál, již nyní v něm vidíme velký potenciál. Pojďme se společně podívat, jak Debitum Network funguje a co nabízí!

Debitum Network

Co je to Debitum Network a jak funguje?

Debitum Network je malá P2P platforma, prostřednictvím které lze investovat do krátkodobých úvěrů. Půjčky poskytuje pouze malým firmám. Průměrný výnos úvěrů činí 9,75 %. Zhodnocení se pohybuje od 9 do 12 % p.a. Jednotlivé příležitosti jsou označeny od A+ až po F, což vyznačuje pravděpodobnost defaultu v průběhu následujícího roku. Díky tomu si můžete riziko v poměru k výnosům částečně řídit sami.

Debitum Network v současné době spravuje úvěry pro firmy v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku a České republice.

S jakým druhem úvěrů se na platformě setkáte

V největším zastoupení jsme se zde setkali s krátkodobými úvěry. Oproti ostatním P2P platformám se jedná o jednu z výhod Debitum Network. Svůj vklad tak můžete rychle reinvestovat.

Naopak u střednědobé a dlouhodobé investice obnáší výběr zdlouhavější a opatrnější přístup. Jakmile se totiž s danou příležitostí něco stane, čekat se pak musí dlouhou dobu.

Debitum Network se zaměřuje na podnikatelské úvěry

Na Debitum Network naleznete pouze podnikatelské úvěry, které se rozdělují do kategorií: business, invoice financing a trade financing. Důvod, proč se Debitum soustředí pouze na firemní úvěry, je prostý. Firma většinou nemívá problém s pokrytím nákladů a disponuje aktivnějším cashflow. Pro firmu nemusí být případné potíže hned likvidační, ale jednotlivci by mohl finanční propad způsobit výraznější problém.

Platformu Debitum Network používají jak individuální, tak institucionální investoři. Institucionálním investorům vyhovuje atraktivní poměr mezi rizikovostí a návratností. Výhodné jsou také flexibilní krátkodobé úvěry a bezpečnější podnikatelské úvěry.

Debitum Network

Výhody a nevýhody Debitum Network

Stejně jako všechny investiční platformy, také Debitum Network představuje určité výhody a nevýhody používání.

Výhody

 • Krátkodobé úvěry poskytované firmám, které jsou schopny splácet
 • Garance vykoupení a funkce Auto Invest
 • Platforma je bez poplatků
 • Referral program a cashback kampaň
 • Rezervní fond
 • Příjemné rozhraní, intuitivní používání
 • Akceptace měn EUR, USD, GBP

Nevýhody

 • Zatím chybí sekundární trh (nemožnost prodeje participace ostatním investorům)
 • Malá platforma, méně příležitostí
 • Mladá služba, zatím ne příliš známá

Kromě Debitum Network se můžete na českém investičním online trhu setkat s dalšími platformami. Patří k nim Mintos a Portu. Portu.cz do České republiky přineslo automatizované investování peněz, zejména do firemních akcií a dluhopisů. Mintos.com je naopak P2P platforma (peer to peer – lidé půjčují lidem), která spojuje investory s žadateli o úvěr a to prostřednictvím nebankovních společností.

Pro srovnání všech tří platforem jsme pro vás vytvořili tabulku.

 

 Debitum NetworkMintosPortu
Minimální investice10 EUR10 EURJiž od 1 000 Kč
PoplatkyBez poplatkůRegistrace i vedení účtu zdarma

Poplatek za převod do jiných měn

Min. poplatek 1 % ročně
Typ investiceP2P krátkodobé úvěryP2P úvěrAutomatizované investice do firemních akcií a dluhopisů
Průměrné zhodnoceníOd 9 % – 12 %11,8 %12 %
NástrojeGarance vykoupení, Auto Invest, Referal program, cashback kampaňBuyback guarantee, Loan to value, Auto InvestZajištění investice proti měnovému riziku

O obou platformách si můžete přečíst více v našich recenzích:

Další informace o platformě Debitum Network

 • Délka úvěru: 1 60 měsíců
 • Průměrná délka úvěru: 42 dní
 • Průměrná výše úvěru: 9 500 EUR
 • Dosavadně investováno: 4,08 mil. EUR
 • Počet registrovaných investorů: 2 000 a více

Debitum Network

Minimální vklad, výše investice a přijímané měny

Minimální výše jedné investice je 10 EUR, minimální deposit však činí 50 EUR. Maximální limit není stanoven. Na platformě nejsou žádné další poplatky. Před investicí musí každý investor projít verifikací a zaslat doklady totožnosti.

Přijímané měny jsou EUR, USD a GBP. Depozit bude automaticky převeden do EUR. Vklady jsou zasílány prostřednictvím SEPA platby. Počítejte však, že za převod mohou být účtovány poplatky vaší bankou. V tomto případě lze využít TransferWise.

Jak vydělat na Debitum Network

Kromě pravidelného a informovaného investování investor profituje také z prodlení dlužníků a poplatků, které se pohybují od 2 do 18 %. Společně se smluvenými úroky se tak může celý výnos výrazně zvýšit, a to bez přičinění navýšeného rizika.

Na platformě také naleznete další zajištění, např. kolaterálem, osobní garancí nebo fakturami.

Trhy na Debitum Network

Na Debitum Network je zatím vytvořený pouze primární trh, sekundárním trhem platforma nedisponuje. To určitě považujeme za mírnou nevýhodu, protože tím pádem zde není možnost investici dále prodat jinému investorovi.

Zavedení sekundárního trhu je však údajně v plánu, již v dohledné budoucnosti.

Debitum Network

Nástroje a funkce Debitum Network

Platforma Debitum Network disponuje funkcemi, které investorům usnadní investování.

Funkce Auto Invest

Nástroj Auto Invest byl na Debitum Network odstartován v roce 2018. Tento nástroj by na žádné platformě podobného typu neměl chybět. Je obzvlášť vhodný pro krátkodobé úvěry. Pomáhá dodržovat zvolenou strategii a šetří čas.

Referral program a cashback kampaň

Pokud se registrujete na Debitum Network přes Referral program, při minimální investici 250 EUR získáte 10 EUR navíc.

Garance zpětného odkupu

Debitum Network také nabízí garanci zpětného odkupu – tzv. buyback guarantee. Je-li tedy participace se zpožděním, poskytovatel je nucen ji vykoupit zpět a zaplatit jistinu i úroky. Garance zpětného odkupu se nejčastěji provádí 90 dní po splatnosti.

Debitum Network

Jak začít investovat?

 1. Vytvořte si účet zdarma na Debitum Network – vše vyřídíte snadno a během jedné minuty
 2. Následně proveďte vklad peněz na účet – Debitum přijímá EUR, USD a GBP
 3. A můžete začít investovat do půjček. Vytvořte si plán pro automatické reinvestování
 4. Vydělávejte! Při ukončení úvěru ihned dostanete zaplaceno

Doporučení na závěr

Úvěry poskytované Debitum Network jsou určeny pouze firmám, proto jsou tyto investice spíše upřednostňovány profesionálními investory institucí.

Platforma Debitum navíc patří k první FinTech společnosti, která poskytuje jednotné kreditní skóre, díky čemuž může investor porovnat výkonnost příležitostí v následujících 12 měsících.

Musíme pochválit neustálé inovace a zavádění nových funkcí na této platformě. Cílem je zajištění transparentnosti a intuitivního ovládání během investování. Dle slov vedení Debitum Network je dalším cílem také decentralizace procesu tak, aby docházelo k úspěšnému a efektivnímu financování malých a středních firem. Proto jsou součástí projektu také decentralizované strany, které mají za úkol posoudit rizika a poskytnout jednotné rizikové skóre pro každou půjčku. Jedině tak mohou investoři získat všechny potřebné informace a transparentnost pro učinění informovaného rozhodnutí.

Naše hodnocení Debitum Network

Plusy

 • Jednoduchá registrace a nastavení
 • Dostatečná nabídka půjček na investici
 • Autoinvest - automatická správa portfolia
 • Kreditní skóre společností
 • Půjčky v EUR, GBP i USD
 • Garance zpětného odkupu

Mínusy

 • Zatím vhodné pouze pro živnostníky a firmy
 • Nelze investovat přímo v českých korunách
 • Zatím neexistuje sekundární trh

Hodnocení Radírny:

Investice na Debitum Network má určitě smysl v rámci diverzifikace vašeho portfolia zvážit. Portál už má za sebou několik let stabilní existence a nabídka půjček na investici je zde dostatečně široká, takže pokud máte zájem o investici v rámci P2P půjček, určitě má smysl ho vyzkoušet. Záruka odkupu vás jistí pro případ, že by investovaná půjčka přestala být splácena.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *