Jak poznat těhotenství

Kdy žena pozná, že je těhotná? Jaké předběžné příznaky je možné pozorovat a jaké příznaky těhotenství budoucí mamince potvrdí? Příčin je mnoho. Spolehlivý výsledek často sdělí až vyšetřující lékař.

Těhotenské příznaky u každé ženy jsou velice individuální. Každá žena pociťuje jiné příznaky, ačkoli některé společné se jistě najdou. Často se objevují již první týden po oplodnění.

Nevolnosti nemusí být součástí počátků těhotenství každé ženy, jak si většina žen myslí. Trpí jimi však více jak polovina budoucích maminek. Nemusí se nutně jednat o nevolnosti během rána, ale po celý den. Nevolnosti se mohou vyskytovat pouze v začátcích těhotenství i během celých devíti měsíců.

Při pravidelné menstruaci je nejčastějším příznakem možného otěhotnění vynechání menstruace. Ne vždy je však vynechání menstruace příznakem těhotenství! Vynechání menstruace může mít i důvod duševního vypětí, stresu, změny prostředí, nemoci či poruchy příjmu potravy. Naopak se může stát i v případě otěhotnění, že se menstruace dostaví, ale není příliš častý případ.

Pro potvrzení či vyvrácení těhotenství je určen těhotenský test, který lze volně zakoupit v drogerii nebo lékárně v ceně několika desítek až stovek Kč. Tyto těhotenské testy jsou poměrně spolehlivé a těhotenství z něj lze rozpoznat již několik dní po vynechání jinak pravidelné menstruace. Čím později si test uděláte, tím přesnější bude. Těhotenský test je vhodné dělat alespoň dva až tři týdny po styku, respektive po oplodnění.

dítě pod ultrazvukem

Těhotenství mohou stoprocentně potvrdit až krevní testy, které si žena může nechat udělat u lékaře. Lékař provede obvyklé vyšetření a z krve rozpozná zvýšení hladiny těhotenského hormonu. Hladina hormonu se po otěhotnění výrazně navyšuje. Jako poslední spolehlivou kontrolu lékař udělá ženě ultrazvuk, kdy potvrdí, že má žena v děloze lidský zárodek. Na ultrazvuku je plod vidět až zhruba jeden nebo dva týdny po vynechání menstruace.

Příznaky těhotenství

Další příznaky, které mohou počátky těhotenství provádět, jsou:

  • zvýšená teplota, zvýšená citlivost čichu, pocit napětí, zvětšení prsou, zvýšená citlivost prsou, vylučování bílé tekutiny z prsou, únava, spavost, změna chutí, nechutenství, nevolnosti, zvracení, náladovost, časté močení, ztmavení prsního dvorce (kruhový tmavá oblast kolem bradavky), změna pigmentace pokožky, bolesti v podbřišku, pálení žáhy

1 komentář k Jak poznat těhotenství

  1. Po dlouhé době se mi podařilo rizikově otěhotnět a všem, které to máte v plánu, bych ráda doporučila pana Dr. Tesaře na Praze 1 – http://www.gyncare.cz/mudr-zdenek-tesar-csc/ . Je to opravdová kapacita v oboru a dala bych za něj ruku do ohně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *