Programy na úpravu pdf

Potřebujete vytvořit nebo upravit pdf soubory? Tento článek vás zavede mezi aplikace zaměřené na jejich editaci a tvorbu.

PDF z čehokoliv

Potřebujete rychle z nějaké webové stránky, obrázku, souboru v excelu nebo ve wordu vytvořit pdf? Je to jednodušší, než myslíte! Ve Windows totiž existuje jedna malá, nenápadná, pozapomenutá, o to však vychytanější funkce… Tisk do PDF. Jak ji zprovoznit?

  1. Nainstalujte si program PDFCreator – ke stažení např. zde
  2. Dejte vybraný soubor, který chcete převést na pdf tisknout –  a ze seznamu tiskáren si vyberte PDFCreator
  3. Nastavte vlastnosti vygenerovaného pdf, případně kam se má uložit

Jak upravovat existující PDF

Pokud chcete něco změnit v již existujícím pdf souboru, můžete si buď pořídit plnou verzi Adobe Acrobat, který na rozdíl od zdarma dostupného programu Adobe Reader umí pdf soubory nejen otevřít, ale i upravit – a nebo na to jít trochu jinak – a zadarmo.

Pokud chcete upravit pdf a nemuset platit za žádný software, zkuste Open Office, který je alternativou k Microsoft Office (má vlastní obdobu programů jako je Word, Excel, Powerpoint,Access i Malování). Od MS Office se liší tím, že je zdarma – a poradí si i s editací PDF. Jak tedy na věc?

  1. Stáhněte a nainstalujte si Open Office
  2. Stáhněte a nainstalujte si rozšíření pro import pdf souborů – vyberte si verzi pro váš systém zde
  3. Na ploše klikněte na ikonu OpenOffice.org, vyberte položku Otevřít a najděte pdf soubor, který potřebujete upravit
  4. Počkejte, než se soubor načte – čím větší soubor otevíráte, tím déle je potřeba vyčkat. Nepanikařte a uvařte si mezitím třeba kávu nebo čaj 🙂 Tato fáze trvá totiž docela… Ano, docela hodně dlouho.
  5. Počkat se ale rozhodně vyplatí. Tam, kde je v dokumentu text, ho OpenOffice Writer převede do textového pole, takže když potřebujete něco v dokumentu přepsat, nezacházíte pak při úpravách s obrázky, ale skutečně s textem, nemusíte hledat typ písma, ve kterém byla která část napsána, atd. Editace dokumentu je pak skutečně celkem příjemná, téměř tak jako při úpravách klasického textového dokumentu.
  6. Po dokončení úprav můžete soubor exportovat do PDF, případně ho uložit ve formátu MS Word, nebo OpenOffice.

1 komentář k Programy na úpravu pdf

  1. Tohle ale není editace PDF, ale převod PDF do DOC a pak následně znovu do PDF. Výsledek je strašný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *