Jak barevně upravit obrázek či fotku

Potřebujete upravit barvy, jas či kontrast vaší fotky nebo obrázku?

Každý, kdo fotí digitálem se určitě setkal s problémem ne příliš povedené fotografie. Jak si poradit  rychle a jednuduše s barveným podáním a dalšími parametry jako jas, kontrast, doostřední snímku se dočtete zde.

Doporučím postup v oblíbeném a dosti schopném nástroji pro správu a úpravy snímků Picasa. Zdarma šiřitelný a bez omezení použitelný program ke stažení zde:http://picasa.google.com/ Program Picasa ve verzi 3.8 nainstalujeme a po spuštění vyčkáme na načtení všech obrazových souborů tedy snímků a obrázků které máme v PC uložené. Tuto funkci automatického načítání obrazových dat můžeme také z původního stavu vypnout, pokud si chceme vybírat  načítat snímky do alb a  knihoven v Picasa ručně.

Úprava barev v Picasa krok za krokem

Pokud máme naše fota uložené v PC a Picasa je již načetl do svých alb, můžeme začít s úpravami. Kliknem na  album v levém menu knihovny všech snímků. Obsah alba se nám otevře v hlavním okně. Dvojitým klikem vybereme resp. otevřeme snímek , který chceme upravit. Po levé straně se otevře nabídka na různé úpravy. Jejich ovládání je velmi intuitivní. První možností úprav je pod  pod záložkou – základní opravy. Tady můžeme udělat výřez snímku či zkusit jeho vyvážení kontrastu pomocí automatických nástrojů Picasa. Picasa vyvažuje snímek celkem obstojně a výsledný snímek je prokreslenější. Pro jednotlivé snímky doporučuji spíše využít možností ručních oprav. Výborná je tady možnost vyrovnání snímku v horizontální rovině. Pro úpravu barev začneme záložkou – ladění. Zde doporučuji provést ještě před následnými barevnými korekcemi úpravu souvisejících parametrů. Zkontrolujeme, případně upravíme jas, kontrast a základní barevné podání snímku. Některé fotoaparáty mají studenější barvy do modra a jiné zase teplejší do červena. Zde je možná základní korekce. Pro další konkrétní barevnou opravu vybereme třetí záložku – efekty. Zvolíme sytost a další případné nástroje pro optimalizaci snímku v této nabídce.

Pomocí posuvníku nastavujeme barevné parametry snímku. Po potvrzení klikem na tlačítko –použít, je obrázek nevratně změněn. Dobře si proto vyzkoušejte všechny opravy než schválíte. Pro pokročilejší , kteří se řídí histogramem fotky přímo z digitálu jsou možná úpravy příliš násilné nicméně na fotku hledí naše oči a ty jsou pro opravy rozhodující.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *