Moje zkušenosti s Portu

Moje zkušenosti s Portu

Portu – první automatizovaná investiční platforma na českém internetu. Jedná se o průkopníka v robotickém investování do akcií. České republice se tento typ služby po nějakou dobu vyhýbal, ale nyní je již konečně tady. Jak Portu funguje a co nabízí? Poradíme!

Portu

Co je to Portu a jak funguje?

Investiční platforma Portu byla oficiálně spuštěna v roce 2018. Do České republiky přináší automatizované investování peněz. Samozřejmě, v zahraničí jsme se mohli setkat s podobnými investičními platformami, ale ty nenabízejí možnost investovat v CZK.

V České republice můžeme zmínit podobnou úspěšnou službu P2P platformu Mintos, která propojuje investory s žadateli o úvěr prostřednictvím nebankovních společností. Mintos přináší výhody pro obě strany. Investor získá zajímavé ohodnocení, spotřebitel naopak levnější úvěr nežli v bance. Platforma Mintos se stala v České republice velmi oblíbenou. Jedná se však o jiný typ investic než je Portu, které se zaměřuje na investování do akcií a dluhopisů.

Naši recenzi na Mintos si můžete přečíst na Moje zkušenosti s investicemi na Mintos.

Další podobnou platformou, kterou je třeba zmínit, je Debitum Network. Tato služba poskytuje úvěry výhradně malým firmám a umožňuej investování zejména do krátkodobých úvěrů. Navíc nabízí velmu užitečné nástroj Auto Invest a Garanci vykoupení.

Přečtěte si více o Debitum Network v naší recenzi Recenze: Debitum Network.

Portu nabízí investice do firemních akcií s minimálním poplatkem 1 % ročně. Systém této platformy je založený na investování do dluhopisů, měn a akcií. Portu pracuje s myšlenkou, že žádný investor nemůže dlouhodobě výdělečně investovat do jedné komodity, ale právě prostřednictvím Portu může diverzifikovat své portfolio a investovat tak do různých akcií. Tato efektivní nízkonákladová správa prostředků se označuje jako ETF (Exchange Traded Funds – burzovně obchodované fondy).

Díky spojení robotizovaného investování a lidí tak přichází na svět výdělečnější způsob investování.

Každý druh investice funguje podle přesně stanoveného algoritmu. Pokud si tedy vyberete rizikovější investování, větší část vašeho portfolia budou tvořit akcie. Nechcete-li riskovat, budete investovat převážně do dluhopisů.

Moje zkušenosti s Portu

Kdo založil Portu.cz

Portu založila jedna z největších investičních skupin ve střední východní a Evropě WOOD & Company Financial Services.Tato společnost není žádným začátečníkem na českém finančním trhu. Byla založena roku 1991 a sídlí v Praze. Společnost se původně zaměřovala pouze na poradenství a služby v oblasti obchodu s cennými papíry. Jejich novou službou se stalo právě Portu.

Pro koho je Portu určené?

Portu je platforma určená pro všechny investory, zejména se pak doporučuje spíše pro dlouhodobé investice. Tato platforma získala již od počátku obrovský náskok před konkurencí v podobě cenných papírů a podílových fondů. Portu bude s největší pravděpodobností úspěšné mezi nenáročnými investory.

Výhody a nevýhody Portu

 • Skvělou výhodou je možnost investování již od 1000 korun. Navíc, i menší investor se zde může dostatečně realizovat a diverzifikovat své portfolio.
 • Další velkou výhodou je také zajištění investice proti měnovému riziku (tzv. Hedging).
 • Klasické investování je z důvodu vysokých poplatků velmi nákladné. Pokud tedy operujete s nižšími náklady, Portu pro vás bude ideální.
 • Také to, že vám platforma určí portfolio “na míru” je jednoznačnou výhodou. Odpovíte na několik jednoduchých otázek a na základě toho získáte automatickou investiční strategii na míru.
 • Poplatek u Portu činí oproti poplatkům u běžného investování pouze 1 % ročně. Za nákup a prodej nejsou účtovány žádné poplatky.

Začněte s investováním ještě dnes a vyzkoušejte Portu!

Nevýhodou Portu by se mohl stát právě proinvestorský přístup. Na investory platforma neklade žádné limity a požadavky. V případě poklesu akcií a následném poklesu hodnot u rizikovějších profilů může dojít k panice investorů a následnému snížení rizikové úrovně. A tak vznikne jeden z fatálních problémů. Úkolem Portu by tedy mělo být také vzdělávání investorů nebo vylepšení funkcí pro dlouhodobé investování.

Pozor, Portu se od P2P platforem mírně liší. Určitě počítejte s rizikovostí a mírou fluktuace. Každý den se budou částky na vašem účtu měnit – ať již snižovat nebo zvyšovat.

Moje zkušenosti s Portu

Otázky, podle kterých vám Portu přiřadí portfolia:

Portu vám na začátku položí 10 otázek, podle kterých se snaží zjistit míru rizika, na kterou jste připraveni. Škála začíná 1 (nejméně rizikové) a končí 10 (nejvíce rizikové).

Na otázky určitě odpovězte, podle toho se bude dále vyvíjet úspěšnost vašeho investování.

S jakým portfoliem se na Portu setkáte?

V nabídce je 10 typů portfolií, které se liší svou rizikovostí, délkou investování a měsíční investovanou částkou.

Portfolio s největší rizikovostí nenabízí největší pravděpodobnost, že vám vydělá nejvyšší částky. Pozor si musíte dát i na portfolia s nižší rizikovostí.

Na Portu se investuje v CZK, EUR a USD do následujícího portfolia:

 • Americké akcie – USD
 • Akcie rozvíjejících se trhů – USD
 • Evropské akcie – EUR
 • Asijské akcie – EUR
 • Globální bondy – CZK (dluhopisy)
 • US korporátní bondy – USD (dluhopisy)
 • Bondy rozvíjejících se trhů – USD (dluhopisy)
 • US High Yield bondy – USD (dluhopisy)
 • EU korporátní bondy – EUR (dluhopisy)

Součástí portfolia je také hotovost v CZK, USD a EUR.

Moje zkušenosti s Portu

Jak začít investovat s Portu

 1. Nejprve se registrujte na Portu.cz
 2. Při registraci vám Portu zašle dotazník s otázkami týkajícími se znalostí a zkušeností s investováním
 3. Poté vám připraví ideální investiční strategii na míru, kterou si můžete podle svých představ samozřejmě mírně upravit
 4. Následně bude ověřena vaše totožnost (vyplnění osobních údajů a nahrání dvou dokladů totožnosti)
 5. Poté převedete peníze na svůj Portu účet a Portu začne investovat za vás

Zkušený tým Portu a chytrý software se nyní postará o to, aby vaše peníze pracovaly za vás.

Doporučení na závěr

Portu.cz nabízí transparentnost na velmi vysoké úrovni. Jeho velkou výhodou jsou též počáteční otázky, díky kterým platforma zjistí, jaké zkušenosti a záměry investor má a dokáže mu tak přiřadit ideální způsob investování.

Určitě zpočátku doporučujeme začít s “málem” a jak se budete postupně rozkoukávat, finance přidávat. Určitě si také zjistěte o investování do dluhopisů a akcií co nejvíce informací. Ačkoliv vám s investováním pomůže automatizovaný systém, měli byste vědět, kam vaše finance směřují a jak případně řešit potíže. Celkově byste měli mít o investování nějaké povědomí a stanovit si své vlastní cíle a záměry.

Portu.cz vám bude skvělým průvodcem v investování, ale vždy nezapomínejte spoléhat také sami na sebe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *