Android: Jak změnit prostředí

Máte mobil s androidem a už vás nebaví jaké máte ikony, plochu, menu a vůbec celé prostředí? V tomto článku poradíme, jak si ho upravit na míru a mít mobil hezčí, než kdy předtím.

Android je dneska v drtivé většině nových mobilů – najdete ho v telefonech od firem HTC, Samsung, LG, ZTE, Huawei… (a dalších). Každý z výrobců používá trochu jiné prostředí, syrový android v čisté podobě v současnosti najdete jen na mobilech řady Nexus. Ovšem, ne vždy se představa výrobce slučuje s tím, co bychom tam chtěli mít my. Na rozdíl od iPhone, který musíte tzv. jailbreaknout, abyste si mohli prostředí trochu poladit, a Windows Phone, kde se dá změnit jen barva dlaždic, nabízí v možnostech úprav a ladění prostředí telefonu operační Android nepřeberné množství možností toho, co si změnit a poladit. Co všechno se dá změnit a jak?

Plocha

V androidu existuje jednak plocha, kam si můžete umisťovat nejčastěji spouštěné programy, a jednak vlastní menu. Abyste si změnili plochu, stačí dlouze podržet prst na volném místě na ploše a pak vybrat, jestli chcete použít obrázek z galerie nebo jiného zdroje. Pokud nemáte zrovna po ruce dostatek vhodných obrázků, můžeme doporučit ke stažení z Marketu program PicSpeed Wallpaper, který vám umožní přístup do tematicky členěných galerií, setříděných speciálně pro potřeby displeje mobilů.

Prostředí

Změnit samotné ikony většinou nejde – pokud nepodporuje prostředí, které používáte, možnost změny tématu, je potřeba zvolit jiné. Předtím, než se pustíte do změny, doporučujeme nainstalovat tyto dvě aplikace:

  • Desk Migrate – umožní přesunout nastavení stávající plochy a rozmístění ikon a widgetů na ní i do nového prostředí
  • Home Switcher – program co vám umožní nastavit, které prostředí se má používat jako výchozí

Vybíráme launcher

Prostředí se v androidí terminologii nazývá launcher. Stačí zadat termín launcher do Marketu a najdete slušné množství různě řešených menu a ploch. Z těch, která by vás mohla zaujmout, zde zmíníme například:

  • Go Launcher – bere si to nejlepší z  Androidu a iPhonu, má vlastní GO Obchod s widgety, tématy aplikacemi speciálně pro něj. Je kompletně v češtině a je často aktualizován. Rozhodně jedno z nejvíce propracovaných prostředí.
  • Launcher Pro – prostředí inspirované prostředím telefonů HTC Sense. Řada nastavení a speciálních widgetů.
  • Adw Launcher – proslavil se zejména svou extrémní rychlostí. Pokud máte rádi jednodušší prostředí a slabší telefon k tomu, ideální volba.
  • Launcher 7 – pokud se vám líbí styl Windows Phone 7 a chtěli byste ho vyzkoušet i na svém Androidu, rozhodně by neměl ujít vaší pozornosti

Používáte nějaký jiný? Můžete se s námi podělit v komentářích.