Jak se bránit napadení viry

V tomto článku si zopakujeme to, co už byste jako internetový uživatelé měli dávno znát a přidáme k tomu pár pro někoho nových poznatků.

Jelikož jsou viry stále rozšířenější hrozbou, která postihuje stále více lidí, je dost smutné, že je i dnes v řadě domácností ochrana proti nim opomíjená, nebo žádná. Většina uživatelů si totiž prostě myslí, že když nebudou lézt na pochybné stránky, nic se jim nemůže stát. Bohužel, opak je pravdou.

V tomto článku se nebudeme zabývat informacemi o antivirových programech apod. O tom už jsme vás informovali už dříve, stejně tak jako o malware a dalších nehezkých věcech, co se na internetu vyskytují. Zde si spíše shrneme pár rád, jak se virům vyhýbat, případně jak s nimi bojovat.

Zásady obrany před napadením

  1. Vyhnout se stránkám, které by mohli být potencionálním dárcem nemoci
  2. Moc antivirů škodí. Hovořili jsme o lidech, kteří ochranu podceňují. Je zde i druhý extrém, a sice lidé, kteří si v záchvatu paniky a strachy postahují a nainstalují dva nebo i více antivirů a domnívají se, jak jsou super zabezpečeni – opak je pravdou. Antiviry se pak stanou (metaforicky přeneseno) soky, kteří se mezi sebou neshodnout, tudíž spolu nemohou nejen spolupracovat, jak byste si přáli, ba dokonce ani pracovat.
  3. Pokud už s virem bojujete nebo na něj máte alespoň podezření, doporučujeme obnovit zálohu systému, kterou byste měli dělat minimálně jednou do měsíce a po každé důležité změně, instalaci (to se dělá naštěstí samo).
  4. Prvním krokem, který byste měli při podezření na vir učinit je odpojení se od internetu, což by mělo alespoň z části omezit či zastavit vir, takže pro vás pak bude snazší se ho zbavit.
  5. Pokud bude váš antivir i po napadení virem fungovat bez komplikací, neprodleně proveďte kontrolu.
  6. Další možností řešení je práce v nouzovém režimu, který by měl vir a jeho počiny rovněž zastavit nebo alespoň zpomalit a tím mu to zkomplikovat, případně umožní obnovu systému.

Kristýna Jahnová

 

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.