Odstranění nosní mandle – jak na to? Zkušenosti

Odstranění nosní mandle – jak na to? Zkušenosti

Bývá vaše dítě často nemocné? Huhňá nebo špatně slyší?Pak na vině může být nosní mandle. Pravděpodobně vám lékař z ORL ambulance po vyšetření velikosti nosní mandle navrhne její odstranění. Někdy může být mandle tak obrovská, že ohrožuje sluch dítěte nebo může dokonce způsobit deformaci čelisti. V takovém případě je operace nezbytná, protože je ohroženo zdraví dítěte.

Dítě by mělo výkon podstoupit zcela zdravé, nicméně v těchto názorech se lékaří někdy rozchází. Někteří vám řeknou, že dítě musí být zcela zdravé a někteří zase tvrdí, že rýma a kašel nevadí. Je jen na vás k jakému tvrzení se přikloníte.

Co váš čeká, pokud se rozhodnete operaci podstoupit?

Pokud bydlíte blízko v okolí nemocnice, pravděpodobně vám udělají jeden den příjem a druhý den vás pozvou na výkon.

Při příjmu s vámi sepíší různé dokumenty, které jsou nezbytné pro příjem na oddělení a dají vám podrobné informace o tom co si do nemocnice vzít sebou. Nezapomenou zmínit, že od půlnoci by nemělo dítě nic jíst ani pít.

Dítě by mělo být vybaveno vlastním pyžamem, přezutím a plyšovou hračkou. Pokud rodiče chtějí mohou si přinést vlastní jídlo, samozřejmně spíše kašovitého typu, protože dětem se bude první hodiny hůře polykat.

Před tím, než vás půstí domů, vaše dítě prohlédně ORL specialista a dítěti bude ověřen sluch na foniatrii.

Ráno počítejte z brzkým vstáváním, protože dostavit se na příjem budete muset již kolem 7 hodiny. Děti dostanou dvě hodiny před zákrokem sirup, který je trošku uklidní a uspí. Pokud se tedy rozhodnete pro operaci v celkové anestezii. Na sál děti odvezou v postýlce ve které leží, dají jím fouknout do trubice,kde je na konci  balónek, který se nafoukne a dětátko bude spinkat. Operace trvá asi 45 minut.

Když vám dítě přivezou po operaci, čeká vás největší boj. Dítě je totiž většinou velmi nevrllé, vše ho bolí. Je po narkóze zcela zmatené. Chtělo by sebou házet, což po operaci není žádoucí. Vaším úkolem bude ho udržet v klidu, aby sebou neházelo. Můžete si jej vzít i k sobě do náručí, kde se většinou po půl hodině uklidní. Některé děti poté usnou a když se vzbudí je jim již o dost lépe.

Po dvou hodinách sestřička prinese dětem čaj a děti zkoušejí pít. Za další dvě hodiny je dětem podán oběd. Děti se velmi rychle pokud je průběh bez komplikací vzpamatují. Asi vás překvapí, že budou mít dobrou náladu a i chuť si hrát. Pokud je vše v pořádku tak kolem 16 hodiny vás pustí domů.

Doma je nutné sledovat jestli dítě nekrvací z nosu, neplive krev.  Budete měřit teplotu. Je dobré snažit se ještě tři dny podávat kašovitou stravu a postupně se snažit přecházet na normální stravu. Dítě by mělo být v klidovém režimu a týden by nemělo chodit do kolektivu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *