Recenze: Svět rovnátek – moje zkušenosti

Recenze: Svět rovnátek – moje zkušenosti

Nesprávně rostlé zuby představují estetický i zdravotní problém. Jakým způsobem je lze efektivně řešit?

Co jsou rovnátka

Rovnátka jsou zdravotní pomůckou, která je určena ke korekci skusu, tedy, laicky řečeno, k narovnání našeho chrupu.

Princip léčby je jednoduchý: Na zuby je postupně vyvíjen tlak. Díky tomu je chrup nucen se touto korekcí rovnat do žádoucí polohy. V okolí zubu totiž dochází tímto působením ke tkáňovým změnám a k přestavbě kostí.

Druhy rovnátek

Základní typy rovnátek jsou dva, a to rovnátka fixní a snímací. Fixní rovnátka se doporučují pro nápravu závažnějších vad v chrupu. V případě drobných korekci pak mohou adekvátní výsledek přinést i rovnátka snímací.

typy rovnátek

Proč nosit rovnátka

Zuby, které jsou stěsnané u sebe, se hůře čistí. Proto jsme více ohrožení vznikem zubního plaku, rozvojem kazu nebo dokonce zánětem dásní. Stejně tak je pro řadu lidí motivujícím prvkem pro nošení rovnátek nárůst sebevědomí.

Mnoho lidí se tak pro nápravu vad chrupu rozhodne až v dospělosti. Což je skutečně možné, biologické procesy v organismu to umožňují a vady chrupu lze korigovat také v dospělém věku.

Je léčba rovnátky bolestivá a co obnáší?

Léčba rovnátky nebolí, nicméně nošení může být zpočátku nepříjemné a nepohodlné, častým problémem čerstvých majitelů rovnátek jsou oděrky na vnitřní straně tváře. Zvýšená citlivost zubů ustupuje do zhruba dvou týdnů.

Vyšší nároky se také kladou na hygienu. S fixním aparátem vám často hrozí ulpívání zbytků jídla za drátky, omezení existuje i z hlediska konzumace tvrdších potravin. Vhodné je vynechat též potraviny s „lepivou“ konzistencí (karamelky apod.).

Jak dlouho trvá nošení rovnátek

V závislosti na závažnosti konkrétního problému doporučí ortodontista nošení rovnátek většinou v délce jednoho až tří let. Kvalitní ortodontista by měl usilovat o to, abyste museli rovnátka nosit jen po nezbytně dlouhou dobu a léčbu zbytečně neprodlužuje.

Počítejte ale s tím, že celková časová náročnost může být značná. Vyžaduje se totiž i poměrně dlouhá příprava. Před nasazením aparátu musíte absolvovat sejmutí otisků, rentgen, lékař zhodnocuje celkový stav chrupu, případně musí navrhnout i odstranění některých zubů. Samotná přípravná fáze může proto trvat i několik měsíců.

Jaký je výsledek

I u dospělých velmi dobrý. Jestliže budete striktně dodržovat pokyny stanovené lékařem, rovnátka vykazují vysokou úspěšnost při léčbě ortodontických vad.

U dětských pacientů může být obecně procentuální úspěšnost léčby s využitím pouze rovnátek vyšší. Dáno je to faktem, že dětský organismus se stále vyvíjí, proto je snazší některé závažné vady korigovat. U dospělých může být při skutečně fatálních diagnózách nutná spolupráce ortodontisty a čelistního chirurga.

Rovnátka Invisalign

Jedná se o typ snímatelných rovnátek, který se celosvětově používá už od roku 1997. Velkou výhodou pro nositele tohoto specifického patentu je primárně vyšší komfort nošení. Krátkodobě lze rovnátka z úst vyndat, což zvládnete bez problémů sami.

Eliminují se tak všechny tři již zmíněné nevýhody, tedy nepohodlí při nošení, omezení při jídle a náročnější hygiena. S rovnátky Invisalign jednoduše můžete žít tak, jak jste byli dosud zvyklí. Po dobu, kdy rovnátka nosíte, nejste navíc omezováni viditelným aparátem v ústech, což je pro řadu lidí nepříjemné nebo dokonce naprosto nepřípustné, protože denně přicházejí do kontaktu s cizími lidmi a rovnátka tak nezapadají do jejich reprezentativního zevnějšku.

Výroba na míru vytvořených otisků trvá cca 6 týdnů od vstupní konzultace. Poté nosíte v ústech několik týdnů rovnátka, která by šla připodobnit k „dlaze“ na zuby. Vyměňovat se budou po zhruba týdnu a v průběhu léčby tak vystřídáte i několik desítek těchto dlah. Celková doba léčby se pohybuje na zhruba 36 týdnech, je tedy v porovnání s běžnými rovnátky zpravidla kratší.

Výsledek léčby s rovnátky lze velmi přesně predikovat, neboť lékař může vytvořit 3D model zobrazující stav vašeho chrupu po léčbě. Díky tomu nemá pacient zcela nerealistická očekávání a vyhne se tak potenciálnímu zklamání. A současně lze včas odhalit, že vaši vadu nebude možné uspokojivě korigovat touto metodou.

Nevýhody rovnátek Invisalign

Je potřeba dbát na to, že tento typ rovnátek není vhodný pro každého pacienta. Lékař jej může indikovat pro méně závažné vady chrupu.

Stejně tak bývá tento aparát navrhován pro tzv. retenci. Pod tím si jednoduše představme „udržovací“ léčbu, kdy nosíte po přeléčení vady klasickými fixními rovnátky ještě rovnátka snímací. Díky tomu se zuby v „nové“ poloze lépe ustálí.

Pamatovat je nutné i na to, že u tohoto typu rovnátek podstatnou měrou závisí výsledek na vás. Když rovnátka nebudete poctivě nosit, nemohou správně fungovat. V léčbě je proto nutná disciplinovanost, na nošení nezapomínejte a nevyndávejte si rovnátka z úst na dobu delší než nezbytně nutnou. Zejména u dětských pacientů je proto nutné zvážit, zda budou schopni léčebný program důsledně dodržovat.

Léčba nemusí být vždy kratší než u klasických rovnátek. V některých případech je shodně dlouhá, v jiných dokonce delší.

Neviditelná rovnátka klasická

Jiným řešením jsou klasická fixní rovnátka, která se ovšem upevňují na zuby z vnitřní strany. Proto se jim také říká neviditelná.

Fungují úplně stejně jako běžný aparát, nejsou však vidět. Odpadá proto zejména nepříjemný pocit z jejich nošení. Vyrábějí se ze zlata a biokompatibilní slitiny, proto nezpůsobují alergie ani jiné reakce. Zlato se využívá jako materiál, který dovoluje přesné odlití, které je nezbytné pro adekvátní výsledek léčby.

Nemizí ovšem určitý počáteční diskomfort, který může být dokonce výraznější než u rovnátek běžných. Někteří lidé si taktéž stěžují na dočasně zhoršenou výslovnost (šišlání) kvůli přítomnosti aparátu v ústech. Stejně tak jsou kladeny vysoké nároky na hygienu, zuby je nutné nejlépe si čistit po každém jídle.

Výsledky jsou nicméně výrazné, a to jak u dětí, tak také u dospělých pacientů, kde je dosaženo velmi úspěšného vyrovnání zubů. Takzvaná lingvální rovnátka však patří k nejdražším typům, neboť kladou důraz na mimořádně přesnou práci ortodontisty.

Jak se starat o rovnátka

Kromě pravidelné hygieny a absolvování prohlídek u stomatologa je vhodné také docházet na dentální hygienu. Optimální frekvence návštěv je cca 1x za tři měsíce.

Z nedostatečné péče pak mohou pocházet komplikace, zejména vznik zubního plaku, potažmo zubního kazu. Standardně vás však žádná závažná rizika při nošení rovnátek ohrožovat jednoznačně nemohou.

Jak probíhá léčba ve Světě rovnátek

Ještě před započetím léčby můžete absolvovat nezávaznou vstupní konzultaci. Při ní si ujasníte, zda jste vhodným kandidátem pro léčbu a celý proces, který je poměrně dlouhý, a tedy náročný na psychiku pacienta, chcete podstoupit.

zkušenosti se službou svět rovnátek

Předem byste se také měli seznámit s tím, kolik budou rovnátka stát. Finanční náročnost se odvíjí od závažnosti vady a nutné délky léčby. V rámci Světa rovnátek je možné výslednou sumu hradit na splátky.

Na začátku je nutná vstupní prohlídka, kdy lékař diagnostikuje konkrétní vadu. Od ní se bude odvíjet návrh léčebné metody (běžná rovnátka či rovnátka Invisalign) a celkový plán vaší léčby. K tomu slouží speciální 3D software.

Dlouholetou zkušenost mají lékaři Světa rovnátek zejména s rovnátky Invisalign, nicméně po profesionálním zhodnocení vady může být nutné navrhnout pro adekvátní typ úplně odlišný druh léčby. V průběhu léčby chodí navíc každý pacient na pravidelné kontroly, aby se ověřilo, zda je skutečně zvolený postup vhodný. Posléze navíc nosí retenční dlahu.

V případě zájmu se lze objednat telefonicky nebo jednoduše přes internet. Zvolit si můžete i preferovaný čas konzultace tak, aby vyhovovala vašim časovým možnostem.

Výhody:

  • zaměření na moderní metody léčby
  • léčba dospělých i dětských pacientů
  • spolehlivé výsledky
  • pravidelné konzultace
  • vstřícný přístup
  • časová flexibilita

Nevýhody:

  • finanční náročnost léčby
  • časová náročnost léčebného postupu

Jak vybrat dobrého zubaře

Zubních ordinací, kam můžete zavítat, je přirozeně k dispozici mnoho. Jak si vybrat tu správnou a jak poznat skutečně dobrého zubního lékaře?

První dojem

Důležitý (ačkoli ne zcela stěžejní) je už první dojem. Je na vás personál příjemný už v okamžiku, kdy se poprvé objednáváte? Dá se očekávat, že vaše volba byla správná.

Poprvé jste vstoupili do čekárny a prostory ve vás vzbudily příjemný dojem moderní a udržované ordinace? Ačkoli tento aspekt vypadá jako zdánlivá maličkost, hraje důležitou roli v tom, s jakým pocitem budete ve výsledku odcházet.

Komunikativnost

Zubař, který na vás nemá čas, věnuje vám maximálně pět minut a zavírá za vámi dveře od ordinace ještě než se stačíte nadechnout, rozhodně není ideální.

Skutečný odborník by k vám měl hovořit přiměřeně srozumitelným jazykem, udělat si na vás dostatek času, pečlivě odpovídat na vaše dotazy a nedat se odradit ani vašimi pochybnostmi. Máte-li nějaké, bez obav je vyslovte, lékař vám vysvětlí, proč je či není daný postup nutný. Dobrý lékař se nikdy nepouští do ošetření bez souhlasu pacienta.

Cena

Cena patří k ošemetným aspektům zubního ošetření. Pro mnoho pacientů je co nejnižší cena přirozeně absolutně nejdůležitější.

Přemrštěná cena na druhou stranu též není zárukou maximální pečlivosti vašeho zubaře nebo špičkových technologií. V mnoha případech spíše může znamenat, že se na vás lékař snaží vydělat za každou cenu a řeší tak vlastní svízelnou ekonomickou situaci.

Bezbolestnost

Faktem zůstává, že zubní ošetření nemusí být vždy zcela příjemné a nelze se tomu absolutně vyhnout. Správně vybraný zubař však v žádném případě nezlehčuje váš strach a snaží se postupovat tak, aby pro vás zákrok byl co nejméně zatěžující.

Své obavy se proto nestyďte dát najevo předem. Ošetření některých pacientů může být náročnější, avšak nikoli zcela nemožné. Skutečně kvalitní ortodontista se bude snažit ošetřit svého pacienta s citem.

Snaha „jít s dobou“

Přirozeně je vždy vhodné, má-li již lékař dostatek zkušeností a za sebou nejlépe průkazné reference ošetřených pacientů.

Na druhou stranu to ovšem neznamená, že váš lékař nesleduje moderní trendy v léčbě a aplikuje vám tak tradiční viditelná rovnátka jen proto, že „se to tak dělá“, a to již desítky let. Rutina nemá v medicíně místo, jedná se o velmi prudce se rozvíjející obor, který dává pacientům možnosti hledat takové postupy, jež vedou ke kvalitním výsledkům a zároveň jsou šetrné.

Ruku v ruce s tím pak přirozeně kráčí i adekvátní technologické vybavení ordinace. Ovšem pozor, o vybavení ordinace si každý lékař rozhoduje sám, nikde není předepsáno, co by měl mít k dispozici.

Naše hodnocení Světa rovnátek

Plusy

 • Bezplatná konzultace
 • Nadstandardní přístup
 • Rovnátka vytvořená nejmodernějšími technologickými postupy
 • Léčba dospělých i dětí
 • Časově flexibilní domluva konzultací a operací

Mínusy

 • Zatím pobočky pouze v Praze a Brně
 • Relativně vysoká cena
 • Výsledky jsou dlouhodobé, ale nikoliv okamžité

Hodnocení Radírny:

Svět rovnátek poskytuje komplexní spektrum služeb v souladu s nejnovějšími medicínskými poznatky a zkušenosti klientů jsou vesměs pozitivní, centrum Svět rovnátek tedy za nás získává 9 z 10 bodů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *