V jaké situaci je možné změnit pojišťovnu u povinného ručení?

V jaké situaci je možné změnit pojišťovnu u povinného ručení?

Platba povinného ručení je pro všechny majitele motorového vozidla ze zákona povinná. To ovšem neznamená, že nemůžete přecházet mezi pojišťovnami, které tyto služby poskytují. Pokud dostanete zajímavější nabídku, můžete si vybrat, jestli pojišťovnu změníte, nebo se pokusíte se svoji stávající pojišťovnou domluvit pro vás výhodnější podmínky.

Změna pojišťovny je dlouhý proces, během kterého je nutné zařídit veškeré náležitosti. Nepočítejte tedy s tím, že dojde ke změně pojišťovny povinného ručení ze dne na den. Jedná se o zdlouhavý proces plný papírování, jehož výsledkem však mohou být lepší podmínky. Za jakých okolností tedy může dojít ke změně pojišťovny, u které máte sjednané povinné ručení? 

Lepší nabídka

Pro většinu lidí je při sjednání povinného ručení nejdůležitější cena, jakou za tuto službu zaplatí. Nikdo z nás nechce za stejný produkt platit víc, než je nezbytně nutné. Pokud jste narazili na nabídku, která je na první pohled zajímavější, nejprve si porovnejte nejen ceny pojištění, ale také výši krytí škod. Ta by u nového pojištění neměla být v žádném případě nižší. Jedině na základě těchto dvou faktorů se můžete rozhodnout, zda je změna dobrou volbou, nebo jestli radši zůstanete u vaší stávající pojišťovny.

Změna majitele vozu

Pokud prodáte nebo koupíte vůz, stávající povinné ručení zanikne a nový majitel si tak musí na vozidlo sjednat novou smlouvu. U přepisu vozidla musí být jak prodávající, tak i kupující osoba. Pokud se z nějakého důvodu k přepisu vozu jeden z účastníků nemůže dostavit, lze tuto skutečnost vyřešit pomocí plné moci k přepisu vozidla, díky které může tento přepis uskutečnit jakákoliv osoba, která je způsobilá k právním úkonům. Zánik pojištění je poté potřeba stávající pojišťovně oznámit. Smlouva s pojišťovnou zaniká ke dni oznámení o změně vlastníka vozidla, nikoliv ke dni prodeje vozu.

Změna pojistných podmínek u stávající pojišťovny

Pro změnu pojišťovny se můžete také rozhodnout v momentě, kdy dojde ke zvýšení pojistného. O změně jeho výše musíte být informování minimálně dva měsíce předem. Po obdržení oznámení o změně podmínek máte jeden měsíc čas na to, abyste vaši smlouvu vypověděli. Do změny platebních podmínek se však nepočítá systém bunus / malus. V případě, že zaviníte autonehodu, se vám cena za povinné ručení zvýší.

V případě, že jste se rozhodli pro lepší nabídku povinného ručení, dejte si pozor na to, abyste měli neustále nějaké povinné ručení sjednané. Datum ukončení stávající smlouvy musí navazovat na datum nově uzavřeného povinného ručení. Pokud byste s vozem jezdili bez něj, čekaly by vás nemalé sankce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *