Program na úpravu fotek ke stažení zdarma

Programy, umožňující úpravu fotografií zdarma ke stažení. Přehled jejich funkcí a příklady jejich vhodného použití.

Možnosti úprav

Nejprve se podívejme na to, jaké funkce od takovýchto programů určených na upravování fotek čekat. V podstatě se ve všech případech jedná o bitmapové editory, pracující s obrázky na principu přímé editace obrazových bodů, a všechny úpravy vychází z této jejich základní vlastnosti. Nejdřív se proto podívejme na to, co od nich čekat nelze:

 • z malého kostičkovaného fota udělat velké s hladkými obrysy
 • vytvářet vektorové obrazce, jako jsou loga nebo 3d objekty – sice to v některých případech jde, ale výsledek není ideální

Co na druhou stranu umí, a na co jsou tyto aplikace ideální? Jedná se zejména o případy, kdy chcete provést s vyfoceným obrázkem některou z následujících úprav:

 • ořezy a změny velikosti
 • odstranění červených očí
 • vyrovnávání horizontálních a vertikálních linií (když je obraz „nakřivo“)
 • barevné úpravy, opravy kontrastu a expozice, křivek úrovní

Některé si dále poradí s fotomontážemi a retušemi obrazu (na fotomontáže je ale lépe použít specializovaný program), realizované na principu opravného štětce nebo klonovacího razítka. Pro maximalizaci možností dodatečných upravování doporučujeme fotit ve formátu RAW, který obsahuje nejvíce obrazových informací, které pak tento software umí z něj vytáhnout.

Nyní se však už podívejme na několik ukázek volně stažitelných programů a na možnosti jejich použití.

Windows Live Fotogalerie

Tento program je součástí sady Live, zde je odkaz pro download. Jedná se o program od Microsoftu, který navazuje na prohlížeč obrázků a faxů známý z časů Win XP.

Aplikace umožňuje jak správu celé galerie, ve které řadí obrázky podle data jejich pořízení, případně jiných kritérií, tak úpravu jednotlivých snímků. Stačí pomocí něj otevřít libovolné foto a nahoře vybrat volbu Opravit. Tím se vpravo otevře panel s možnostmi vylepšení aktuální fotky. Konkrétně se jedná o tyto možnosti:

 • Automaticky upravit – analyzuje barevné složení a další parametry fotky a na jejich základně automaticky provede úpravu
 • Upravit expozici – zde se nastavuje jas, kontrast, stíny, světlé plochy a posouvá se s histogramem
 • Upravit barvu – vyvážení teploty barev, nádechu a sytosti
 • Vyrovnat fotografii – pokud se nepodařilo vyfotit objekt v souladu s liniemi obrazu a zarovnání, zde se to dá lehko napravit
 • Oříznout fotografii – jednoduchý nástroj pro odkrojení zbytečných částí obrázku
 • Upravit míru podrobnosti – složitě znějící název pro možnosti většího rozmazání, nebo naopak „kostičkování“
 • Opravit červené oči – řeší klasický problém červených očí
 • Černobílé efekty – použije na fotku některý z filtrů a dá jí černobílý nádech

Pokud by se vám stalo, že se při různých úpravách zamotáte a výsledek nemá už s původní předlohou téměř nic společného, a přitom by asi bylo lépe se k ní vrátit, existuje zde volba Soubor > Obnovit původní, kterou se všechno vrátí úplně na počátek do stavu před započetím opravných operací.

Gimp

Gimp je program koncepčně vycházející z Photoshopu, stáhnout ho v české verzi můžete zde.
Přirovnat bychom ho mohli k jakési výrazně pokročilejší verzi Malování (dříve známého jako Paintbrush). Zvládávšechno, o čem jsme psali už výše, ovšem s tím rozdílem, že tady je potřeba vše řešit manuálně, automatizace je minimální. Ovládání programu se skládá ze tří oken, kde hlavní tvoří panel kde se edituje obrázek, v levém jsou nástroje, a v pravém vrstvy a další pomocné funkce, jako stopy, kanály a jiné.

Najdete tu nástroje pro klonování ve formě klonovacího razítka, pro deformaci a ořez, dále klasický štětec a plechovku s barvou, lze rozostřit či zostřit konkrétní pasáž obrazu, vytvářet barevné přechody, vrstvy pak v různé formě prolínání mezi sebou mohou vytvořit řadu dalších zajímavých efektů, je tu také sada filtrů pro globální úpravy a překreslení celé fotky. Ovládání je poměrně složitější, více se dočtete v českém manuálu.

5/5 - (1 vote)

25 komentářů k Program na úpravu fotek ke stažení zdarma

 1. jak si to mám teda stáhnout??

 2. Pingback:

 3. Windows Live Fotogalerie je především prohlížeč obrázků, kdežto Gimp je editor. Tak, jako je prohlížeč třeba Irfan View (i když má editační funkce) a Photofiltre je editor.

 4. Chci si vložit katalog do e-shopu,ale je příliž velký a systém mi to nebere.potřebuji ho rozdělit na několik částí a změnit jméno na Zdraví,krasa s NWA.

 5. V jakém je ten katalog formátu? Jeden velký obrázek? Tak by se to dalo rozřezat buď v photoshopu, gimpu nebo online editoru pixlr.com

 6. mam dotas ohledne fotek je mozne vitvorit zmenu ubliceje a ocich a cele postavi kdis mam fotku ulozenou na profilu a nebo mam na fotce bryle a chtel bychje dat pric a udela oci jeto mozne udelat s nejakym programe zde co nabyzite zdrama k stazeni a pokut ano jaky program bych mel pouzit a pokut to nejde jak to celi predelat

 7. Chci mít dvě fotky pod sebou nebo vedle sebe.. jak na to?

 8. V Gimpu, Photoshopu a podobných programech stačí otevřít dvě fotky, jednu z nich celou označit (Ctrl+A) a pak vložit do druhé (Ctrl+C). Ještě je tedy potřeba pomocí nástroje oříznutí upravit velikost celého plátna tak, aby se tam obě fotky vešly.

 9. Dobrý den,používám program picasa a po stažení nové verze mi nejdou posouvat fota a vůbec ten program pracuje hůž než stará verze.Kde bych mohla najít starší verzi picasa.Děkuji za odouvěř.Jeptiška

 10. chci si stahnout upravu fotek.jak na to?

 11. ahoj pardon že ruším ale jak mám si to stáhnout nejde to ubec !! ?.. jak na to prosím ?.

 12. musíš stáhnout instalačního průvodce a přes něj pak natáhnout zbytek

 13. Ahoj, pomůže mi někdo, jak mám nejjednodušeji změnit foto z původní
  šířka 4928 a výška 3264 obr. bodů,
  š. 41,72 cm a v. 27,64 cm
  rozlišení 300 dpi

  na poměr 1:1, kdy rozlišení musí být min. 300dpi
  Chtěla bych zachovat původní kompozici, nechci ořezávat. Moc děkuji za radu

 14. dobrý den,je možné v některém programu dostat z fotky špatné
  datum…..děkuji

 15. jak je tam napsáno to špatné datum, vypadá to přímo jako nápis na obrázku?

 16. zjistila si moji ip adresu.Muj email je zadnymozrk@seznam.cz a ja bych chtel najit jeji.
  Adminidtrator pan.Sponka me odepsal,ze to nevadi,ze ta ip adresa k nicemu neni

 17. Dobrý den.Potřebuju prosííím poradit.Na mém notebooku jsem byla zvyklá používat program na úpravu fotek-prohlížeč obrázků a faxů xp,teď mám ale notebook jiný,kde je vista a je tady jen nějaká fotogalerie,která je mi úplně nanic.Většinou u fotek měním -změnu rozměrů,kontrast,barvu,ořezání,nebo ještě někdy nějaký rámeček a automatická úprava-jaký si mám tedy nainstalovat program,aby byl v češtině,zdarma a nebyl příliš složitý,jsem úplný laik,co se takovýchto věcí týče 🙂 Děkuji moc za radu,nebo případný odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *