Informační věk

Doba, v níž žijeme, se nazývá informační, to z naprosto jasného důvodu. Kdo nemá informace, jako by nebyl.  Je to vývoj k lepšímu, nebo to přináší jen problémy?

Kolik informací asi průměrně za den člověk zpracuje? A kolik jich je naprosto zbytečných? Nebylo by lepší tento ztracený čas vyplnit něčím smysluplným? To jsou otázky, které necháme na uvážení každého z vás.

Pravdou ale zůstává, že přehnaná informovanost, jinak řečeno informační exploze je jedním z velkých problémů a nevýhod. Denně přijmeme prostřednictvím médii (televize, emailu, pošty, internetu, telefonu, rádia) tolik zbytečných informací, ovšem bez těchto informací, by už bohužel ve společnosti nešlo fungovat.

Dalším velkým problémem je, že státy obzvláště rozvojové nemohou držet krok se státy rozvinutými a bohatými, nedokážou se lidem v těchto státech vyrovnat.  V dnešní době je nezbytné být informačně gramotní, nejen ze společenských důvodů.

A důsledkem tohoto vývoje vzniká také informační válka. Což je proces, který se dotýká každého z nás, a který můžeme sledovat každý den. Není to jen boj firem o lepší nápad, propagaci a vývoj. Ale i viry spadají do této pomyslné škatulky. Laicky řečeno jedná se o zoufalý boj člověka mít více informací, než jeho okolí.

Na stranu druhou dnešní doba nabízí obrovské a kdysi nevídané možnosti uplatnění a seberealizace. Pokrok a vynálezy pokročily a vyvíjí se obrovskou rychlostí.

Měli bychom se proto snažit štěstí, že jsme se narodili zde a máme možnost studovat a vzdělávat se, využívat a být za to vděčný, protože všude lidé takové štěstí nemají. Musíme jen doufat, že svět se bude vyvíjet k lepšímu. Konec konců nic jiného nám nezbývá.

Kristýna Jahnová

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *