Animovaná plocha

Návod jak vytvořit animovanou plochu ve Windows a v Linuxu. Programy a další pomůcky ke stažení.

Většina ploch má jaksi statické provedení a nic se nepohybuje. Dá se vůbec docílit toho, aby se ten obrázek na pozadí pohyboval a dostalo to pozadí jakousi dynamiku? Odpověď zní samozřejmě kladně a my se podíváme hned na několik cest, pomocí kterých se toho dá dosáhnout. Na pozadí si můžete přehrávat jak jednoduché animace, tak videa nebo animovat různé obrazové efekty, jen je potřeba vědět, jak na to.

Windows Vista

Pokud máte ultimátní edici Windows Vista Ultimate, stačí vám stáhnout si doplněk Windows DreamScene, který je součástí Windows Ultimate Extra. Vaše plocha pak bude moct vypadat třeba jako na tomto videu:

Postup stažení je následující:

Spusťte Start > Všechny programy > Windows Update a zde zvolte možnost Zobrazit dostupné doplňky Extras. Pokud mezi nimi DreamScene není, zkontrolujte aktualizace. Pak zatrhněte Windows Dreamscene a potvrďte instalaci. Dále si můžete stáhnout další videa obdobným způsobem, jako balík k instalaci ale tentokrát vyberte Windows DreamScene Content Pack.

Animovanou tapetu pak aktivujete přes volby Start > Ovládací panely > Vzhled a přizpůsobení > Individuální nastavení > Pozadí plochy > Umístění a zde vyberte možnost Obsah programu Windows DreamScene.

Pokud nemáte Vistu Ultimate, ale verzi Home Premium nebo Business, můžete zkusit stáhnout patch, který umožní i ve vašich neultimátních Vistách Dream Scene použít. Postup je následující:

 • stáhněte si patch z této stránky
 • extrahujte všechny soubory ze zip archivu (např. do složky na ploše)
 • soubory DreamScene.dll, DreamScene.dll.mui, themecpl.dll a themecpl.dll.mui
  zkopírujte do složky C:\Windows\system32\ar-SA
 • spusťte soubor InstallDreamScene.bat a potvrďte instalaci stistkem klávesy y jako yes
 • restartujte počítač a DreamScene by měl být úspěšně součástí systému
 • vzhledem k tomu, že nemůžete ke stažení animovaných pozadí použít Content Pack, je potřeba animace stáhnout odjinud – řadu jich najdete například na tomto webu (dají se použít i v DreamScene nainstalovaném klasickým postupem ve verzi Ultimate)
 • pozadí plochy pak nastavíte stejným způsobem, jaký je uveden výše

Windows 7

Ve Windows 7 vám k instalaci DreamScene stačí stáhnout a spustit tento soubor. Nastavení animace plochy je pak totožné s postupem uvedeným výše platným pro Windows Vista.

Windows XP

Pro Windows XP existuje program Desktop Effects, který se možnostmi podobá DreamScene, běží na pozadí a nastavení se provádí čistě v něm, bez zapojení nastavení plochy a prostředí Windows. Program můžete stáhnout zde a funguje také ve Vistě a Win 7.

Linux Ubuntu

I v Linuxu si můžete animovanou plochu dopřát. Následující návod je funkčí pro distribuci Ubuntu a odvozené, při určitých úpravách by však neměl být problém zprovoznit ho v jakékoliv jiné – zakládá se na použití programu XWinWrap.

Zde malá ukázka jak pak bude moci vaše plocha vypadat:

A jak tedy na to?

 • Stáhněte si program xwinwrap
 • Ve staženém zipu najdete dva podadresáře – x86_64 a i386. Pokud používáte 64 bitový systém, použijte k instalaci instalační deb balík z adresáře x86_64, pokud 32 bitový, verzi z adresáře i386.
 • Nainstalujte xwinwrap spuštěním souboru shantz-xwinwrap_0.3-1_i386.deb (případně shantz-xwinwrap_0.3-1_amd64.deb)
 • XWinwrap funguje korektně pouze při vypnutém zobrazování ikon na ploše. Toho dosáhnete příkazemgconftool-2 -s ‚/apps/nautilus/preferences/show_desktop‘ –type bool truegconftool-2 -s ‚/apps/nautilus/preferences/show_desktop‘ –type bool true
  gconftool-2 -s ‚/apps/nautilus/preferences/show_desktop‘ –type bool false
  – zapnout se opět dá pomocí příkazu
  gconftool-2 -s ‚/apps/nautilus/preferences/show_desktop‘ –type bool true
 • zobrazování šetřiče z Matrixu na ploše pak spustíte příkazem
  xwinwrap -ov -fs — /usr/lib/xscreensaver/glmatrix -root -window-id WID
 • adresu /usr/lib/xscreensaver/glmatrix můžete také nahradit /usr/lib/xscreensaver/atunnel pro tunelový šetřič, /usr/lib/xscreensaver/plasma pro simulaci plasmy atd.
 • použít také můžete libovolné video přehrávané ve smyčce pomocí mplayeru – pomocí příkazu
  xwinwrap -ov -fs — mplayer -wid WID -quiet -loop 0 /adresavidea/jmenovidea.avi
 • adresu a jméno videa použijte tak, aby se přehrávalo video uložené na vašem disku
 • konec animace zařídíte příkazem killall xwinwrap
Rate this post

2 komentářů k Animovaná plocha

 1. Návod na Windows Vista nefunguje :)) :'(

 2. Příkaz na vypnutí ikon na ubuntech mi nejde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *