Programy po spuštění

Jak nastavit programy po startu Windows – jejich správa pomocí nástroje msconfig.

Určitě jste se už zabývali otázkou, co to vlastně pořád běží za procesy na pozadí a proč ten počítač pořád tak podivně chrastí. Nebo: zapnuli jste počítač a nějak se to protahovalo, že mezitím jste si stihli udělat kafe, a protahovalo se to ještě víc, Windowsy pořád nenastartovali a už jste měli i kafe vypito. Všechny tyto potíže by vám mohla pomoci vyřešit utilita poeticky nazvaná msconfig.

MSconfig

Program  pro ms config, nebo jak se v českém překladu nazývá, Nástroj pro konfiguraci systému Microsoft Windows, spustíte následujícím způsobem:

  • stiskněte klávesovou kombinaci Win + R (klávesa Win se nachází mezi levým Ctrl a Alt, je na ní obrázek okna)
  • napište příkaz msconfig
  • potvrďte Enter
  • Ve Windows Vista a Windows 7 povrďte v oknu UAC (Řízení uživatelských účtů) veškerá oprávnění.

Nástroj Konfigurace systému nám nabízí 4 oblasti nastavování systému, které se shodují se záložkami v okně jeho rozhraní:

  • Obecná nastavení
  • Globální nastavení týkající se spouštění počítače
  • Služby běžící na pozadí
  • Procesy spouštěné při startu
  • Pomocné nástroje pro kontrolu nad pc

Zrychlujeme start

Panely Obecné a Spuštění počítače přeskočíme a přejdeme rovnou do panelu Služby. Protože většina z nich je od Microsoftu a jsou nezbytné pro běh systému, doporučujeme zaškrtnout možnost Skrýt všechny služby společnosti Microsoft.

Po tomto odškrtnutí byste před sebou měli vidět seznam pouze nemicrosoftích služeb, tedy těch, které když vypnete, Windows se vám nerozsypou a maximálně vám nepoběží některý program úplně korektně. Tyto služby jsou samozřejmě na každém počítači odlišné, v závislosti na instalovaném software. Naše doporučení, jak odlišit, jestli tuto službu potřebujete, nebo je to jen procesor a paměť zatěžující plevel je následující: zadejte název služby vyhledat na googlu a ten by vám měl poradit, jestli ji nechat běžet dál, nebo bez milosti zakázat.

Zákaz běhu služby provedete jednoduše odškrtnutím políčka u názvu služby a potvrzením přes tlačítko Použít nebo OK. V případě, že by se ukázalo, že služba zas až tak nepotřebná není a bylo by záhodno ji opět povolit, snadno její běh obnovíte opět pomocí msconfig > Služby > tentokrát ovšem zatržením a potvrzením přes OK.

Obdobný rozbor pak proveďte také po přepnutí do záložky Po spuštění, kde je seznam programů, zapínajících se automaticky po každém startu Windows. Tady pozor zejména na bezpečností prvky, ať za cenu zvýšení rychlosti zapínání neohrozíte zabezpečení svých dat.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *