Jak správně odinstalovat program

V tomto článku se dozvíte něco o správném postupu odstraňování softwaru z vašeho počítače.

Tento návod poslouží uživatelům Windows a především XP, ale s drobnými změnami, které spočívají, jen v odlišných názvech a uspořádání jej lze provozovat na každém z Windowsů (Vista, 7).

Než se rozhodnete odstranit nějaký program, který vyžadoval instalaci, můžete si disk zálohovat, případně zálohovat celý systém.

Nyní jděte přes Start do Ovládacích panelů a vyberte možnost Přidat nebo odebrat programy. Počkejte, až se vám načte seznam. Nyní můžete libovolně odinstalovávat a tím pádem i mazat programy. Kdybyste je chtěli odstranit klasickým způsobem (tj. najít program a pak ho vymazat nebo vyhodit do koše), u některých programů by se vám to nemuselo zdařit, u jiných by se vám to podařilo, ale zbyly by vám po nich v počítači plno dalších nepotřebných souborů, jako jsou instalátory, ovladače, doplňky do her apod. a především by nich zůstaly záznamy v registrech.

Je také možnost, že nebudete mít po výběru programu možnost odstranit program. Důvod může být buď v tom, že nejste správce, tudíž máte omezená práva a budete se muset jako správce přihlásit, nebo tam budete mít možnost program změnit či přeinstalovat: (například u antivirových programů) v tomto případě ji zvolte a v průběhu práce s přeinstalačním průvodcem se tam možnost Odinstalovat objeví.

V aplikaci Přidat nebo odebrat programy můžete programy rovněž přidávat z CD disku, nebo z mechaniky, není to však možnost jediná, jak dostat program do počítače, dá se to také udělat přímo přes (Tento) počítač > dále si najít na disku instalátor a instalovat.

Změny po odinstalování některých programů se projeví až po restartování počítače, podobně jako instalace.

Kristýna Jahnová

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *