Noční obloha fascinovala již miliony generací před námi, panovalo o kolem ní plno fám a lidské oko zkrátka vyhledávalo tento obraz, který ztělesňoval tajemno a neznámo. Díky jednomu open source projektu nyní můžete mít na svém počítači planetárium.
Pokud jste zatoužili pozorovat noční oblohu a hvězdy z co možná největší blízkosti i vy, nepotřebujete nutně drahý teleskop a kvanta literatury, abyste taky věděli, co pozorujete. Představíme vám projekt, který vám může být nápomocen například v planetárních projektech, pokud například potřebujete do školy něco ohledně astrofyziky nebo vesmíru, ale taky se vám hodí tehdy, když se o hvězdy a souhvězdí prostě jen zajímáte. Můžete si ho třeba jen nainstalovat a vyzkoušet, prostě se kochat pohledem na vesmírná tělesa a rozšiřovat si povědomí o nich, protože tato aplikace obsahuje přístup ke spoustě užitečných informací.
Pokud hledáte nějaké konkrétní souhvězdí, hvězdy, planety atd. stačí jen zadat zeměpisné souřadnice a program vám zvolené prostředí zobrazí.
Co vše můžete v programu vidět? Přes 210 milionů hvězd v dočasných katalozích, souhvězdí s krasnými ilustracemi, realisticky zobrazenou mléčnou dráhu, atmosféru, meteory, východ a západ slunce, a v neposlední řadě také planety s jejich satelity.
Program nabízí kromě hezkého grafického rozhraní také obrovský počet funkcí a detailů, které je možné nastavit, nebo upravit, samozřejmostí je kvalitní zoom, časový ovladač, nahrávání a přehrávání vašich vlastních výtvorů, ale můžete nastavit i míru světelného smogu, mihotání hvězd, nebo dokonce četnost hvězd padajících.
Program je dostupný i v češtině, takže s ovládáním byste neměli mít problém. Autorem projektu je Fabien Chéreau.
Více o programu se dozvíte na stránkách projektu: www.stellarium.org/cs/
Jen doplníme, že zobrazit si hvězdou oblohu, ale třeba také Měsíc vám umoňuje také Google Earth, který je taktéž bezplatně dostupný na www.google.com/intl/cs/earth/index.html
Kristýna Jahnová