Vyhledávání z adresního řádku

Návod, jak nastavit prohlížeč na to, aby výraz zadaný do řádku pro adresu webu přímo odeslal do vyhledávače. Nastavení pro Mozilla Firefox, Internet Explorer, Operu a Chrome.

Vyhledávat z řádku pro webovou adresu se dá i jinak, než že napíšete www.necocochcinajit.cz a čekáte, co tam asi bude. V tomto návodu se dozvíte, jak nastavit, aby se slova napsaná do adresního řádku přímo odesílala do vyhledávače.

Mozilla Firefox

Ve Firefoxu není potřeba nic nastavovat a po instalaci přímo z adresního řádku vyhledává na Googlu. Pokud se vám toto chování nelíbí, nebo po instalaci nějakého programu došlo ke změně výchozího vyhledávače, dá se toto chování jednoduše upravit tak, aby vám vyhovovalo. – Může se to stát třeba při instalaci některého z programu z Windows Live, kdy se změní defaultní vyhledávač na Bing, nebo pokud máte upravenou verzi Firefoxu se Seznam Lištičkou, kde se vyhledává přes Seznam.

Nastavení výchozího vyhledávače

Takže jak si upravit vyhledání k obrazu svému? Zadejte adresu about:config a slibte, že budete opatrní (a to také budete). Zde najděte proměnné keyword.URL a browser.search.defaulturl. Ty je potřeba změnit tak, aby byly ve tvaru dotazu na vyhledávač bez vyhledávaného slova.

Konkrétně, pro Google je potřeba nastavit hodnotu těchto proměnných na
http://www.google.cz/#hl=cs&source=hp&q= pro Seznam na http://search.seznam.cz/?q= , pro Bing http://www.bing.com/search?q= atd.

Změnu provedete jednoduše tak, že najdete v seznamu proměnných keyword.URL a browser.newtab.url, na každou dvakrát kliknete a přepíšete původní obsah novým řetězcem.

Nemusíte se ale spokojit jen s jedním vyhledávačem a nastavit si svůj firefox tak, aby když je potřeba hledal zase trochu jinde. Například když často hledáte na Aukru, tak si můžete ušetřit čas a místo toho, abyste pokaždé pracně zadávali www.aukro.cz a pak ještě hledali vyhledávací formulář, můžete si nastavit, aby stačilo napsat třeba
a mp3 přehrávač

– a hned se vyhledaly všechny aukce s přehrávači. Jak na to?

Vlastní klíčové slovo

Tento postup se dá použít na všech webech, kde je vyhledávací formulář. Najděte tento formulář a klikněte na něj pravým tlačítkem myši. V kontextovém menu vyberte možnost K vyhledávání přiřadit klíčové slovo. Jako Název zadejte název vyhledávání – např. Aukro – a jako klíčové slovo pak heslo, které je potřeba předřadit, aby se nehledalo přes výchozí vyhledávač. V našem případě tedy a. Můžete si samozřejmě nastavit celá slova, ale funguje to i s jedním písmenem. Uložte záložku a vyzkoušejte teď zadat do pole pro adresu třeba: a hodiny – zobrazí se vám výpis všech hodin, které se právě draží. Podobně si můžete nastavit třeba z pro vyhledávání na Zboží.cz, nebo r pro Radírna.cz, činorodosti se meze nekladou..

Internet Explorer

Vyhledávat přímo z řádku pro adresy se v Exploreru ve výchozím nastavení nedá, chová se víceméně tak, jak by se dalo očekávat – když nenapíšete adresu ve správném tvaru, zobrazí se chyba. Jako částečná náhrada se dá použít klasický vyhledávací box v pravé horní části okna, ovšem i IE se dá k přímému vyhledávání z řádku pro adresy donutit. Stačí doinstalovat doplněk IE7Pro (funguje i na IE 8 atd.) a zde pak v nastavení Adresní řádek a Vyhledávání se dá všechno nastavení kolem pohodlně spravovat.

Opera

Tento prohlížeč se chová při zadání slova do řádku adres následovně: když napíšete jen 1 slovo, přidá mu koncovku .cz,.sk,.net.org.,.com a vybere z nich tu, kterou nejspíše chcete a zobrazí ji. Když ovšem napíšete dvě a více slov, začne hledat výchozím vyhledávačem. Který vyhledávač chcete používat nastavíte v menu Nástroje > Nastavení > Vyhledávání zde u vybraného vyhledávače zvolte Upravit a rozklikněte Podrobnosti, kde zaškrnete Použít jako výchozí vyhledávač. Přes tlačítko Přidat se pak dají přidat vlastní vyhledávače, jako Jméno vyplňte pojmenování (např. Zboží), Klíč – zkratku podle které Opera pozná, že teď se hledá na této stránce (např. z) a jako adresu použijte výsledek vyhledávání bez klíčového slova, kde slovo nahradíte výrazem %s (např. pro Zboží.cz to je http://www.zbozi.cz/?s&q=%s).

Chrome

Základní funkcí Google Chrome je, že s tím, co se do něj zadá rovnou zachází jako s vyhledávacím termínem pro Google a ne jako s adresou. I u něj se však dá poskytovatel vyhledávání změnit. Změnu provedete kliknutím na tlačítko nastavení (obrázek klíče) – zvolte Možnosti a přepněte na kartu Základy. Zde si pak u volby Výchozí vyhledávání můžete vybrat z připravených alternativních vyhledávačů, případně přes tlačítko Spravovat přidat další alternativní vyhledávače s klíčovým slovem, podobně jako to funguje u Mozilly, stačí ze seznamu vybrat stránku, na které chcete hledat a změnit klíčové slovo k obrazu svému.

Rate this post

8 komentářů k Vyhledávání z adresního řádku

  1. Ahoj, prosim poradte jak nastavit vyhledavani ve FF, aby pri vyhledani pres adresni radku pomoci googlu nepouzival funkci „zkusim stesti“? Diky

  2. Já jsem si to ve firefoxu přenastavil tak, jak je to popsáno v článku a už mi google hledá klasicky, bez té funkce „zkusím štěstí“… takže stačí si to tak přenastavit a je to vyřešeno 🙂

  3. Ne všechny vyhledávače posílají hledané slovo v URL. Třeba takový scroogle.org vypadá url při vyhledávání takto
    https://ssl.scroogle.org/cgi-bin/nbbwssl.cgi

    stačí ale na konec zadat název parametru, který má obsahovat hledaný výraz (protože vychází z googlu tak je to „q“)
    https://ssl.scroogle.org/cgi-bin/nbbwssl.cgi?q=

    A prohlížeč (v mém případě firefox) jednoduše na konec této url vloží zadaný výraz. Proto je důležité, aby za parametrem q nebyl ještě další parametr(například pro volbu jazyka apod.)

    Jinak ve firefoxu 3.5.8 je není „browser.search.defaulturl“
    ale „browser.search.defaultenginename“, kde je defaultne zapsano „Google“. Takže stačí adresu zapsat do „keyword.URL“ a to druhe jsem smazal 😉

  4. Děkuju, je to šikovné, ale když to chci vrátit zpět? Po zadání řetězce do browser.search.defaulturl už mi to znova nechce tu proměnou najít. Vadí mi, že když otevřu nový panel, naběhne tam rovnou Google, což je jednak zpomalení a pak taky zaplněný adresní řádek, což je mi nepraktické. Mohl by mi prosím někdo poradit? Prosím…

  5. to nastavení, že v novém panelu naběhne google nemá s touto změnou co dělat, to je nastavení toho, co se má dít při otevření nového panelu (nevím ted o jaký jde prohlížeč)

  6. To je mi jasný, že google s tim nic společnýho nemá, ale začlo se to dít až po tomdle nastavení.
    Už to funguje, bylo potřeba změnit nastavení nového panelu, což jsem neměnila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *