Program na úpravu fotek ke stažení zdarma

Programy, umožňující úpravu fotografií zdarma ke stažení. Přehled jejich funkcí a příklady jejich vhodného použití.

Možnosti úprav

Nejprve se podívejme na to, jaké funkce od takovýchto programů určených na upravování fotek čekat. V podstatě se ve všech případech jedná o bitmapové editory, pracující s obrázky na principu přímé editace obrazových bodů, a všechny úpravy vychází z této jejich základní vlastnosti. Nejdřív se proto podívejme na to, co od nich čekat nelze:

 • z malého kostičkovaného fota udělat velké s hladkými obrysy
 • vytvářet vektorové obrazce, jako jsou loga nebo 3d objekty – sice to v některých případech jde, ale výsledek není ideální

Co na druhou stranu umí, a na co jsou tyto aplikace ideální? Jedná se zejména o případy, kdy chcete provést s vyfoceným obrázkem některou z následujících úprav:

 • ořezy a změny velikosti
 • odstranění červených očí
 • vyrovnávání horizontálních a vertikálních linií (když je obraz „nakřivo“)
 • barevné úpravy, opravy kontrastu a expozice, křivek úrovní

Některé si dále poradí s fotomontážemi a retušemi obrazu (na fotomontáže je ale lépe použít specializovaný program), realizované na principu opravného štětce nebo klonovacího razítka. Pro maximalizaci možností dodatečných upravování doporučujeme fotit ve formátu RAW, který obsahuje nejvíce obrazových informací, které pak tento software umí z něj vytáhnout.

Nyní se však už podívejme na několik ukázek volně stažitelných programů a na možnosti jejich použití.

Windows Live Fotogalerie

Tento program je součástí sady Live, zde je odkaz pro download. Jedná se o program od Microsoftu, který navazuje na prohlížeč obrázků a faxů známý z časů Win XP.

Aplikace umožňuje jak správu celé galerie, ve které řadí obrázky podle data jejich pořízení, případně jiných kritérií, tak úpravu jednotlivých snímků. Stačí pomocí něj otevřít libovolné foto a nahoře vybrat volbu Opravit. Tím se vpravo otevře panel s možnostmi vylepšení aktuální fotky. Konkrétně se jedná o tyto možnosti:

 • Automaticky upravit – analyzuje barevné složení a další parametry fotky a na jejich základně automaticky provede úpravu
 • Upravit expozici – zde se nastavuje jas, kontrast, stíny, světlé plochy a posouvá se s histogramem
 • Upravit barvu – vyvážení teploty barev, nádechu a sytosti
 • Vyrovnat fotografii – pokud se nepodařilo vyfotit objekt v souladu s liniemi obrazu a zarovnání, zde se to dá lehko napravit
 • Oříznout fotografii – jednoduchý nástroj pro odkrojení zbytečných částí obrázku
 • Upravit míru podrobnosti – složitě znějící název pro možnosti většího rozmazání, nebo naopak „kostičkování“
 • Opravit červené oči – řeší klasický problém červených očí
 • Černobílé efekty – použije na fotku některý z filtrů a dá jí černobílý nádech

Pokud by se vám stalo, že se při různých úpravách zamotáte a výsledek nemá už s původní předlohou téměř nic společného, a přitom by asi bylo lépe se k ní vrátit, existuje zde volba Soubor > Obnovit původní, kterou se všechno vrátí úplně na počátek do stavu před započetím opravných operací.

Gimp

Gimp je program koncepčně vycházející z Photoshopu, stáhnout ho v české verzi můžete zde.
Přirovnat bychom ho mohli k jakési výrazně pokročilejší verzi Malování (dříve známého jako Paintbrush). Zvládávšechno, o čem jsme psali už výše, ovšem s tím rozdílem, že tady je potřeba vše řešit manuálně, automatizace je minimální. Ovládání programu se skládá ze tří oken, kde hlavní tvoří panel kde se edituje obrázek, v levém jsou nástroje, a v pravém vrstvy a další pomocné funkce, jako stopy, kanály a jiné.

Najdete tu nástroje pro klonování ve formě klonovacího razítka, pro deformaci a ořez, dále klasický štětec a plechovku s barvou, lze rozostřit či zostřit konkrétní pasáž obrazu, vytvářet barevné přechody, vrstvy pak v různé formě prolínání mezi sebou mohou vytvořit řadu dalších zajímavých efektů, je tu také sada filtrů pro globální úpravy a překreslení celé fotky. Ovládání je poměrně složitější, více se dočtete v českém manuálu.