Program ke stažení na fotomontáže

Program na vytváření montáží a fotomontáží z fotografií, který je zdarma k dispozici ke stáhnutí.

Jak na fotomontáž

Z grafického hlediska není fotografická montáž ničím jiným než překrytí dvou a více fotek přes sebe tak, aby lidské oko nic nepoznalo. V grafických programech je tato operace realizována pomocí nástrojů pojmenovaných názvy jako klonovací razítko, retuše, případně záplata, názvy jsou různé, nicméně fungují obdobně: Nejprve je potřeba nabrat oblast zdroje, tj. odkud se bude obraz přenášet na nové místo, zpravidla klikem myši v kombinaci s klávesou Alt nebo Ctrl. Pak provádíme vlastní montáž, přenášíme předmět z původního umístění na novou pozici v obrázku, a díky tomu, že obrazová data se čerpají z místa dříve označeného, přesně v souladu s tahy myši se vykresluje kopie předmětu na nové místo. Nemusíme tak ovšem postupovat vždy.

Druhou možností je předmět nebo člověka určeného k přenesení do jiné fotky nejprve dokonale obrazově oddělit od původního prostředí, a čistý obrys pak zkopírovat. Zde je komplikovanou částí operace právě ono oddělení, které se dá provést buď (zpravidla velmi nedokonale) pomocí nástroje laso, případně magnetické laso (tento nástroj se již chová o něco inteligentněji a umí se přichytávat linií v obrazu), a nebo použít kouzelnou hůlku, pokud se jedná o barevně jednolitou oblast. Takto oddělenou část fotografie pak stačí zkopírovat do schránky a přenést na druhou fotku. V poslední fázi fotomontáže je třeba provést ještě mírné retuše okolí, rozmazat příliš ostré hrany, přidat umělé stíny, které zpravidla chybí a dají oku diváka poznat, že takto to původně nevypadalo. Opět můžeme použít nástroj retušovací štětec, případně přidat vložené vrstvě umělé stíny.

Jaký program použít

Ideální je na tyto operace známý profesionální program Adobe Photoshop. Jeho volně stažitelnou obdobou je Gimp, který je však pro jednoduché úpravy skládající se čistě ze smontování dvou fotek příliš rozsáhlou aplikací. Zlatou střední cestou je program Pos Free Photo Editor, který je také zadarmo a pro naše účely bohatě postačuje.

Pos Free Photo Editor si stáhněte z odkazu, nainstalujte a spusťte. Přes volbu File > Open najděte ve svém počítači fotku, kterou použijete k montáži. Předmět určený ke klonování by měl být součástí fotografie, pokud tomu tak není, fotku rozšiřte – přes volbu Ctrl+B a zvětšením šířky (Width) nebo výšky (Height) o dostatečný počet pixelů přepsáním původního rozměru a potvrzením tlačítkem OK. Do nově vzniklého prostoru nyní můžete zkopírovat tvar nebo objekt určený k přenesení dovnitř fotky, to uděláte tak, že otevřete fotku, označíte přibližný obrys objektu pomocí nástroje Standard Selection (třetí zvrchu vpravo v liště nástrojů), pak kliknete pravým tlačítkem myši a vyberete volbu Copy.

Pak se vrátíte do obrázku, kde jste vytvořili volnou plochu a opět kliknete pravým tlačítkem (do volné plochy) – a vyberete volbu Paste > Into Current Image. Slučte vložený objekt přes volbu v menu Layers & Objects > Merge ALL Objects with Parent Layer. Nyní vyberte ze seznamu nástrojů Clone Brush – je to třetí štětec zvrchu, celkem 10. nástroj od vrchu. Klepněte pravým tlačítkem na vložený objekt, tím ho načtete jako výchozí vzor a pak levým kreslete do prostoru, kde chcete vytvořit klon.

5/5 - (1 vote)

16 komentářů k Program ke stažení na fotomontáže

 1. Dobry den,
  chtela jsem zeptat jestli by jste vedeli o nejake strance,kde bych si mohla upravit fotogfrafie z mobilu do mobilu?

 2. úprava z mobilu do mobilu? to asi přesně nechápu o co se jedná..můžete to trochu upřesnit?

 3. Pingback:

 4. Je to napsaný úplně otřesně!!!!! – to uděláte tak, že otevřete fotku, označíte přibližný obrys objektu pomocí nástroje Standard Selection –

  Co to jako je?????????????????????? Jak mam otevrit fotku a oznacit na ni neco??????????????????????????????????????

 5. stačí dočíst větu.. 😀 jak je psáno v textu, je to ten „třetí zvrchu vpravo v liště nástrojů“

 6. Pingback:

 7. jak mam treba zmenit barvu oci neco zvetsit naopak zmensit???

 8. u očí bude potřeba vybrat duhovku a pak změnit barevné ladění.. vybrat by se to mělo dát magickým lasem.. změna velikosti by tuším měla jít přes Ctrl+T

 9. ahoj jsem rad ze jsem tu nasel alespon nakej navod ale abych byl uprimnej vubec mi to nejde a ani to poradne nechapu sedim nad tim uz asi tri hodiny a nemam z toho nic napsany je to otresne ale alespon snaha byla za to dekuju

 10. ahoj kdo mi poradi chtela bych si stahnout do pc naky ten program na fotomontaž rune opravy predelavky dat tam neco co si vyberu vysky vyber dekuji

 11. Zatím to vypadá velmi dobře a uvidím až to vyzkoušim.

 12. Dobry den, chtěla jsem se zeptat jak se to stahuje z mobilu do mobilu??? Mě se tam ukazuje ze to muzu stahnout a kdyz to otevru, tak to tady není.,jak je to mozne!??

 13. potrebovala bych poradit nejaky program ke stazeni

 14. chci se zeptat, jak upravit fotku kde jsou budoucí manželé ( zatím v civilu) za svatební, ale v RETRO. Přidat ženichovi CILINDR A MOTÝLKA a nevěstě SVATEBNÍ ZÁVOJ – staršího střihu. CHCI TO JAKO DÁREK NA JEJICH SVATBU.
  děkuji

 15. vysvetlené je to laicky, ale dobre .. pochopila som, vyskúšala a ide to .. bežím skmať ďalšie možnosti programu 🙂

 16. V žádném případě nestahovat program (Photo Pos Pro).
  Je tam vyrus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *