Půjčka na mateřské – jak na ni a na co si dát pozor

Půjčka na mateřské – jak na ni a na co si dát pozor

Radostná zpráva v podobě těhotenství se bohužel umí velmi rychle proměnit ve starosti s financemi. Výbava pro dítě není levná. A mohou přijít i další jobovky. Pračka si usmyslí, že je už její čas, lednice přestane chladit, auto potřebuje nutně zásah mechanika. Půjčka na mateřské pak může být jediným řešením.

Akutní nedostatek financí na řešení svízelných nenadálých situací nás může potkat kdykoliv. A pokud jste doma a čekáte první dítě, je situace ještě složitější. Půjčka na mateřské má totiž svá specifika. Je mnoho bank, ve kterých můžete narazit. Situace ale nikdy není beznadějná. Vždy je nějaké řešení. Poradíme vám několik řešení, se kterými získáte finance navíc, i když jste zrovna na mateřské. A řekneme si také, na co je dobré dát si pozor.

Co je vlastně mateřská

Období, kdy je maminka, a někdy i tatínek, s malým dítětem doma, obvykle nazýváme mateřská. Nicméně naše zákony mají toto období rozděleno do dvou samostatných částí. Každá se řídí jinými pravidly a vyplácí se během nich jiná dávka.

Mateřská dovolená Rodičovská dovolená
Název dávky od státu Peněžitá pomoc v mateřství Rodičovský příspěvek
Kdo má nárok Matka (otec po šestinedělí) Matka nebo otec
Na jak dlouho 28 týdnů (1 dítě), 37 týdnů (při narození více dětí) Do 4 let věku dítěte, délku si zvolí rodič
Kolik 9 800 Kč (OSVČ 4 536 Kč) až 43 470 měsíčně 50 Kč až 43 470 Kč
Jak se vypočítá Výše se vypočítává dle příjmu před mateřskou dovolenou Výši si stanovuje rodič, měsíční maximu ale závisí na výši příjmu před mateřskou
Mohu pokračovat v práci Po šestinedělí, OSVČ po mateřské dovolené Ano
Kde vyřídit U zaměstnavatele, OSVČ na pracovním úřadě OSSZ

 

Mohlo by se hodit:

Kalkulačka výpočtu peněžité pomoci v mateřství

Kalkulačka výpočtu rodičovského příspěvku

Půjčka na mateřské a problémy v bankách

I když jsou obě dávky pravidelný a státem garantovaný příjem, můžete v některých bankovních ústavech narazit na silný odpor. Jsou banky, které vyloženě půjčku na mateřské odmítají. Někdy odmítají poskytnout půjčku pouze na mateřské dovolené, jindy i na rodičovské. Důvodem je povaha dávky, která má být určena na péči o dítě. Banky se zaštiťují ochranou spotřebitele, jeho schopnosti splácet a koneckonců i ochranou dětí.

TIP: Chcete-li žádat o půjčku na mateřské, běžte jako první do vaší banky. Znají vás tam, vaši historii i schopnost splácet u předchozích úvěrů. Pravděpodobnost, že získáte půjčku, je u vaší banky vyšší.

3 tipy řešení půjčky na mateřské

  1. Obejdete více bank na našem trhu, některé mají benevolentnější podmínky a půjčka na mateřské u nich není nemožná. Banky nemusíte obcházet fyzicky. Využijte síly srovnání půjček pro ženy na MD a nechte si vyhledat nejlepší nabídky na trhu.
  2. Obrátíte se na nebankovní instituce, které poskytují půjčky. Výhodou jsou volnější podmínky i bez historie u instituce a podrobného zkoumání vaší finanční situace. Tyto půjčky jsou rychlé a obvykle na vyšší úrok. Mohou však být dobrým dočasným řešením.
  3. O půjčku požádá partner, který má dostatečný příjem. Asi nejjednodušší řešení, které dává větší prostor. Opět je nejvýhodnější využít služeb odborníků na rychlé půjčky. Na NetFinance.cz získáte srovnání vhodných půjček do 30 vteřin.

Jak vysoké mohou být půjčky na mateřské

Základní zásadou je, že vám banka ani jiná instituce nepůjčí víc peněz, než budete schopni z měsíčního příjmu splatit. I půjčka na mateřské může být na statisícové částky, je ale na zvážení, zda je to rozumné. Nejběžnější půjčky na mateřské se pohybují v řádu desetitisíců, což je suma, se kterou pořídíte základní výbavu pro dítě nebo třeba novou pračku.

Žádám o půjčku na mateřské, co budu potřebovat

Základem je doklad o vaší totožnosti, což je nejčastěji občanský průkaz. A druhým dokladem je potvrzení o vašem příjmu. Potvrzení o výši mateřské vám vystaví váš zaměstnavatel, nebo v případě OSVČ pracovní úřad. U rodičovského příspěvku musíte o potvrzení požádat na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

V bance pak budou chtít vědět, zda máte jiné půjčky, v jaké výši a za jakých podmínek. Přístup nebankovních institucí je volnější, ale i tyto instituce se mohou zeptat, zda nemáte už jiné úvěry.

Na co si dát pozor ve finanční tísni

  1. Pozor na podvodníky – Když se člověk ocitne ve finanční tísni, je pod velkým stresem. A vůbec to nemusí být jeho vina. Otec dítěte přestane platit alimenty nebo třeba dítě onemocní a potřebuje speciální péči. Je tady jedno zlaté pravidlo, jak se vyhnout budoucím potížím. Nic nepodepisujte pod tlakem. Vždy máte právo vyžádat si čas na přečtení smlouvy nebo na poslední zvážení situace.
  2. Nenechat se unést – Někdy je nezbytné vzít si půjčku. Jindy to ale nutné není. Máte pocit, že musíte nakoupit drahé dárky na Vánoce nebo nutně jet na dovolenou? Opravdu nemusíte. I se skromnějšími dárky mohou být Vánoce krásné. A dovolená se dá prožít i pod stanem. Odborníci na finanční zdraví domácností vyloženě varují před půjčkami na dárky a dovolené. Zbytečně zatěžují už tak omezené rozpočty rodin.

Jakmile se vám povede vaši finanční situaci vyřešit a trošku se vám srovnají příjmy, začněte plánovat do budoucna a šetřit. Vyplatí se odkládat i malé částky. Důležité je šetřit pravidelně. A příště už vás třeba porucha auta tolik nerozhodí.

Rate this post

2 komentářů k Půjčka na mateřské – jak na ni a na co si dát pozor

  1. Chápu že při mateřské to mají ženy trošku stížené, takže ne uplně všude budou ochotni půjčku dát, i tak bych ale radši zkusil půjčku vyhledat přes https://www.duofinance.cz/bankovni-pujcky u bankovních společností, kde jsou podmíky daleko víc přehledné, takže člověka pak nemůže nic překvapit.

  2. Na mateřské to opravdu není žádná sranda, a to především, když máte jenom jeden příjem. Naštěstí se mi podařilo část peněz našetřit, takže to i do teď zvládáme. Půjčce jsem se však nevyhnula, jelikož před zimou bylo třeba opravit komín. Pokud jsou ale peníze do bydlení, nepřijde mi, že by byla půjčka špatný nápad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.